Aort Kapak Hastalığı Nedir?

Aort Kapak Hastalığı Nedir?

Aort kapak hastalığı, aortunuz (vücudunuzun ana arteri) ve sol ventrikül (kalbinizin sol alt hücresi) arızalandığında ortaya çıkan bir durumdur. Aort kapağı, kanın sol ventrikülünüzden aortunuza nasıl aktığını belirler. İki farklı aort kapak hastalığı tipi vardır: aort darlığı ve aort yetersizliği. Aort darlığı durumunda aort kapağının açılması, aortta sınırlı kan akışı ile sonuçlanması için gerekenden daha dardır. Aort yetersizliğinde, kanın bir kısmı sol ventrikülünüze geri sızar, çünkü aort kapağınız yeterince sıkı kapanmıyordur.

Aort Kapak Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Aort Kapak Hastalığı Nedir?

Aort kapak hastalığı, aortunuz (vücudunuzun ana arteri) ve sol ventrikül (kalbinizin sol alt hücresi) arızalandığında ortaya çıkan bir durumdur.

Endişelenmeli Miyim?

Aort damarı vücudun ana damarıdır. Aort kapağı vücudun kan dolaşımı sisteminin kilit kapağıdır. O yüzden ciddi sorunlara yol açabilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sağlıklı beslenmek ve sigaradan uzak durmak fazla kilodan kaçınmak alabileceğiniz en iyi önlemler arasındadır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Aort kapağı hastalığı için Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Aort Kapak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Aort kapak hastalığının her iki formu da, istirahat halindeyken rahatlamanızı sağlayan göğüs ağrısı gibi benzer semptomları paylaşsa dahi birkaç farklı semptomları da vardır. Aort darlığı şunlara neden olabilir:

  • Şişmiş ayak bilekleri
  • Yorgunluk
  • Nefes darlığı
  • Hızlı veya çırpınan nabız

Aort yetersizliği şunlara neden olabilir:

  • Bayılma, genellikle fiziksel aktivite sırasında
  • Öksürme
  • Kalp çarpıntısı

Her iki aort kapak hastalığı tipinin ortaya çıkması birkaç yıl alabilir. Sonuç olarak, doktorunuza bu semptomları yaşarsanız ve sizi (örneğin romatizmal ateş veya kırmızı ateş gibi) tehlikeye sokacak koşullardan herhangi birini yaşıyorsanız (ya da yaşadıysanız) söylemelisiniz.

Aort Kapak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Her iki aort kapak hastalığı türü de benzer yollarla teşhis edilir. Doktorunuz muhtemelen size sağlık geçmişiniz ve ailenizin sağlık geçmişi hakkında sorular soracaktır. Doktorunuz bir elektrokardiyogram isteyebilir. Elektrokardiyogram genellikle ofisteki kalp ritmi hakkında bilgi sağlamak için kalbinizden gelen elektriksel darbeleri ölçen bir testtir ve kalbinizin egzersize nasıl tepki verdiğini ölçer. Ekokardiyogram ise ses dalgaları ile kalbinizin ve aort kapağının bir görüntüsü oluşturur. Aort kapak hastalığını teşhis etmek için sıklıkla bir göğüs röntgeni de kullanılır.

Bu testler kesin bir teşhis sağlamazsa doktorunuz kalp kateterizasyonu önerebilir. Bu prosedür, kalp kapakçıklarınızdaki sızıntıları vurgulamak için bir boya kullanır. Boya kasıklarınızda veya kolunuzdaki bir damardan enjekte edilir ve ardından kalbinizde hareket ederken monitörde izlenir. Doktor ayrıca, kalbinizin ve aort kökünüzün ayrıntılı resimlerini sağlamak için manyetik alan ve radyo dalgaları kullanan bir kardiyak manyetik rezonans görüntüleme testi de isteyebilir.

Aort Kapak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Şu anda aort darlığı veya aort yetersizliğinin kapak sorunlarını tedavi etmek için bir ilaç mevcut değildir, ancak doktorunuz hastalığın etkilerini azaltmaya yardımcı olabilecek ilaçları yazabilir.

Aort Kapak Hastalığı Nasıl Önlenir?

Aort kapak hastalığı geliştirme şansınızı azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Aort kapak hastalığı riskini azaltmak için aşağıdakileri yapmalısınız:

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...