Aort Kapak Yetmezliği: Sağlığınıza Ciddi Zararlar Verebilir!

Aort Kapak Yetmezliği: Sağlığınıza Ciddi Zararlar Verebilir!

Aort yetmezliği olarak da adlandırılan aort kapak yetmezliği, aort kapakçığı hasar gördüğünde oluşur. Erkeklerde kadınlardan daha yaygın olarak görülür. Aort kapağı, kanın kalpten çıkarken geçtiği son kapakçıktır. Vücudunuzun geri kalanına taşınacak taze oksijen ve besinlerle doludur. Aort kapağı tam olarak kapanmadığında, kanın bir kısmı aorta ve vücuda doğru geri akar. Bu, sol ventrikülün bir sonraki kan yükünün sol atriyuma ulaşmasından önce kanın asla boşalmayacağı anlamına gelir. Sonuç olarak, sol ventrikül arta kalan kanı ve yeni kanı alacak şekilde genişlemelidir. Kalp kası da kanı pompalamak için fazladan çalışmak zorundadır. Ekstra iş, kalp kaslarını zorlayarak kalpteki kan basıncını arttırır. Tüm ekstra çabalara rağmen, kalp hala vücuttaki oksijen seviyesini yüksek tutmak için yeterli miktarda kan pompalayamaz.

Aort Kapak Yetmezliği Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu durum sizin yorgun ve nefessiz hissetmenize neden olur. Zamanla, kalbinize ve genel sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hem diş hastalığı hem de streptokok boğaz enfeksiyonu, kalp enfeksiyonlarına neden olabilir. Ağız hijyeninize dikkat etmeniz ve ortaya çıkan diş problemleri veya şiddetli boğaz ağrıları için acil tıbbi yardım almanız gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Aort kapak yetmezliği için Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Aort Kapak Yetmezliğinin Belirtileri

Aort kapak yetmezliği yıllarca gözle görülür belirtiler olmadan var olabilir.

Hasar ilerledikçe, belirtiler aniden ortaya çıkabilir:
Egzersizle birlikte artan, dinlendiğiniz zaman azalan göğüs ağrısı
Yorgunluk
Kalp çarpıntısı
Nefes darlığı
Yattığınızda nefes alma zorluğu
Zayıflık
Bayılma
Ayak bileklerinin ve ayakların şişmesi

Aort Kapak Yetmezliğinin Nedenleri

Geçmişte, romatizmal ateş kalp kapakçıklarındaki hasarın yaygın nedeniydi. Günümüzde, bu duruma neden olan pek çok durum biliyoruz.

Bunlar:
Doğuştan kapak kusurları
Kalp dokusunun enfeksiyonları
Yüksek tansiyon
Bağ dokularını etkileyen Marfan sendromu gibi genetik durumlar
Tedavi edilmemiş sifiliz
Lupus
Kalp anevrizmaları
İnflamatuar artritin bir şekli olan ankilozan spondilit

Aort Kapak Yetmezliğinin Teşhis Edilmesine Yardımcı Olan Testler

Aort yetmezliği için kullanılan tanı testleri genellikle şunlardır:
Fiziksel muayene
Röntgen
Tanısal görüntüleme
Kalp kateterizasyonu

Aort Kapak Yetmezliğinin Tedavisi

Durumunuz hafif ise, doktorunuz kalpteki yükü azaltmak için düzenli kalp takibi ister ve sağlıklı alışkanlıklar edinmenize yardımcı olur. Kilo vermek, egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet yapmak, kan basıncını düşürebilir ve komplikasyon yaşama olasılığınızı azaltabilir.

Eğer aort hastalığı ilerlediyse, aort kapağını tamir etmek veya değiştirmek için ameliyat gerekebilir. Kapak replasmanı ve kapak onarımı ya da valvüloplasti olmak üzere iki tip aort kapak cerrahisi vardır. Doktorunuz aort kapağını mekanik bir kapakçık veya domuz, inek veya insan kadavrasından alınan kapakla değiştirebilir.

Her iki ameliyatta da oldukça uzun bir iyileşme süresi olan açık kalp ameliyatı gerekebilir. Bazı durumlarda, ameliyat endoskopik olarak veya vücudunuza yerleştirilmiş bir tüp yoluyla yapılabilir. Bu, iyileşme sürenizi büyük ölçüde azaltır.

Uzun Vadede Ne Beklemelisiniz?

Aort kapakçığı onarıldıktan sonra durumun ilerleyişi genellikle iyidir. Bununla birlikte, kalbe yayılabilecek her türlü enfeksiyona karşı daima korunmalı ve hızlı bir şekilde yanıt vermelisiniz. Aort kapak replasmanı yapılmış olan kişilerin, kalpleri enfekte olursa bu tür bir ameliyat geçirmeyen kişilere göre ameliyat ihtiyaçları daha fazla olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...