Arı Sütünün Faydaları: Ömrünüzü Uzatın

Arı Sütünün Faydaları: Ömrünüzü Uzatın

Arı sütünün sağlığa olan faydaları oldukça fazla olmakla birlikte gün geçtikçe yeni faydaları keşfedilmektedir. Arı sütü aynı zamanda üzerine en çok araştırma yapılan besinlerden biridir.

Bu faydaları 10 başlık altında şu şekilde sıralayabiliriz:

Arı Sütü Üretimi

Arı Sütü Nasıl Temin Edilebilir? Ne Kadar Tüketilmelidir?

Arı sütünü eczanelerden temin edebilirsiniz. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve Dr. Ender Saraç’ın tavsiye ettiği arı sütü balı eczanelerde farklı ilaçlar altında farklı fiyatlarda satılmaktadır. Örneğin:

  • Beeo Propolis Arı Sütü Ham Bal Yetişkin Paketi 40 gr 20 TL
  • Marnys Royal Jelly Arı Sütü 1000 mg 30 kapsül 80 TL
  • Beeo Taze Arı Sütü 40 gr 180 TL
  • Beeo Propolis Taze Arı Sütü-Bal Karışımı 190 gr 60 TL

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütü saf olarak içilebileceği gibi su, pekmez ya da sütte çözülerek tüketilebilir. En yaygın kullanımı ise balla karıştırılarak tüketilmesidir. Zira bal, biraz ekşi olan arı sütünün tatlanmasını sağlayarak tüketimini kolaylaştırır ve koruyucu özelliği ile arı sütünün bozulmasını önler. Arı sütü donmuş -18 derecede 18 ay kadar saklanabilir. Buzdolabı raf ortamında ise 6-8 hafta kadardır.

Arı sütünün saf halde kullanılması en iyi olacaktır.. Arısütü, plastik bir tatlı kaşığı ile ağza alınıp, en az 2 dakika süreyle dil altında tutularak tüketilir. Tüketim aç karnına yapılmalı ve en az 10 dakika geçmeden üzerine birşey yenilmemelidir. arısütü, bal, çekilmiş keten tohumu gibi öğeleri arzularına göre çeşitli oranlarda karıştırıp kullanabilirler. Günde iki defa kullanımı tavsiye edilmektedir. Sabah kalkınca ve akşam yemeğinden önce kullanılabilir.

Arı Sütünün Yan Etkileri

  • Arı sütü kalp ritmi sorunu bulunan çocuklar için tehlikeli olabilmektedir. Bu tarz rahatsızlıkları bulunan çocukların arı sütü kullanımını doktor kontrolünde yapmaları en doğrusudur.
  • Arı sütünün aşırı tüketimi ve dozajının belirlenememesi durumunda bazı alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Aynı zamanda uzmanlar, arı ürünlerine hassasiyeti olanların, arı sütü tüketiminden kesinlikle uzak durmaları konusunda uyarırlar.
  • Yetişkin bireylerde arı sütünün günlük 2 gr dan fazla kullanılması zehirleyici olabilmektedir. Bu durum gençlerde ve çocuklarda değişiklik göstermekte ve doz ayarlaması yapılması gerekmektedir. Zehirleyici etkisi arı sütünün zararları arasında en ciddi reaksiyonlardan birisidir.
  • Arı sütü 1 yaş altı çocuklar için tehlike arz ettiği için kesinlikle tüketmelerine izin verilmemelidir.
  • Arı sütü pahalı bir üründür. Ne yazık ki piyasada bir çok ucuz ve başka kimyasallarla karıştırılmış arı sütü ürünleri bulunuyor. Bu ürünlerin sağlığınıza ciddi zararlı etkilerde bulunabileceği unutulmamalı ve mümkünse en güvenilir kaynaklar araştırılarak arı sütü elde edilmelidir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...