Arı Sütünün 10 Önemli Faydası

Arı sütünün sağlığa olan faydaları oldukça fazla olmakla birlikte gün geçtikçe yeni faydaları keşfedilmektedir. Arı sütü aynı zamanda üzerine en çok araştırma yapılan besinlerden biridir. Bu faydaları 10 başlık altında şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Güçlü Bir Antioksidandır

Antioksidanlar günümüzde çok rağbet görmektedir. Hücreleriniz oksitlendiğinde (paslandığında) siz de paslanırsınız ve bu da kanser, kalp hastalıkları ve diğer yıkıcı hastalıklar için önemli bir nedendir. Bir elmayı soyduğunuzda dakikalar içinde renginin kahverengiye döndüğünü hepimiz görmüşüzdür, bu tam olarak yaşımız ilerledikçe hücrelerin karşılaştığı durumdur. Fakat bilim adamları belirli yiyeceklerin bu süreci yavaşlatan ve hatta durduran çok fazla miktarda antioksidan içerdiğini keşfetmişlerdir.

Arı sütü tam anlamıyla bu yiyeceklerin en başında gelmektedir. 2008 de Journal of Agricultural Food Chemistry (Tarımsal Gıda Kimyası Dergisi) de yayınlandığı üzere arı sütü çok yüksek miktarda antioksidan içermektedir.

Aynı zamanda bilim adamları arı sütünün taze iken çok daha fazla antioksidan içerdiğini ortaya koymuşlardır. Bu yüzden arı sütünü alırken taze ve donmuş halde satıldığından emin olun.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bilim adamları arı sütünün bağışıklık sistemini düzenlediğine dair işaretleri alınca Japonya’da Ryukyus üniversitesinde bu etkisinin olup olmadığını görmek için fareler üzerinde araştırdılar. Sonuçta arı sütü verilen farelerin deri veremine karşı oto bağışklık geliştirdiklerini gördüler. Arı sütü verilen farelerde verilmeyene göre deri veremine yakalanma süresinin oldukça uzadığı görülmüştür. İnsanlarda görülen Romatoid Artrid hastalığı da tıpkı farelerdeki deri veremi hastalığıyla aynı karaktere sahip bir hastalıktır. İki hastalık da vücudun kendi bağışıklık sistemine saldırmasıyla yani oto bağışıklık sonucu ortaya çıkmaktadır. Bilim adamları arı sütünün farelerde ortaya çıkardığı etkiyi insanlarda da çıkarabileceğini düşünmektedir ve bağışıklık sistemini güçlendirici etki yaptığını düşünmektedir.

3. Beyin Fonksiyonlarını Artırır

Arı sütü kullanan insanlar ciddi derecede kendilerine canlılık ve mutluluk hissi kattığını söylemektedirler.

Japonya’da Gifu Pharmaceutical University (Gifu Eczacılık Fakültesi) deki bilim adamları bu belirtilere ışık tutmuşlardır. Bilim adamları fareleri beyin hücrelerini öldürücü bir toksinle besleyip daha sonra da arı sütü vermişlerdir. Daha sonra arı sütünün hem beyi koruduğunu hem de zihinsel fonksiyonları uyarıcı ve beynin hasar almış kısımlarını onarıcı etki yaptığını görmüşlerdir.

4. Karaciğeri Korur

Karaciğer belki de vücudumuzdaki kalple birlikte en önemli organdır çünkü yediğimiz her şey karaciğerde filtre edilir. Bu nedenle karaciğer sağlığı son derece önemlidir. Zehirlenmiş ve yara almış bir karaciğer kansere yol açabilir. Sadece 1 bardak su bile 200 toksik bileşik içermektedir ve karaciğer için bir tehdittir. Bu da arı sütünün koruyucu etkilerini çok önemli hale getirmektedir.

Ülkemizde Erciyes Üniversitesin’de yapılan bir çalışmada daha önce toksin verilen bir fare arı sütüyle beslenmiştir. Daha sonra arı sütünün farenin karaciğer dokusunu 7 gün boyunca toksinden koruduğu görülmüştür.

5. İltihap Engelleyici

Çok sayda çalışmada kronik enflamasyonun (iltihaplanma) kalp hastalıklarının, Alzheimer, artrit ve hatta bazı kanser türlerinin en önemli nedeni olduğu ortaya çıkmıştır.

Japonya’da Hayashibara Biyokimya Laboratuvarlarında bilim adamları arı sütünün antienflamatuar etkilerini araştırmak için sitokinleri (bir çeşit sistemik hormon) test ettiler. Bu maddelerden ne kadar çok varsa o kadar çok enflamasyon oluştuğunu gördüler. Arı sütü alımının bu sitokinlerin iltihap yapıcı etkisini ortadan kaldırdığını gördüler.

Alzeimer hastalarında bu sitokin düzeyi yüksek seviyelerdedir. Buradan hareketle arı sütü hem bu hastalıklar için hem de vücutta iltihap oluşumunu engellemek için mükemmel bir katkıdır.

6. Cilt (Deri) Yenileyici

Yine Japon bilim adamlarının araştırmalarına göre arı sütünün derideki doku bozulmalarını engellediğini ve yaraların iyileşmesini hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Arı sütünde cilt sağlığını koruyucu ve cildi yenileyici vitaminler, flavonoid, nükleik asit, dekanoik asit, enzimler ve hormonlar bulunmaktadır.

Ayrıca arı sütünde çeşitli mineraller ve B1,B2,B3,B5,B6 gibi vitaminlerle birlikte çinko gibi cilt için çok önemli maddeler de bulunmaktadır. Arı sütünde bulunan asitlerin deri için kollajen yapımına katkıda bulunduğu belirlenmiştir.

Cilt sağlığınızı korumak için günde 500 mg’lık kapsül ya da çay kaşığın 1/4 ü kadar arı sütü tozu tüketebilirsiniz.

7. Diyabet ve Kan Şekerini Kontrol Eder

Çalışmalar arı sütünün insülin benzeri bir etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Alman doktorlar 20 kişilik gönüllü bir grupta ağızdan alınan glikoza tolerans testi uygulamışlardır. Daha sonra ikinci bir test verilen 20 gramlık arı sütüyle yapılmıştır. Doktorlar 2 saat sonra gönüllülerin kanındaki şeker miktarının 20 gramlık arı sütünü aldıklarında almadıkları zamana göre daha az olduğunu görmüşlerdir. Bu yüzden kan şekeri ve diyabet problemi olanların ara ara arı sütü almaları tavsiye edilmektedir.

8. Osteoporoz’u (Kemik Erimesi) Engeller

Kemik erimesinin en önemli nedeni kalsiyum eksikliğidir. Kalsiyum ve D vitamini takviyesiyle beraber alınan arı sütü kemik erimesi için önleyici etki yapmaktadır. Arı sütü vücudun kalsiyum emilimini artırır ve bu kalsiyumun kemiklerde depolanmasına yardımcı olur.

9. Göğüs Kanserini Önler

Birçok plastikte bulunan Bisfenol A adlı bir çevresel östrojen göğüs kanseri hücrelerinin çoğalmasına neden olur. Bilimsel çalışmalarda arı sütünün Bisfenol A’nın bu kanserojen etkisini inhibe ederek göğüs kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği görülmüştür.

Hepimiz her gün içtiğimiz suyla olsun kullandığımız kozmetikler ya da plastiklerle veya yediğimiz yemeklerle olsun vücudumuza bir çok çevresel östrojen almaktayız. Bu kanserojen etkileri azaltmak için günlük 1 doz arı sütü etkili olabilir.

10. Kolesterolü Kontrol Eder

Japonya’da yapılan bir çalışmada bir grubun yarısına 4 hafta boyunca 6 gram arı sütü verilmiş diğer gruba ise verilmemiştir. Arı sütü alan grubun kandaki toplam kolesterolü ve kötü kolesterolü(düşük yoğunluktaki lipoprotein) almayan gruba göre oldukça düşmüştür. Arı sütü almayan grubun kanındaki yağ asitlerinin miktarında hiçbir değişiklik gözlenmemiştir.

Kolesterol problemi olanlar için arı sütü iyi bir seçenektir.

Arı sütünün faydaları arasında bunlar en başta gelenler. Daha birçok faydası olan bu mucizevi besini siz de deneyip, farkı hissedebilirsiniz.

İlk yorumu sen yaz

Tüm yorumları göster

Yorum yaz