Aşırı Aktif Mesane Sorununu Nasıl Paylaşmalısınız

Aşırı Aktif Mesane Sorununu Nasıl Paylaşmalısınız

Aşırı aktif mesanenin tıbbi adı “İnkontinans”dır. Ne yazık ki aşırı aktif mesanesi olan kişilerde bu terim “urge inkontinans” ve “üriner inkontinans” olarak meydana çıkıyor. Doktorunuzla konuştuktan sonra sıra size yakın olan kişiler ile konuşmaya geliyor. Diğer kişilere söylemek utanç verici bir nokta olsa da aklınızda olan bir sorunu eksiltmenin bir parçası.

Konuşun

Aşırı aktif mesane sorununuzdan size yakın olan kişilere bahsetmek yemeğin ortasında masayı terk etme konusunda daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca sizin için tuvaletlerin durumunu kontrol eden bir çift göz daha olmasını da sağlayabilir.

Konuşma zamanı geldiği zaman bunu etrafa yaymanıza gerek yok. Rahat ve dikkat dağınıklığının olmayacağı bir nokta seçin. Telefon üzerinden söylemekten kaçının, ufak bir duraklama anı yanlış anlaşılabilir.

Ailenizden birisi, partneriniz arkadaşınız ya da  iş arkadaşlarınız bir kişi ile konuşurken rahatsız hissederseniz ya da karşı tarafın anlayışlı ya da destekleyici olmadığını sezerseniz kendinizi ekstra bilgi vermek zorunda hissetmeyin.

Profesyonellerin tahminlerine göre Birleşik Devletler’ de her 6 yetişkinden birisi aşırı aktif mesane sorunun bir çeşidini yaşamaktadır. Bu konuşmada yalnız olmadığınızı bilin.

Partnerinize Nasıl Söylersiniz?

Partnerinizle sahip olduğunuz yakın ve kişisel ilişkiye başka hiç kimse ile sahip olmadığınız için ilk konuşmada konunun özüne dair detayları paylaşmak istemeyebilirsiniz. Ancak her romantik ilişkide olduğu gibi ne kadar çok şeyi paylaşırsanız ilişkiniz o kadar güçlü olabilir.

Fakat zamanlama her şeydir; konuşmaya yakınlaşma sırasında başlamayın.

Doktorunuzun hayatınızı nasıl etkileyebileceğine dair anlattıklarını anlatmaya çalışın. Alkol, kafein ve diğer içeceklerin alımını kısıtlayan rutin ve yaşam şekli değişikliklerinden ve muhtemel tedavi seçeneklerinden bahsedin. Partnerinizi romantik bir ortamdan ayrılmanızın ya da gecenin ortasında yataktan çıkmanızın nedeninin aşırı aktif mesane olduğu konusunda güvence verin.

Partnerinizin aklına gelebilecek sorulara cevap verin.

 • İlişkide nasıl kısıtlamalar olacak?
 • Tedavi için ne gerekiyor?
 • Tedavi sizi nasıl etkileyecek?
 • Bulaşıcı mı?
 • Yakınlaşmanızı nasıl etkileyecek?
 • Çocuk sahibi olmanızı etkileyecek mi?

Ailenize Ve Arkadaşlarına Söylemek

İdrar programınızı bayram yemeğinde konuşmak iyi bir fikir değildir ancak durumunuzu anlatmanız önemlidir. Ailenize isterseniz grup olarak isterseniz bireysel olarak anlatın.

İsterseniz partnerinizle birlikte sorunuzu, yaşam şekli değişikliklerinizi, tedavileri ve diğer şeyleri anlatabilirsiniz. Yeni yerlerde çekingen olmanızın ya da uzun yolculuklarda mola vermenizin nedeninin aşırı aktif mesane olduğundan bahsedin.

Tekrardan, bu bilgileri eğer kendinizi rahat hissedecekseniz diğer kişiler ile paylaşın. Bütün tuvalet ziyaretlerinizi ya da dürtülerinizi bilmek zorunda değiller.

Hazır olmanız gereken sorular:

 • Bu durum gezileri, tatilleri ya da ziyaretleri engelleyecek mi?
 • Yardıma ihtiyacın var mı?
 • Bunun hayatında ne kadar büyük etkisi olacak?
 • Bu genetik bir sorun mu?

İş Arkadaşlarınıza Söylemek

İş ortamı aşırı aktif mesanenizden bahsetmek için karmaşık yer olabilir. İş arkadaşlarınızla olan konuşmanız sizi rahat ettirecek şekilde olmalıdır.

Medikal bilgilerinizi iş yerinde paylaşmak biraz karmaşık olabilir. İlaçlar ve tedaviler hakkındaki detayları açıklamamak en iyisi olacaktır. İş vereniniz de bazı durumlarda sorumludur, bu nedenle bütün detayları açıklamamak hem sizi hem de patronunuzu koruyacaktır.

Gereksiz bilgileri ne kadar çok kendinize saklarsanız iş ortamınız o kadar profesyonelce olacaktır.

Çalışma ortamınızın doğasına bağlı olarak tuvalete yakın olmanız ya da bir toplantıyı terk etmeniz gibi iş arkadaşlarınızı doğrudan etkileyen durumları açıklayın. Onların da soruları olabilir.

 • Bu işinizi nasıl etkileyecek?
 • İzin alacak mısınız?
 • Bu sizi kısıtlı göreve mi sokacak?
Ne söylediğinizin bir önemi olmadan, söylemeniz gereken şeylerden utanmayın. Bu sizin hayatınız ve mümkün olan en rahat şekilde yaşamalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...