Aşırı İlaç Kullanımı Migrene Yol Açar Mı?

Aşırı İlaç Kullanımı Migrene Yol Açar Mı?

Migren ağrıları bulantı, kusma, ışığa hassasiyet ve başta zonklayan bir ağrıya neden olur. Migreni olan kişiler genellikle birden fazla tedaviye bel bağlamaktadır. En popüler yöntemler arasında reçetesiz ve reçeteli ilaçlar vardır.

Ancak iyi bir şeyin çok fazla kullanılması kötü bir şey olabilir. Migren ağrıları için çok fazla ilaç kullanan kişiler ağrılarının daha kötü ve sık olmasına neden olabilirler. Baş ağrısı için çok fazla ilaç kullanan kişilerde aşı ilaç kullanımı baş ağrısı (MOH) meydana gelir. MOH tekrar gelen baş ağrısı olarak bilinir ve zaman içerisinde kronik migrene yol açar.

MOH Nedenleri Nelerdir?

Amerika’da migren ağrısı çeken kişilerin sayısı yaklaşık olarak 37 milyondur. Dünya genelinde ise MOH ile mücadele eden kişilerin oranı genel popülasyonun %1-2’sidir.

MOH’un ana nedeni henüz anlaşılamamış olsa da araştırmalar belirtilere yol açan ana şablonu tanımlayabilmişlerdir. Migren ağrısının belirtilerini geçirmek için ilaç kullanan kişiler. Baş ağrısı geri geldikçe daha fazla ilaç alırlar. Bir süre sonra ilaçlar yarar sağlamayı bırakırlar ve zarar vermeye başlarlar.

Kaynağı bilinmeyen bir nedenle zaman içerisinde vücut ilaçlara sırtını döner. Ne kadar çok ilaç kullanırsanız o kadar fazla baş ağrısına maruz kalırsınız. Ne kadar çok baş ağrınız olursa o kadar çok ilaç içersiniz.  Fazla zaman geçmeden ilaçlar nedeniyle kronik migrene maruz kalırsınız.

MOH’a Yol Açan İlaçlar

Doktorlar genel olarak migrenin belirtilerini azalmak için bu ağrı kesicileri reçete ederler:

  • Ağrı kesiciler; İbuprofen, Naproxen, Tylenol
  • Ergots; kafein ve ağrı kesiciyi aynı anda içeren ergotamin
  • Triptan; bu ilaç çeşidi damarların büzülmesini sağlayarak baş ağrısını azaltır
  • Analjezik kombinasyonları; bu ilaç çeşitleri Parasetamol, aspirin ve kafeinin kombinasyonunu içerir
  • Opioid ilaçlar; opioid ilaçlar ya da narkotikler, örneğin kodein alışkanlık yapıcı olabilir. Doktorlar bu ilaçları genel olarak kısa süreli yazarlar.

Bu ilaçların tamamı sık sık ve uzun süreli olarak kullanılırsa MOH’a yol açarlar. Bu ilaçları hafta iki defadan daha sık kullanıyorsanız doktorunuzdan daha iyi bir yöntem bulmasını isteyin.

MOH Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz fiziksel belirtilerinizi ve kullandığınız ilaçları göz önünde bulunduracaktır. Doktorunuz ilk önce belirtilerinize neden olabilecek diğer ilaçları eleyecektir ve büyük olasılıkla enfeksiyon ve nörolojik sorunları arayacaktır.

Kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuza karşı dürüst olun. Kullandığınız ilaç miktarını önemsemezseniz teşhisinizi geciktirebilirsiniz. Bu şartlar altında durumunuz daha fazla ilerleyerek tedavinin başarı şansını azaltır.

MOH teşhisi zordur. Birçok sağlık uzmanı ve doktor bu duruma aşina değildir. Bunun anlamı bazı durumlarda hastalarının baş ağrılarını ve migrenlerini tanıyamayabilirler.

MOH Kaynaklı Migren Nasıl Tedavi Edilir?

MOH kaynaklı migreni tedavi etmenin en etkili yolu ilaçları kullanmayı bırakmaktır. İlaç kullanma sıklığını azaltmanız baş ağrısı sıklığını da azaltarak kronik migren oluşumunu engelleyebilir.

Bu zor bir tedavi olabilir. Vücudunuz detoksifikasyon sürecinden geçerken birkaç hafta boyunca ağrı kesici ilaç kullanamazsınız.

Ancak sonuçlar ödüllendiricidir. MOH kaynaklı migrenlerde ilaç alımını durdurmak yüksek başarı oranına sahiptir. Danimarkalı bilim adamlarının yaptığı bir çalışmaya göre migreni olan kişilerde 2 aylık ilaçsız bir dönemin ardından hastaların migren ağrılarında %67 oranında azalma meydana gelmiştir.

Sürekli olarak opioid ya da reçeteli ilaç kullanan hastalarda doktorlar detoksifikasyon süreci için hastanede yatılmasını isteyebilir. Bu tür ilaçlara olan bağımlılığı kırmak profesyonel bakım gerektiren başka sorunlara yol açabilir.

Tedaviniz tamamlandığı zaman tekrardan ağrı kesici kullanmaya başlama ihtimaliniz vardır. Bu durum migrenlerinizin ne kadar sık ve ciddi olduğuna bağlıdır. İlaçları güvenli bir şekilde kullanabilmek için doktorunuzla görüşün.

Bazı doktorlar ilaç aşırı kullanımı tedavisi sonrası hastaların tekrar ilaç kullanımına geçişini başka ilaçlar vererek sağlamaktadır. Bu ilaçlar migreni, baş ağrılarını ve ağrı kesici ilaçlara olan bağımlılığı azaltmak üzere tasarlanmıştır. Eğer baş ağrınızı azaltabilirseniz ilaçlara olan bağımlılığınızı da azaltabilirsiniz.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...