Asitli Yiyeceklerden Uzak Durmanızı Sağlayacak İpuçları

Asitli Yiyeceklerden Uzak Durmanızı Sağlayacak İpuçları

Asitliğin Tanımı

pH değeri bir maddenin asitliğini veya bazlığını tanımlar.

 • pH’ın 0 olması maddenin kuvvetli asit olduğunu gösterir.
 • pH’ın 7 olması maddenin nötr olduğunu gösterir.
 • pH’ın 14 olması maddenin kuvvetli baz olduğunu gösterir.

Örneğin, akü asidinin pH değeri 0’dır yani kuvvetli bir asittir. Lavabo açıcının pH’ı ise 14’tür ve lavabo açıcı kuvvetli bir bazdır. Saf suyun değeri 7’dir venötrdür, yani asidik veya bazik özellik göstermez.

Farklı maddelerde olduğu gibi insan vücudunun farklı kısımlarında da farklı pH’lar ölçülür. Kanınızın pH’ı 7.35 ile 7.45 arasındadır. Midenizin pH’ıysa 3.5’tur. Midenin asidik olması yemeklerin tamamen sindirilmesine yardımcı olur.

Asitli Yiyecekler ve İçecekler

Asitli yiyecek ve içeceklerle ilgili rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız beslenme düzeninizde değişiklik yaparak belirtilerinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Asidik olarak kabul gören yiyecek ve içeceklerin pH’ları 4.6’nın altındadır. Vücudunuzdaki asitlik oranını artıracağı için bu yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız ya da tüketimini azaltmanız gerekebilir.

Bu yiyecekler:

 • Tahıllar
 • Şeker
 • Bazı süt ürünleri
 • Balık
 • İşlenmiş gıdalar
 • Taze veya işlenmiş etler
 • Maden suları veya tatlandırılmış içecekler
 • Yüksek protein içeren gıdalar ve protein takviyeleri

Araştırmalar, hayvansal proteinleri içeren gıdaların ve süt ürünleri kullanımının,vücudun pH’ını değiştirerek bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olduğunu gösteriyor. Yapılacak yeni araştırmalar, bu bağlantıyla ilgili daha aydınlatıcı bilgilerin açığa çıkmasını sağlayarak hayvansal gıdaların tüketiminin azaltılmasının sağlığa faydalarını daha net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Asitlik Oranı Yüksek Meyveler ve Meyve Suları

Besinler PH Değerleri
Limon suyu pH: 2.00 – 2.60
Misket limonu pH: 2.00 – 2.80
Mor erik pH: 2.80 – 3.40
Üzüm pH: 2.90 – 3.82
Nar pH: 2.93 – 3.20
Greyfurt pH: 3.00 – 3.75
Yaban mersini pH: 3.12 – 3.33
Ananas pH: 3.20 – 4.00
Elma pH: 3.30 – 4.00
Şeftali pH: 3.30 – 4.05
Portakal pH: 3.69 – 4.34
Domates pH: 4.30 – 4.90

Genellikle narenciyeler düşük pH’lıdırlar, yani asidiklerdir. Narenciyeler ve diğer asidik meyveler ülser ya da reflü gibi üst gastrointestinal hastalıkların oluşuma neden olurlar.

Meyve sularının da asidik olduğuna dikkat etmeniz çok önemlidir. Bu yüzden, meyve sularını içerken pipet kullanmanız gerekir. Pipet sayesinde meyve suyu doğrudan dişlerinizle temas etmez.

Yediğiniz meyve midenizi rahatsız etmiyorsa, o meyveyi günlük olarak tüketmeniz sağlıklıdır. Günlük meyve yemenin kronik rahatsızlıkları azalttığı bilinen bir gerçektir.

Taze Sebzeler

Derecesi Değeri
Lahana turşusu pH: 3.30 – 3.60
Lahana pH: 5.20 – 6.80
Pancar turşusu pH: 5.30 – 6.60
Mısır pH: 5.90 – 7.50
Mantar pH: 6.00 – 6.70
Brokoli pH: 6.30 – 6.85
Karalahana pH: 6.50 – 7.50

Asitlik Oranı Yüksek İçecekler

Fosfor miktarı yüksek bira ya da sıcak çikolata gibi içeceklerden uzak durmak isteyebilirsiniz. Mineralli sodalar ya da doğal maden suyunu tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır. Alkol tüketmek istiyorsanız fosfor seviyesi düşük olan beyaz ya da kırmızı şarabı tercih edebilirsiniz.

Asitlik Oranı Düşük Gıdalar

Alkalin diyetinin faydalarına bakıldığında kemik sağlığını desteklediğine dair bir bulgu yoktur. Ancak alkalin diyeti kas kaybını önler, hafızayı güçlendirir ve daha uzun yaşamanızı sağlar.

Bazik ya nötr özellikteki içecekleri beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz:

 • Soyadan yapılmış ürünler
 • Tatlandırılmamış yoğurt ve süt
 • Taze sebzelerin çoğu
 • Meyvelerin çoğu
 • Tuz, hardal ve Hindistan cevizi dışındaki otlar ve baharatlar
 • Fasulye ve mercimek
 • Tam tahıllar
 • Bitki çayları
 • Zeytinyağı ve avokado, kuruyemiş ve susam yağı, çörek otu yağı gibi tohumlardan gelen doğal yağlar

Çok Fazla Asidik Gıda Tüketmenin Etkileri

Çok fazla asidik gıda içeren bir beslenme düzeni, idrarın asidik olmasına sebep olduğu gibi daha başka sağlık sorunlarına da yol açar. Bu tür bir beslenme ürik asit taşı denilen böbrek taşlarının oluşumuna sebep olabilir.

Çok fazla asidik gıda tüketimi, kemiklerde ve kaslarda bozulmaya sebep olabilir. Kemiklerde kalsiyum vardır ve vücudunuz çok asidik olduğunda kemiklerdeki kalsiyumu kullanarak pH dengesini sağlamaya çalışır.

Yapılan bazı çalışmalarda, asitlik seviyesi yüksek içeceklerin özellikle kalsiyum ve proteince zengin süt yerine kullanıldığı zamanlarda kemik yoğunluğunu azalttığı ortaya konulmuştur. Çok fazla asidik özellikte yiyecek ve içecek tüketimi kanser, karaciğer rahatsızlıkları ve kalp hastalıkları riskini artırır.

Bazı yiyecek ve içecekler, sodalardan ya da proteinlerden daha az asidiktir ama yine de çoğu meyve ve sebze kadar alkalize edici özellik göstermezler. Bu gıdaların tam listesi üzerinde bir anlaşmaya varılamamıştır.

Asit baz dengenizi bozarak sağlığınızın üzerinde olumsuz etkilere yol açabilecek bu gıdaların tüketimini kısıtlamanızı öneririz:

 • Mısır yağı
 • Bal, aspartam, şurup, şeker kamışı, şeker gibi tatlandırıcılar içeren gıdalar
 • Tuz
 • Mayonez, soya sosu veya sirke gibi soslar
 • İşlenmiş peynirler
 • Mısır, pirinç ve un gibi tahıllar
 • Kahve
Çok fazla asidik gıda tükettiğinizi düşünüyorsanız az miktarda sodyum bikarbonat ya da bilinen adıyla kabartma tozu kullanabilirsiniz. Kabartma tozu için önerilen miktar 5 gramdan daha azdır.

Sindirime engel olabileceği için yemekleriniz sırasında sodyum bikarbonat kullanmamalısınız. Beslenme düzeninizde yeterli kalsiyum, D vitamini, fosfor ve magnezyum olması, kemiklerinizde asitliğin artmasından kaynaklanan olumsuz etkileri ortadan kaldırabilir.

Alabileceğiniz Önlemler

Vücudunuzdaki atıklar asit olma eğilimine sahip olduğundan daha bazik özellikteki sebze ve meyveleri tüketmeniz önerilir. Siz yemeden önce bir gıdanın pH’ının ne olduğunun bir önemi yoktur. Önemli olan o gıdanın vücudunuza girdiğindeki pH’ıdır.

Nadir olsa da, idrarın pH’ı bazik olabilir. Bazik idrar bir sorun olmasa da idrarın aşırı asidik olması bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. İdrarın asidik olması, kişinin hayvansal protein, şeker ve tahıl tüketmesinin bir sonucudur. Yüksek oranda ilaç kullanımı da bu soruna neden olabilir.

Alkalin diyeti, işlenmiş gıdalar yerine sağlıklı sebze ve meyvelerin yenmesini vurgulayan vücudun pH’ını değiştirmeyi hedefleyen bir beslenme alışkanlığıdır.

Daha fazla meyve ve sebze yemeye özen gösterip karbonhidrat, şeker ve süt ürünleri tüketiminizi sınırlandırmanız vücudunuzun pH düzenini sağlamanıza yardımcı olabilir.

Bitkisel ağırlıklı beslenmek, şeker ve süt ürünleri kullanımını azaltmak hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...