Asker Ailelerinde Depresyon

Asker Ailelerinde Depresyon

Duygu durum bozuklukları, duygu durumunda ani değişimlerin olduğu akıl hastalıklarıdır. Depresyon, en yaygın görülen duygu durum bozukluğu olup herkesi etkileyebilir. Ancak, askerlerde bu hastalığın görülme riski daha yüksektir. Yakın zamanda yapılan bir çalışma, sivil vatandaşlara göre, askeri personelde depresyonun daha fazla görüldüğünü göstermektedir. Askerlerin yaklaşık %14’ünde göreve başladıktan sonra depresyon görülmektedir. Ancak, bu durumu yaşayan herkes tedavi aramadığından bu oran çok daha yüksek olabilir. Ayrıca, askerlerin %19’unun çatışma sırasında beyin travması yaşadığı raporlanmıştır. Bu tür yaralanmalarda genellikle beyinde hasar görülmesine ve depresif belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan sarsıntılar da olmaktadır. Birçok göreve gitme ve travmayla alakalı stres depresyon riskini sadece askerlerde artırmıyor. Askerlerin eşlerinde de depresyon riski artıyor ve asker çocuklarında duygusal ve davranışsal sorunlar yaşanabiliyor.

Depresyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Depresyon Nedir?

Kişilerde belli zamanlarda yada uzun süre devam eden nedensiz üzüntüler, ruhsal bunalımlar, hayattan tat alamama, durgunluk, karamsar olma, yorgunluk, bıkkınlık, konuşma ve hareketlerde isteksizlik gibi duygusal bozukluk halidir. Her yaşta ve cinsiyette görülebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tekrar eden depresif bozukluğu olan hastaların durumu kritik olarak değerlendirilir. Bu nedenle düzenli doktor yardımı almaktan çekinmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Depresyon için Ruh Sağlığı ve Hastalıkları (Psikiyatri) bölümüne gidilir.

Askerlerde ve Asker Eşlerinde Depresyonun Belirtileri

Askerlerde ve asker eşlerinde, genel nüfusa kıyasla depresyon riski yüksektir. Depresyon, uzun süre boyunca kalıcı ve yoğun üzüntünün yaşandığı ciddi bir rahatsızlıktır. Duygu durumundaki bu bozukluk moralinizi ve davranışlarınızı etkileyebilir. Ayrıca, iştah ve uyku gibi fiziksel durumları da etkileyebilir. Depresyonu olan kişiler genellikle günlük işlerini sürdürmekte zorlanırlar. Bu kişiler bazen hayatı yaşamaya değer bulmazlar.

Depresyonun yaygın görülen belirtileri:
Asabiyet
Odaklanmada ve karar vermekte zorlanma
Yorgunluk ve enerjisizlik
Umutsuzluk ve çaresizlik hissi
Değersizlik, suçluluk ve kendinden nefret etme
Sosyal tecrit
Eskiden keyif alınan aktivitelere karşı ilgi kaybı
Çok fazla ya da çok az uyuma
İştahta değişikliklere bağlı olarak kilo alma veya kilo verme
İntihar düşünceleri ya da intihar girişimi
Daha ciddi depresyon vakalarında kişi, sanrı veya halüsinasyon gibi psikoz belirtileri de yaşayabilir. Bu çok tehlikeli bir durum olup bir an önce uzman biri tarafından müdahale edilmelidir.

Asker Çocuklarında Duygusal Stresin Belirtileri

Asker çocuklarında ebeveynlerin ölümü gerçek bir durumdur. Böylesine yıkıcı bir kaybın genç yaşta yaşanması ileride depresyon, anksiyete bozukluğu ya da davranış sorunlarının yaşanma riskin artırır.

Çocukların aileleri gittikleri görevlerden güvenle dönseler bile bu çocuklar askeri hayatın getirdiği stresle baş etmek zorundadırlar. Askeri hayatın neden olduğu stres kaynakları arasında ebeveynlerin sürekli görev için gitmeleri, sık sık taşınma ve yeni okula uyum sağlama bulunmaktadır. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak asker çocuklarında duygusal ve davranışsal sorunlar görülebilir.

Çocuklarda görülebilecek duygusal sorunlar:
Ayrılık endişesi
Öfke nöbeti
Beslenme alışkanlıklarında değişiklikler
Uyku alışkanlıklarında değişiklikler
Okulda zorlanma
Kızgınlık
Eyleme vuruk davranışlar
Sosyal tecrit
Evde akıl sağlığı sorunu bulunan bir ebeveynin olması, çocuğun ailesiyle nasıl ilgileneceğini etkileyen önemli bir faktördür. Depresyonda olan ebeveynlerin çocuklarında, yaşadıkları stresle olumlu bir şekilde baş eden kişilerin çocuklarına göre psikolojik ve davranışsal sorunların görülme olasılığı daha yüksektir.

Asker Ailelerinde Stresin Etkisi

Görev için ailelerinden uzaklaşan askerlerin çocukları, ebeveynlerinden birinin uzağa gitmesinin yaratacağı zorlukla yüzleşmesi gerekir. Bazı durumlarda bu görevler öylesine zorlu olur ki göreve giden asker geri döndüğünde değişmiş olarak gelir ve çocuğun bu durumla da yüzleşmesi gerekir. Bu durum çocuğunuzun üzerinde büyük bir etki yaratabilir.

2010 yılında yapılan bir çalışmaya göre ailesi göreve giden çocukların davranış bozuklukları, stres sorunları ve duygu durum bozuklukları yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu çocuklar okulda da daha fazla zorlanmaktadırlar. Bu durum büyük oranda ebeveynlerin göreve gittiği zamanla ve görevden geldikten sonra çocuğun yaşadığı deneyimlerle alakalıdır.

Evde kalan ebeveyn için de benzer sorunlar mevcuttur. Genellikle evde kalan eş, göreve giden eşinin güvenliğinden korkar ve evdeki sorumluluklarının artmasından dolayı bunalır. Bunun sonucunda ise eşi gittiğinde kendini gergin, üzgün ve yalnız hisseder. Tüm bu duygular ise depresyona ve diğer akıl sağlığı sorunlarına neden olabilir.

Depresyon ve Şiddet Üzerine Çalışmalar

Vietnam dönemi gazileri üzerinde yapılan araştırmalar, depresyonun aileler üzerindeki yıkıcı etkisini göstermektedir. Bu savaşın gazilerinde daha yüksek boşanma ve evlilik sorunları, aile içi şiddet ve diğerlerinden daha fazla sıkıntı görülmekteydi. Çoğunlukla savaştan dönen askerler, duygusal sorunlardan dolayı gündelik hayattan koparlar. Bu durum, eşleriyle ve çocuklarıyla ilişkilerini geliştirmelerini zorlaştırır.

Daha yakın zamanda Afganistan ve Irak’a giden askerler üzerinde yapılan araştırmalar, ailenin işlevini incelemiştir. Bu çalışmaların sonucunda aile ilişkilerinde büyük oranda ayrılma, cinsel ilişkilerde sorunlar ve uyku sorunları görülmektedir.

Yapılan bir değerlendirme, evli olan gazilerin %75’i eve döndükten sonra aileyle ilgili en az bir sorun yaşadıklarını göstermektedir. Gazilerin %54’ü, görevden döndükten sonraki aylarda eşlerine kötü davrandıklarını ve bağırdıklarını belirtmişlerdir. Özellikle depresyon belirtileri, ev içi şiddetin görülmesine neden olmaktadır. Depresyon yaşayan askerler, çocuklarının kendilerinden korktuğunu ve onlara karşı sıcak davranmadıklarını da belirtmişlerdir.

Yardım Alın

Bir danışman hem size hem de ailenizdeki diğer kişilere sorunları çözmek konusunda yardımcı olacaktır. Bu sorunlar ilişkiyle, maddi durumla veya duygusal sorunlarla ilgili olabilir. Danışman, stresle ve yasla nasıl baş etmeniz gerektiğini size öğretebilir.

Bu sırada görevden yeni geldiyseniz ve sivil hayata tekrar alışmaya çalışıyorsanız deneyebileceğiniz pek çok yöntem bulunmaktadır:

1 Sabırlı Olun

Savaştan ya da terör bölgesinden geldikten sonra ailenizle bağ kurmak zaman alabilir. İlk başta bunu yaşamanız son derece normaldir. Bu durum zamanla düzelecektir.

2 Biriyle Konuşun

Şu anda kendinizi yalnız hissediyor olsanız bile insanlar sizi destekleyebilir. Güvendiğiniz yakın bir arkadaşınız veya ailenizden biriyle yaşadığınız zorlukları konuşun. Bu kişi sizi dinleyecek, size şefkatle ve kabullenmeyle yaklaşacak biri olmalıdır.

3 Sosyal Tecritten Uzak Durun

Arkadaşlarınızla ve ailenizle, özellikle eşinizle ve çocuklarınızla vakit geçirmeniz önemlidir. Sevdiklerinizle tekrar bağ kurmaya çalışmanız stresinizi azaltıp keyfinizi yerine getirebilir.

4 Alkolden ve Uyuşturucudan Uzak Durun

Zorlu zamanlarda bu rahatlatıcılara gitmek cazip görünebilir. Ancak, bunu yapmanız daha kötü hissetmenize ve bağımlılığa neden olabilir.

5 Kayıplarınızdan Bahsedin

Savaşta yitirdiğiniz dostlarınızdan bahsetmek için ilk başta gönülsüz olabilirsiniz. Ancak hislerinizi bastırmanız zararlı olabilir. Bu yüzden yaşadığınız şeyleri bir şekilde konuşmaya çalışın. Tanıdığınız biriyle bu deneyimleri paylaşmak zor geliyorsa askerler için oluşturulmuş destek gruplarından faydalanın. Bu tür bir destek grubu, yaşadığınız şeyleri anlayabilecek kişilerden oluştuğu için daha faydalı olabilir.

Bu stratejiler, savaş veya terör bölgesi görevlerinden döndükten sonra hayata uyum sağlamanız için çok faydalı olabilir. Ancak, yoğun stres veya üzüntü yaşıyorsanız profesyonel yardım almanız gerekir.

Depresyon ya da diğer duygu dorum bozukluklarının belirtilerini yaşıyorsanız doktordan randevu almanız önemlidir. Hızlı bir şekilde tedaviye başlanması belirtilerin daha kötüye gitmesini engeller ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Soru: 

Eşimde ve çocuğumda depresyon olduğundan şüpheleniyorsam ne yapmam gerekir?

Cevap:

Çocuğunuzun veya eşinizin üzülmesi son derece anlaşılabilir bir durumdur. Üzüntüleri giderek kötüleşiyorsa veya bu durum evde, okulda ve iş yerinde yapmaları gereken işlere engel oluyorsa doktora gitmeleri konusunda onları cesaretlendirin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...