ASO Nedir? Yüksekliği Ne Anlama Gelir? - Multi Yaşam

ASO Nedir? Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Vücuda giren yabancı maddelere (bakteri, mikrop, virüs vb.) karşı, bağışıklık sistemi antikorlar üretilir. Bu antikorlar yabancı maddelerle savaşarak, onları etkisiz hâle getirmeye çalışır. Vücutta farklı bakteri, mikrop ve virüsler için farklı antikorlar üretilir. ASO (Antistreptolizin O) bu antikorlardan biridir ve streptokok bakterisine karşı üretilir.

ASO Nedir? Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Normal ASO Değeri Nedir?

ASO testi, kandaki ASO miktarını ölçer. Normal ASO değeri 200 U/mL’nin altıdır.

200 U/mL’den daha yüksek değerler hastanın son zamanlarda streptokok enfeksiyonu geçirdiğine işaret eder. (Farklı laboratuvarlarda değer aralıklarının farklı olabileceğini göz önünde bulundurunuz.)

Hastalığın Seyrine Göre ASO Değerleri
ASO değeri streptokok bakterisi vücuda girdikten 5 gün sonra yükselmeye başlar. Özellikle 2-3 hafta sonunda en yüksek değerine ulaşır. ASO değerinin enfeksiyon öncesindeki değerine inmesi 6-12 ayı bulur. Yani enfeksiyon geçse bile, ASO değeri uzun süre yüksek kalabilir.

Bu yüzden ASO değeri yüksek çıkmışsa, 2-4 hafta sonra yine ASO testi istenebilir. Böylece streptokok enfeksiyonunun seyrine dair fikir edinilir.

ASO Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

ASO yüksekliği, hastanın streptokok enfeksiyonu geçirdiği anlamına gelir. Streptokok enfeksiyonu öncelikli olarak şu belirtilerle kendini gösterir:

 • Bademcik iltihabı
 • Boğaz ağrısı
 • Ateş
 • Boyunda lenf düğümlerinin şişmesi

Streptokok enfeksiyonu antibiyotikler ile tamamen tedavi edilebilir.


Ama streptokok enfeksiyonu, daha ciddi başka hastalıklara da yol açmış olabilir:

 • Endokardit (Kalbin iç zarında enfeksiyon)
 • Romatizmal ateş
 • Kızıl hastalığı
 • Glomerulonefrit (bir böbrek hastalığı)
 • Toksik şok sendromu
 • İmpetigo

Doktorunuz diğer belirtilere ve ek testlerin sonucuna göre yukarıdaki hastalıkların sizde bulunup, bulunmadığını kontrol edecektir. Eğer varsa, bu hastalıklar için de bir tedaviye başlayacaktır.

ASO Testinin Önemi

ASO testi, hastanın streptokok enfeksiyonu geçirip, geçirmediğini anlamak için yapılır. Genelde bu hastalarda uzun süredir devam eden bademcik iltihabı vardır. ASO yüksekliği olduğunda, bir antibiyotik tedavisine başlanıp, streptokok enfeksiyonu tedavi edilebilir.

Ama bazı hastalarda;

 • Eklemlerde şişkinlik ve ağrı (romatizmal ateş)
 • İdrardan kan gelmesi (glomerulonefrit)

gibi belirtiler görülmesi sonucunda daha ciddi hastalıkların teşhisi için de ASO testi yapılabilir. Bu durumda doktorunuz ek testler de isteyecektir.

Yorumlar (7)

 1. Mehmet Ali

  ASO değerim geçtiğimiz ay 326 bu ay ise 433 olarak sonuçlandı. Öncesinde şiddetli göğüs ve kalp ağrısı ile kardiyoloji bölümüne gitmiştim, kalp kapakcığında delik oluştuğu söylenmişti. Onun sonrasında sevk edildiğim bölümde kan tahlili isteyip sonuç 326 çıkmıştı, bu ay ise 433 olarak sonuçlandı. 4 yıldır epilepsi hastasıyım ve bağlı olarak epilepsi ilaçları kullanıyorum. Bundan sebepli olabilir mi ne yapmam gerekiyor?
  İyi çalışmalar..

  • zafer oflaz

   hücre beslenmesi ile yardımcı olabilirim.günde 20 epilepsi nöbeti yaşarken nobel ödüllü gıdalarla beslenerek sonuç aldım ve bağışıklığım güçlendi.takip ve danışmanlık yaparak yardımcı oluyoruz.doğal bilimsel destek beslenme ile.05070088178

 2. Elif

  benim aso değerim 302

 3. Gizem

  Kızım 5.5 yaşında aso değeri 900

 4. zafer oflaz

  organik ve hücre beslenmesi ile sağlıklı yaşayabilirsiniz.hastalıkların yüzde 70i beslenme kaynaklı.çözüm ve destek için ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız.05070088178.
  Kolestrol,diyetsiz kilo-tip2 daiabet-enerji-uyku-damar-enfeksiyon vb. bağışıklık-odaklanma gibi ulaşabilirsiniz.21 günde değişim programlarımız vardır.

 5. bekir

  Bir senedir benim aso 950 ve 900 lerde deposunun de kullandığım halde

 6. elifce

  benim de surekli yuksek.. en son 600 lerdeydi. deposilin verdi doktor ama ben baslamadim igneye. elma sirkesi deneyecegim