Asperjiloz Nedir?

Asperjiloz Nedir?

Aspergillosis, Aspergillus mantarının neden olduğu bir enfeksiyon, alerjik reaksiyon veya mantar büyümesidir. Mantar genellikle çürüyen bitki örtüsü ve ölü yapraklar üzerinde yetişir. Mantarın maruz kalması mutlaka asperjiloz alacağınızı garanti etmez. Neredeyse herkes günlük olarak mantarla karşılaşır ve asla hastalığa yakalanmaz. Zayıf bağışıklık sistemi veya akciğer hastalığı olan insanlara bulaşması daha olasıdır.

Asperjiloz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Alerjik asperjilozis tedavi edilebilir bir rahatsızlık olmasına karşın tekrar maruz kalındığında aynı etkide hasta edebilir. Bu rahatsızlıkla baş etmek bağışıklık sisteminizin güçlü olmasına bağlıdır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tüm asperjiloz türleri için, ilaca cevap verilmemesi kritik bir konudur ve ölümcül olabilir. Bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde olmayı ihmal etmeyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Alerjik asperjilozis için İç Hastalıkları (Dahiliye), Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji bölümlerine gidilir.

Asperjiloz Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

Farklı asperjiloz tipleri vücudu farklı şekillerde etkiler. Bazı şartlar ve ilaçlar her türün gelişim riskini artırır. Farklı asperjiloz tiplerinin farklı semptomları vardır.

Asperjilozun Nedenleri

Hastalık, Aspergillus mantarına maruz kalma ve zayıf bir bağışıklık sistemi kombinasyonunun bir sonucudur.

Aşağıdakiler mantarı taşıyabilir:
Kompost yığınları
Depolanmış tahıl
Esrar yaprağı
Çürüyen bitki örtüsü

Aspergillosis Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz sizinle semptomlarınız hakkında konuşacak ve sizi hastalığa açık hale getiren durumlar için tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek. İnvaziv asperjilozisin testi genellikle akciğer dokusundan örnek alıp test etmek için bir biyopsi yapmaktır. Doktorunuz ayrıca ciğerlerinize ulaşarak mantar testi yapmak için az miktarda sıvı toplama amacıyla ağzınıza veya burnunuza bir alet yerleştirebilir.

Diğer testler şunları içerebilir:
Antikorları, alerjenleri ve mantar moleküllerini kontrol etmek için kan testleri
Göğüs röntgeni
Akciğerlerinizin tomografisi
Bronşiyal mukusunuzu incelemek için balgam lekesi ve kültür

Asperjiloz Nasıl Tedavi Edilir?

1 İlaç

Antifungal ilaçlar, hastalığın her türünü tedavi eder. Vorikonazol gibi oral veya intravenöz ilaçlar invaziv asperjiloz tipini tedavi edebilir. Alerjik asperjilozunuz varsa, antifungal ilaçlarla birlikte prednizon gibi bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaçlar alabilirsiniz.

2 Ameliyat

Mantar kalp kapaklarınızda enfeksiyona neden olursa, genellikle enfekte olmuş bölgeleri çıkarmak için ameliyat gerekir. Ameliyattan sonra geniş antifungal tedavi göreceksiniz.

Asperjilozun bulaşıcı olmadığını unutmayın.

Uzun Vadeli Tahmin Nedir?

Alerjik asperjilozis tipik olarak tedavi ile iyileşir. Tekrar tekrar mantarlara maruz kalırsanız tekrar hasta olabilirsiniz. İstilacı asperjilozdan kurtulmak, genel sağlığınıza ve bağışıklık sisteminizin gücüne bağlıdır.

Aspergilloma sıklıkla tedavi gerektirmez.
Riskler şunları içerir:
Hava yolu tıkanması
Solunum yetmezliği
Böbrek hasarı
Akciğerlerde kanama

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...