Asteriksis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Asteriksis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Asteriksis Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Nasıl Anlarım?

Kolunuzu uzattığınızda bilekleriniz istemsiz bir şekilde aşağı yukarı tıpkı kanat çırpar gibi hareket etmeye başlıyorsa bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Nöroloji bölümüne görünmeniz gerekmektedir.

Asteriksis, kişinin vücudunun bazı bölümlerinde kas kontrolünü kaybetmesine neden olan nörolojik bir bozukluktur. Vücudun tamamını etkileyebilse de genellikle el bileklerindeki ve parmaklardaki kaslar etkilenir.

Kaslardaki bu kontrol kaybı genellikle istemsiz ve düzensiz kas hareketleriyle birlikte görülür. Bu düzensiz hareketler kanat çırpma hareketine benzediğinden bu duruma bazen flapping tremor denir. Bazı hastalıkların asteriksisle ilgisi bulunmaktadır.

Araştırmalara göre, bilekte ve elde görünen bu kanat çırpar gibi hareketler çoğu zaman kollar uzatıldığında ve bilekler esnetildiğinde gözlenir. Asteriksisin vücudun tek tarafında görülmesi, iki tarafta da görülmesine göre oldukça nadirdir.

Asteriksisin Nedenleri

Bu durum ilk olarak 1980’li yıllarda tanımlanmış olsa da bu hastalığa dair pek çok şey bilinmemektedir. Hastalığa, beynin kas kontrolünü sağlayan kısmının düzgün çalışmamasının neden olduğu düşünülmektedir.

Düzgün çalışmamaya neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Araştırmacılar ensefalopatilerin bu durumu tetiklediğinden şüphelenmektedirler.

Ensefalopatiler, beynin işlevini etkileyen hastalıklardır. Bu hastalıkların belirtileri:

  • Kafa karışıklığı
  • Kişilikte değişiklikler
  • Ürperme
  • Uykunun bozulması

Ensefalopatilerin bazı türleri asteriksise neden olabilir. Bu türler:

Asteriksis Hastalığında Risk Faktörleri

Neredeyse birçok şey beyin fonksiyonlarını etkileyerek asteriksise neden olabilir. Bu durumlar:

Asteriksisin Teşhisi

Asteriksisin teşhisi genellikle fiziksel muayene ve laboratuvarda yapılan testlerle olur. Doktorunuz ellerinizi uzatıp, bileklerinizi esnetmenizi ve parmaklarınızı ayırmanızı isteyebilir. Asteriksis varsa birkaç saniye sonra kişinin bilekleri istemsiz bir şekilde aşağı yukarı tıpkı kanat çırpar gibi hareket etmeye başlar. Doktorunuz tepkiyi görebilmek için bileğinizi itekleyebilir.
Kanınızda biriken kimyasalları ve mineralleri görmek için kan tahlili yapılabilir. Tomografi gibi görüntüleme testleri, beyin fonksiyonlarını ve etkilenen yerleri anlamak için kullanılabilir.

Asteriksisin Tedavisi

Asteriksise neden olan durum tedavi edildiğinde, asteriksis genellikle düzelir ve tamamen iyileşir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...