Ateşli-Soğuk Aglütininler

Ateşli-Soğuk Aglütininler

Febril ve soğuk aglütininler antikor tipleridir. Kırmızı kan hücrelerinizin toplanmasına neden olabilirler. Bu kırmızı kan hücrelerinizin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Aglutininler hemolitik anemi, lenfoma ve lupus gibi çeşitli hastalıklarla ilişkilidir. Kanda aglütinin varlığını kontrol etmek için ateşli / soğuk aglütinin testi kullanılır. Bazen febril aglütinin testi ateş değerlendirme testi olarak adlandırılır.

Aglutininler Nedir?

Febril ve soğuk aglütininler otoantikor türleridir. Antikorlar enfeksiyonla mücadele etmek için bağışıklık sisteminiz tarafından üretilen proteinlerdir. Otoantikorlar, hastalığa veya hastalığa neden olan patojenler yerine vücudunuzun bir kısmına saldıran antikorlardır.

Febril ve soğuk aglütininler, kırmızı kan hücrelerinizin toplanmasına veya aglütinasyona neden olur. Bu olduğunda kırmızı kan hücreleriniz normal performans gösteremez.

Hem ateşli hem de soğuk aglütininler çeşitli hastalıklara ve hastalıklara bağlıdır. Enfeksiyondan sonra kanınızda uzun süre bulunabilirler. Ayrıca henüz belirtileri olmayan bir hastalığın varlığını da işaret edebilirler.

Kan dolaşımınızda yıllarca soğukkanlılıkla dolaşan soğuk aglütininler hastalığa yakalanmamış olabilir. Bununla birlikte, bir kan transfüzyonuna ihtiyacınız varsa, soğuk aglütininler ölümcül bir reaksiyonu tetikleyebilir.

Açık kalp ameliyatlarını veya kanın kalbinizden ayrıldığı diğer ameliyatları da zorlaştırabilirler. Normal olarak, kan dolaşım sisteminizden ayrılır ve bu tür ameliyatlar sırasında soğutulur. Bu süreç hipotermik kardiyopulmoner baypas olarak bilinir. Kanınızda soğuk aglütinin varsa, ürpertici aglütininlerin kırmızı kan hücrelerine saldırmasına neden olur.

Ateşli / Soğuk Aglütinin Testi Neden Yapılır?

Ateşli / soğuk aglütinin testi, hemolitik anemi de dahil olmak üzere bazı hastalıkları ve enfeksiyonları teşhis etmek için kullanılır. Kanınızda bu antikorların varlığını test etmek, doktorunuzun bazı hastalıkları teşhis etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca uygun tedaviyi tavsiye etmelerine yardımcı olabilir.

Test Neyi İçerir?

Febril/soğuk aglütininler tanısal bir kan testidir. Bir sağlık uzmanı damarlarınızı kanla doldurmanıza yardımcı olmak için üst kolunuzun etrafına bir bant bağlar. Kolundaki bir damara küçük bir iğne sokar ve kanının bir örneğini toplarlar. Bu nispeten hızlı ve ağrısız bir süreçtir.

Daha sonra kan numuneniz laboratuvara gönderilecek ve burada teknisyenler soğutulup ısıtılmaya nasıl tepki göstereceklerini gözlemleyecekler.

Sonuçlar

Sonuçlar soğuk veya ateşli aglütininler için pozitif veya negatif olarak bildirilecektir. Bir tıp uzmanı sonuçları yorumlayacaktır. Aglütininleri pozitif olarak test edilirse, doktorunuz aglütinin varlığından şüphelenilen nedene bağlı olarak tedavi veya ileri testler önerecektir.

Tahmin

Doktorunuz kanınızda ateşli veya soğuk aglütinin varlığını kontrol etmek için ateşli / soğuk aglütinin testi isteyebilir. Bu nispeten hızlı ve ağrısız prosedür, hemolitik anemi ve diğer bazı durumları teşhis etmelerine yardımcı olabilir. Doktorunuza spesifik tanı, tedavi seçenekleri ve uzun vadeli görünüm hakkında daha fazla bilgi almasını isteyin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...