Atetozun Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Atetozun Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Atetoz Nedir?

Atetoz, hareket fonksiyonlarında bozulmanın olduğu bir hastalıktır. İstemsiz kıvrılma hareketleri bu hastalığın en belirgin özelliğidir. Bu hareketler sürekli ve yavaş bir şekilde olur. Ayrıca simetrik ve sabit bir duruş sergilenmesini de güçleştirir.

Atetozla birlikte, vücudun aynı bölümleri sürekli olarak etkilenir. Bu durum genellikle ellerde, kollarda ve ayaklarda görülür. Belirtiler boyun, yüz, dil ve gövde de görülebilir.

Atetozun sürekli bir hal almasıyla, hareketi kontrol etmek çok daha zorlaşabilir. Örneğin, hastalığı yaşayan kişi bilgisayar klavyesinde yazı yazmaya çalıştığı zaman parmaklarını kontrol etmekte aşırı güçlük çekebilir.

Atetozun belirtilerini, nedenlerini ve tedavisini öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Atetozun Belirtileri

 • Kasların yavaş ve istemsiz bir şekilde kıvrılması
 • Kas hareketlerinde rastgele ve tahmin edilemeyen şekilde değişikliklerin olması
 • Kontrollü hareketlerde belirtilerin giderek kötüleşmesi
 • Duruşla alakalı hareketlerde belirtilerin giderek kötüleşmesi
 • Ayakta durmakta zorlanma
 • Konuşmada zorlanma

Atetoz hastası olan kişilerde kaslar çok fazla çalışabilir. Bu durum, bir kas grubu kontrol edilmeye çalışılırken başka kas gruplarının hareket etmesi olarak görülür. Örneğin, konuşmaya çalışılırken kol kaslarında hareketliliğin arttığını gözlemleyebilirsiniz.

Atetoz ve Korenin Farkları

Atetoz ve kore çok benzer iki hastalıktır. Aslında, bu iki hastalık bir arada görülebilir. Bir arada görüldüklerinde, bu duruma koreoatetoz denilir. Atetoza bazı durumlarda yavaş kore hastalığı da denir.

Korenin belirtileri:

 • Kısa ve düzensiz hareketler
 • Ani ve ritimli hareketler
 • Ani kas kasılmaları
 • Tahmin edilemeyen şekilde istemsiz kas hareketleri

Kore yüzü, ağzı, gövdeyi ve uzuvları etkileyebilir.

Atetoz ve Kas Gevşekliğinin Farkları

Distoni ya da kas gevşekliği başka bir kas hastalığıdır. Bu hastalıkta, istemsiz bir şekilde dönme ve kendini tekrarlayan kas hareketleri görülür. Atetozda olduğu gibi distonide de normal bir duruş sergilemek zordur.

Kas gevşekliğinin belirtileri:

 • Bir ya da birden çok tekrar edilen kas hareketleri
 • Kalıcı ya da geçici kas kasılmaları
 • Anormal, kendini tekrarlayan hareketler
 • Asimetrik duruş
 • Gövdenin, ayakların, boynun ve kolların karıştırılması
 • Bir kas grubunun öbürüyle karıştırılması

Distonin belirtileri, kas hareketlerini kontrol etmeye çalıştıkça daha da kötüleşir. Distonide, bir kas grubu kontrol edilmeye çalışıldığında başka bir kas grubunun çalışması çok sık yaşanan bir durumdur.

Atetozun Nedenleri

Atetoz genellikle doğum kusuru olarak ortaya çıkar. Atetoz, nörolojik hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Nadiren de olsa travmanın veya inmenin sonucunda oluşabilir.

Atetozun nedenleri:

Atetozun Teşhis Edilmesi

Atetoz, başka hastalıkların bir belirtisidir ve hastalığın kendisi nadiren atetoz olur. Bu yüzden, doktorunuz bu hareket bozukluğunun altında yatan nedeni belirlemek isteyecektir. Neden belirlendikten sonra doktorunuz uygun tedaviyi sağlayabilir. Tedaviyle atetozun belirtileri tamamen ortadan kalkabilir ya da azalabilir.

Atetozun altında yatan nedeni belirlemek için doktorunuz sağlık geçmişinizi öğrenmek isteyecektir. Daha sonra fiziksel muayene yapıp birtakım testler isteyecektir. Bu testler; kan tahlili, beyin görüntüleme testleri ve kaba motor becerileri testidir.

Tüm bu testler, doktorunuzun belirtilerinizi değerlendirerek muhtemel nedeni bulmasına yardımcı olacaktır. Atetozun nedenini belirlemek için ayırt edici bir test bulunmamaktadır. Bu yüzden, atetoza neden olan durumu belirlemek biraz zaman alabilir.

Atetozun Tedavisi

Hareket bozukluğundan kaynaklanan hastalıkların tedavisi, bu duruma sebep olan etkene bağlıdır. Düzensiz kas hareketlerine sebep olan durum tedavi edilirse bunun sonucunda ortaya çıkan belirtiler de tedavi edilmiş olur.

Bazı durumlarda hareket bozuklukları çok yoğun bir şekilde gözleniyorsa özel tedaviler uygulanabilir. Bu tedaviler:

 • Antidopamin ilaçları kullanılarak beyindeki dopamin hormonu baskılanır.
 • Botoks enjeksiyonuyla istemsiz kas hareketleri geçici olarak tedavi edilebilir.
 • Uğraş terapisiyle kasların kontrol edilmesi tekrar sağlanabilir.

Hastalığın Seyri

*Çoğu durumda, atetoz kronik bir hastalığın uzun süreli belirtisi olarak ortaya çıkar. Atetozun altında yatan durum var oldukça kaslardaki hareket bozukluğu da o süre boyunca devam edecektir.

*Atetoz hemen saptanırsa doktorlar bu durumun altında yatan nedenleri araştırabilirler. Böylece tedaviye hızlı bir şekilde başlanabilir. Atetozla başa çıkabilmenin en etkili yolu erkenden tedaviye başlanmasıdır.

*Hareket kabiliyetinde ciddi sorunlar olan kişilerin bakıcıya ihtiyacı olabilir. Kontrol altına alınmazsa kas hareketlerindeki bozulmalar yürüme, ayakta durma, oturma ve yemek yeme gibi günlük aktiviteleri zorlaştırabilir. Ancak, bağımsızlığı artırabilmek için evinizi hastalığa uygun hale getirebilirsiniz.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...