Atrial Fibrilasyonun Görülen İlk Belirtileri

Atrial Fibrilasyonun Görülen İlk Belirtileri

Kalbiniz hiç mola vermeden çalışır. Her gün yaklaşık 100,000 kez atar, kanı pompalar ve tüm vücudunuzun ihtiyaç duyduğu oksijenle besinleri iletir. Ortalama bir hayat boyunca kalp 2.5 milyar kez atar.

Atrial Fibrilasyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Nasıl Anlarım?

Sanki kalbiniz bir atışı atlamış gibi, çok hızlı atıyormuş gibi ya da kendini çok zorluyormuş gibi hissedebilirsiniz. Aniden göğsünüzde bir ağrı yaşayabilirsiniz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Çoğu insan bu hastalığın olduğunu bilmesede herhangi bir belirti görüldüğünde doktor yardımı almak sağlık açısından önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Atrial fibrilasyon için Kardiyoloji bölümüne gidilir.

Atrial Fibrilasyonun İlk Belirtileri

Dinlenme anında normal bir kalp dakikada 60 ila 100 kez atar. Ancak kalp, atrial fibrilasyonu olan kişilerde etkili bir oranda atmaz. Atriada veya kalp odacıklarında düzensiz atışlar görülmeye başlar. Atria düzensiz ya da çok hızlı bir şekilde titremeye başlar. Bunun sonucundaysa, kalbin diğer yapılarına doğru kan akışı azalmaya başlar.

Bu durum gerçekleştiğinde, kalpte birikerek pıhtı oluşabilir. Kan pıhtıları, beyne ilerleyerek inmeye sebep olabileceğinden tehlikeli olabilir. Atrial fibrilasyonda inme riski %500 artar. Kan pıhtıları diğer organlara da ilerleyebilir.

Kan pıhtılarına neden olmasının yanı sıra, atrial fibrilasyon olduğunda kalp zayıflayabilir ve kanı etkili bir şekilde pompalayamaz. Bu durum hemen bir tehlike yaratmasa da teşhis konulup tedavi yapılabilmesi için belirtileri tanımak önemlidir.

Atrial Fibrilasyonun Belirtileri

Atrial fibrilasyonun en yaygın belirtisi kalp atışınızın düzensizleşmesidir. Bu durum, atrianın düzensiz bir şekilde titremesinin sonucunda açığa çıkar.

Atrial fibrilasyonun diğer belirtileri:

  • Göğüs ağrısı
  • Yorgunluk
  • Nefes darlığı
  • Zayıflık
  • Baş dönmesi
  • Sersemlik
  • Bayılma
  • Kafa karışıklığı
Atrial fibrilasyonun sürekli devam eden bir rahatsızlık olmadığını bilmeniz önemlidir. Bazı kişiler, atrial fibrilasyonu ara sıra yaşarlar. Bu yüzden, belirtiler sadece birkaç dakika veya birkaç saat sürebilir. Bu durum, paroksismal atrial fibrilasyon olarak da bilinir. Belirtiler kısa süreli olsa da tedavi görmek faydalı olur.

Atrial Fibrilasyonun Belirtileri Diğer Hastalıkların Belirtilerine Benzeyebilir

Atrial fibrilasyonun yaygın görülen belirtilerinin bazıları, kalple alakalı diğer rahatsızlıkların belirtileriyle benzerlik gösterir.

Bu durumlar:

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Atrial fibrilasyonun her zaman belirtilere neden olmadığını bilmeniz önemlidir. Atrial fibrilasyonu olan pek çok kişi bu hastalıktan şüphelenmeden hayatına devam eder. 

Amerikalıların 3’te 1’inde henüz teşhis edilmemiş atrial fibrilasyon vardır.

Atrial fibrilasyonun veya başka bir kalp hastalığının varlığını öğrenebilmek için doktorunuzla görüşerek yapılabilecek testler hakkında bilgi alabilirsiniz. Atrial fibrilasyonun belirtilerini yaşıyorsanız veya kalp atışlarınızda bir farklılık hissediyorsanız ve nedenini anlayamıyorsanız doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...