Atrofik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Atrofik Gastrit Belirtileri ve Tedavisi

Atrofik gastrit (AG), midenizin kaplaması birkaç yıl boyunca iltihaplandığı zaman gelişir. Enflamasyon en sık H. pylori bakterisinin neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyonun sonucudur. Bakteriler, mide zarınızı sindirime yardımcı olan asitli meyve sularından koruyan mukus bariyerini bozar. Enfeksiyon tedavi edilmezse midenizdeki hücreleri yavaş yavaş yok edecektir. Bazı durumlarda AG, bağışıklık sistemi yanlışlıkla mide zarındaki sağlıklı hücrelere saldırdığında ortaya çıkar. Bu otoimmün atrofik gastrit olarak bilinir.

Atrofik Gastrit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Oluşur?

Enflamasyon en sık H. pylori bakterisinin neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyonun sonucudur.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

AG'nin önlenmesi zordur, ancak iyi bir hijyen uygulayarak H. pylori enfeksiyonu riskini azaltabilirsiniz. Bu tuvaleti kullandıktan sonra ve yiyecekleri yemeden önce ve sonra ellerin yıkanmasını içerir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

İç Hastalıkları Bölümüne Başvurabilirsiniz.

Atrofik Gastrit Nedenleri Nelerdir?

AG genellikle H. pylori bakterisinden kaynaklanır. Bakteriyel enfeksiyon en sık çocukluk döneminde oluşur ve tedavi edilmediği takdirde zamanla kötüleşir.

Enfekte bir kişinin dışkısı, kusması veya tükürüğü ile doğrudan temas AG’yi bir kişiden diğerine yayabilir. AG enfeksiyonu ayrıca, bakterilerle kirlenmiş yiyecekleri veya içme sularını tüketmekten de kaynaklanabilir.

Otoimmün AG, vücudunuz yanlışlıkla sağlıklı mide hücrelerine saldıran antikorlar ürettiğinde gelişir. Antikorlar vücudunuzun enfeksiyonları tanımasına ve bunlarla savaşmasına yardımcı olan proteinlerdir. Normalde bakteri ve virüs gibi zararlı maddelere saldırırlar. Bununla birlikte otoimmün AG’li insanlarda antikorlar yanlışlıkla sindirime yardımcı olan asidik meyve suları üretmekten sorumlu mide hücrelerini hedef almaktadır.

Antikorlar ayrıca iç faktör olarak bilinen bir maddeye saldırabilir. İçsel faktör, mide hücreleri tarafından salınan B-12 vitaminini emmeye yardımcı olan bir proteindir. İçsel faktör eksikliği, tehlikeli anemi adı verilen bir hastalığa neden olabilir. Bu hastalıkta B-12 eksikliği vücudunuzun yeterince sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmesini zorlaştırır veya imkansız hale getirir.

Atrofik Gastrit İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

!H. pylori enfeksiyonunuz varsa, AG gelişmesi olasılığınız daha yüksektir. Bu enfeksiyon türü dünyada oldukça yaygındır. Yoksulluk ve aşırı kalabalık bölgelerde daha yaygındır.

!Otoimmün AG oldukça nadir görülür, ancak tiroid bozukluğu veya diyabeti olan kişilerin bu duruma sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca Afrikalı-Amerikalı veya Kuzey Avrupa kökenli iseniz daha fazla risk altındasınız.

!AG, İspanyol veya Asya kökenli insanlarda daha yaygındır.

!Hem AG hem de otoimmün AG, mide kanseri riskinizi önemli ölçüde artırabilir.

Atrofik Gastritin Belirtileri Nelerdir?

Çoğu AG vakası teşhis edilmez çünkü genellikle semptom yoktur. Bununla birlikte, bir H. pylori enfeksiyonu varsa, ortak semptomlar şunları içerir:

 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştah kaybı
 • Beklenmedik kilo kaybı
 • Mide ülseri
 • Demir eksikliği anemisi (düşük seviyede sağlıklı kırmızı kan hücreleri)

Otoimmün AG, aşağıdakiler de dahil olmak üzere anemi semptomlarına neden olabilen B-12 eksikliğine yol açabilir:

 • Zayıflık
 • Baş dönmesi
 • Göğüs ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Kulak çınlaması (kulak çınlaması)

B-12 eksikliği ayrıca aşağıdakilere yol açabilecek sinir hasarına da neden olabilir:

 • Uzuv uyuşması ve karıncalanma
 • Yürürken kararsızlık
 • Zihinsel karmaşa

Atrofik Gastrit Nasıl Teşhis Edilir?

AG teşhisi genellikle klinik gözlem ve test kombinasyonunu içerir. Fiziksel muayenede doktorunuz, midenizin belli bölgelerine hafifçe basarak mide hassasiyetini kontrol eder. Ayrıca solukluk, hızlı nabız ve nörolojik bozukluklar gibi B-12 eksikliği belirtileri arayacaklardır.

Doktorunuz aşağıdakileri kontrol etmek için kan testleri isteyebilir:

 • Mide hücrelerinin ürettiği bir protein olan düşük pepsinojen seviyeleri
 • Mide asidi üretimini uyaran bir hormon olan yüksek seviyede gastrin
 • Düşük B-12 seviyeleri (otoimmün AG’li kişiler için)
 • Mide hücrelerine ve iç faktöre saldıran antikorlar (otoimmün AG’li kişiler için)

Bazı durumlarda, doktorunuzun biyopsi yapması gerekebilir. Doktorunuz boğazınıza ve midenize bir endoskop (ucuna ışık ve kamera ekli uzun, ince bir alet) yerleştirir. Daha sonra, AG’nin kanıtını aramak için midenizden bir doku örneği alacaklar. Mide dokusu örneği ayrıca bir H. pylori enfeksiyonu belirtileri de gösterebilir.

Atrofik Gastrit Nasıl Tedavi Edilir?

AG hastalarının çoğu, durum tedavi edildiğinde semptomlarda iyileşme görecektir.

Tedavi genellikle H. pylori enfeksiyonunun antibiyotik kullanımıyla ortadan kaldırılmasına odaklanır. Doktorunuz ayrıca, mide asidini azaltan veya nötralize eden ilaçlar da önerebilir. Daha az asitli bir ortam mide zarınızın iyileşmesini sağlar.

Otoimmün AG’li insanlar B-12 enjeksiyonları ile de tedavi edilebilirler.

Atrofik Gastritin Önlenmesi

AG’nin önlenmesi zordur, ancak iyi bir hijyen uygulayarak H. pylori enfeksiyonu riskini azaltabilirsiniz. Bu tuvaleti kullandıktan sonra ve yiyecekleri yemeden önce ve sonra ellerin yıkanmasını içerir. Küçük çocukların ebeveynlerinin veya bakıcılarının, kirli bebek bezlerini veya çarşaflarını kullandıktan sonra ellerinin yıkaması sağlanmalıdır. Bakterilerin yayılmasını önlemek için çocuklarınıza iyi hijyen uygulamaları öğretin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...