Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Ayak bileği burkulması sonucunda ayak bileği eklemi etrafındaki bağ doku zarar görür. Bağ doku, eklemde bir kemiği diğer kemiğe bağlayan lif dokusudur. Ayak burkulmasında tedaviler bağ dokunun iyileştirilmesine yöneliktir.

Ayak Bileği Burkulması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Başlıca Belirtileri:

Ayak bileğinde ağrı, şişme, morarma, ayak üstüne basamama, hareketlerde zorluk gibi başlıca belirtiler görülür.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Yaşam kalitenizi bozan şiddetli ve geçmeyen ağrılar beklenmedik anlam veremediğiniz belirtiler durumunda tıbbi yardım almalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ayak bileği burkulması durumunda Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Ayak Bileği Burkulması Dereceleri

Ayak bileği burkulması üç dereceye ayrılmıştır.

1.Derece
Birinci derece burkulmalar, hafif olan ve bilekteki bağın fazla gerilmesi sonucu oluşan burkulmalardır. Ayak bileği etrafında az bir şişme, morluk ve ağrı olabilir. Birinci derece burkulmalarda az da olsa ayağın üzerine basılabilir.

2.Derece
İkinci derece burkulmalar orta dereceli burkulmalardır. Bağın fazla gerilmesi ve kısmen yırtılması sonucu oluşur. Ayak bileği etrafında orta dereceli şişme, morluk ve ağrı olabilir. Ayak üzerine basmakta zorluk çekilebilir.

3.Derece
Üçüncü derece burkulmalar ciddi burkulmalardır ve bağın tamamen yırtılması sonucu oluşur. Ayak bileği etrafında görülen şişme, morluk ve ağrı genellikle ciddi seviyededir. Ayak üzerine aşırı ağrı hissetmeden basmak mümkün değildir.

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri

Ayak bileği burkulmalarının belirtileri burkulmanın derecesine bağlı olarak değişir. Ayak bileği burkulmalarının bazı belirtileri şunlardır:

 • Ağrı
 • Şişme
 • Morarma
 • Rahat hareket edememe
 • Ayak üzerine basmakta zorluk çekme
 • Kaza anında patlama veya yırtılma sesi duyulması

Ayak Bileği Burkulması İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Fizik tedavi ya da ortopedi bölümüne gidebilirsiniz.

Doktorunuz şikayetlerinizi sorup sizi muayene edecektir. Ayrıca hastalık geçmişinizi ve ayak bileğinizi nasıl incittiğinizi tam olarak anlatmanızı isteyecektir.

Doktorunuz ayak bileği etrafında herhangi şişme, ağrı veya morarma olup olmadığını kontrol edebilir. Bununla birlikte ayak bileğinizi ne kadar hareket ettirebildiğinizi ve ayağınızın üzerine basıp basamadığınızı muayene edebilir.

Doktorunuz burkulmanın ciddi olduğunu düşünüyorsa daha özel bir tedaviye ihtiyaç duyacağınız için ayak bileğinizin röntgen filmini çekmenizi isteyebilir. Genellikle röntgen filmi şu durumlarda istenir:

 • Ayağınızın üstüne basamıyorsanız
 • Doktorunuz ayağınızda kırık olduğunu düşünüyordur

Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Ayak bileği burkulmasında hemen tedaviye başlanması çok önemlidir. Bu, ayak bileğinin iyileşmesinin hızlanmasına yardımcı olabilir.

Tedavi için farklı doktorlara gidebilirsiniz. Bazı insanlar kendi doktoruna gitmek yerine hastanelerin acil bölümlerine gidebilir.

1) Kendi Kendine Bakım
Yaralanmadan sonraki ilk 48 -72 saat içinde yapılması gereken ve önemli olan prosedür vardır. Birçok ciddi olmayan burkulmalarda bu prosedür iyi gelen sonuçlar vermiştir. Bu prosedür şöyle açıklanabilir:

Korunma: Ayak bileği tekrar incinmekten korunmalıdır. Ayak bileğini korumak için esnek destek, ayak bileği bantı ya da sabitleyici destek kullanılabilir.

Dinlenme: Ayak bileği iki – üç gün dinlendirildikten sonra kasların güç kaybetmemesi için tekrar eski şekilde hareket ettirilmeye başlanmalıdır.

Buz Tedavisi: Yaralanan bölgeye, şişi indirmek ve morluğu gidermek için buz torbası veya havluya sarılmış buz uygulanır. Buzun cilde zarar vermemesi için doğrudan deriye temas ettirilmemesi gerekir. Buz tedavisi genelde şişmeye iyi gelir.

Sararak Aynı Pozisyonda Kalmasını Sağlama: Ayak bileğini sargı beziyle sararak sıkıştırın. Bu, burkulan bileğe iyi bir destek olacaktır ve şişmesini engeller. Bandaj ayağı çok sıkmayacak şekilde bağlanmalı ve gece yatmadan önce çıkarılmalıdır.

Kaldırma: Burkulan ayak şişmeyi kontrol altında tutabilmek için kalp hizasından yüksekte tutulmalıdır. Ayak destekli bir biçimde şişlik ininceye kadar mümkün olduğunca yüksekte tutulmalıdır.

2) Burkulmadan Sonraki İlk 72 saat Yapılmaması Gereken Şeyler

Sıcaklık: Sıcak torba, sıcak su şişesi veya ısıtıcı kremler burkulan ayaklarda kullanılmamalıdır. Ayrıca saunalardan ve sıcak banyolardan uzak durulmalıdır. Sıcaklık, kanın burkulan bölgeye akmasına sebep olur ki bu da buzun kullanmanın yaptığı etkinin tam tersidir.

Alkol: Alkol içmeyin. Çünkü alkol, ayak bileği etrafında kanamayı ve şişmeyi artırır. Ayrıca iyileşme sürecini de yavaşlatır.

Yorucu ve ağır egzersizler: Bu tarz aktiviteler daha fazla zarara sebep olabilir.

Masaj: Masaj, kanamayı ve şişmeyi artırabilir.

3) İlaçlar
Parasetemol gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, burkulan ayağın verdiği ağrıyı azaltmakta kullanılabilir. Doktorlar parasetemolün yanında kodein de yazabilir. Burkulmadan 48 saat sonra doktorlar, burkulan ayak bileğinin etrafındaki şişmeyi azaltmak için ibuprofen tavsiye edebilir. Bu ağrı kesiciler ayak burkulmasına iyi gelir.

4) Egzersiz
Ağrınız dayanılır olduğunda hafif egzersiz yapmaya başlayın. Egzersiz, tutukluğun giderilmesine ve ayak bileğinizin her yöne hareket etmesine yardımcı olur.

5) Hastane Tedavisi
Eğer ciddi ayak burkulması yaşadıysanız, doktorunuz ayak bileğinizi kısa süreliğine sabitlemenizi tavsiye edebilir (10 güne kadar). Ayrıca doktorunuz diz altı alçı veya sabitleyici takmanızı tavsiye edebilir. Verilere göre alçı veya sabitleyici kullanımı, sargı bezine göre ağrının ve şişliğin azalmasına daha çok yardımcı olur.

6) Fizik Tedavi
Ayakta meydana gelen burkulma daha ciddiyse fizik tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Fizik tedavinin amacı, ayak bileğini hareket etmesini sağlamak, tutukluğu gidermek ve ayak bileği etrafındaki kasları ve eklemleri güçlendirmektir. Bunların sonucunda ayağın tekrar burkulması olasılığı daha düşüktür. Fizik tedavi uzmanı, koordinasyon ve denge egzersizleri ile güç ve hareketliliğin geri kazanımına yönelik egzersizler tavsiye edebilir. Fizik tedavi bir miktar fayda sağlamakla birlikte ayak burkulmasını tamamen tedavi ettiğine dair yeterince kanıt bulunmamaktadır.

7) Ameliyat
Eğer ayak burkulması ileri seviyede ise tedavi için ameliyat gerekebilir. Fakat ameliyatın, fizik tedavi ya da egzersizden daha faydalı olduğuna dair herhangi bir kanıt yoktur.
Eğer bileğiniz hala ağrıyorsa ve tedaviye cevap vermiyorsa doktorunuz sizi bir ortopedik cerraha (kemik ameliyatlarında uzmanlaşmış doktor) yönlendirebilir.

Yorumlar (12)

 1. konya alçı fiyatları

  Teşekkürler çok güzel bir paylaşım olmuş.

 2. Ali

  3 yildir doktor doktor dolaştım çare bulamadılar. Sinikciya gittim 1 dk. sürmedi. Yazık buna çözüm bulamayan doktora diye de ekledi.

 3. irfan

  Ali beye katılıyorum benim ayağımı çıkrıkçı beş dakikada halletti uç dört yıl boşuna acı cekmisim hastanelerde fizik tedavi diye birşey yok hiç anlamıyorlar

 4. Benim size bi sorun olucak dün tahtaların üstünden atlarken sağ ayak bileğim burkuldu ve yere düştüm sonrasın biraz ağrı verdi ve eve gittim buz koydum ayağımı yukarda tuttum ertesi gün sadece yere bastığımda yan üst tarafta ağrı oluyor acaba ciddi bişeymi

  • Arda

   Bende suya atlarken ayagimi burktum kas gevsetici krem kullan cok yararlari oluyir ilk oldugunde topalliyorumdum simdi yuruyorum ama agriyor kas gevsetici yararli

 5. onur

  futbol oynuyorum şampiyonluk maçı öncesi ayağım inanılmaz sekilde sesle burkuldu olduğum yere yığıldı ayağım balon gibi şişdi 1 hafta boyunca uğraşdık doktor doktor gezdik çare yok .ayak şiş oynadım ama ianılmaz acı ile batıyodu.sezon bitti yine geçmiyo.babamın 20 yıl önce gittiği çıkıkcı olduğun bi ona git görün demesi..beni kurtardı ayağımı çeşme suyuyla bi güzel ıslattı ardından bi odunun üstüne basmamı istedi .ayağınlan ayağımın üstüne cıktı basdı küt diye bi ses..sanki canım tekrar yerine geldi dakikada şiş indi..ne varsa eski toprakta var ayağı burkulan önce bi çıkıkcıya görünsün.derim

 6. ahmet

  Ali arkadaş ben 3 yıl once ayağımı burktum şimdide morarmış cıkıkcı ayağını nasıl iyleştirdi tetaylı bir şekilde anlata bilirmisin

 7. Prof.Dr.Salih Uğuz

  Beyler bu zamanda kullandigimiz kimyasal ilaclar nelerden uretiliyor hangi maddeler kullaniliyor bir dusunun ilaclarin icinde bizim kullandigimiz cesitli otlardan baska bir sey yok elin gavuru bunlarin hepsini karistirp koyuyor onumuze vizde yutuyoruz birakin allahinizi severseniz onlarin kullandigi ham madeleri dogada bulabilirsiniz . merak ediyorumda acaba o kimyasal ilaclari kullanipta icindeki hammaddeleri hangimiz arastirdik?

 8. Serkan

  Basketbol oynuyorum rebaund mücadelesinde sıçradığımda ayağım havada ters döndü ve o şekilde üstüne düştüm inanılmaz bi ağrıydı bugün 2.günü ağrı biraz hafifledi buz tedavisi yaptım sağ ayak bileğimde şişlik var morluk yok gecelerri yatmadan krem sürüp hafifçe sariyorum gün içinde buz tutuyorum sadece 10 gün sora maçlarım başlıyor ve ben takım kaptanıyım herkes beni bekliyor siZce kaç gün sürer geçmesi ?

 9. Memet keleş

  Ağayım iki seneden beri burkuldu ortopedeyiye gittim 3 tane ayrı ayrı anlamıyorlar ne yapmam lazım

 10. Berk Efe

  Merhaba ben açıdan ayağımı burktum. Dün üstüne basıyordum Hafif bir ağrı vardı. Gece yattım sabaha kalktığımda ağrının az da olsa çoğaldığını anladım. Anneannem ise dün üstüne bastığından dolayı ağrıyordur dedi. Siz ne düşünüyorsunuz acaba.

 11. Ünal

  Dun yaptigim ters bir hareket sonucu ayagim aniden sisti ve hala da gecmedi. Basmakta sıkınti cekiyorum. Buz falanda uyguladim. Doktor rontgen cekti.bi sey yok dedi. Bugun bende gidecem cikikciya isallah iyi olur.

Sonraki yazı yükleniyor...