Ayaklarınıza Sağlıklı Bir Şekilde Bakmanın Yolları

Ayaklarınıza Sağlıklı Bir Şekilde Bakmanın Yolları

  • Ellerinize bakarak tırnaklarınızın sağlıklı olup olmadıklarını anlayabilirsiniz. Kurumuş eller, tırnak etleri, kırık tırnaklar veya pul pul olan deri sizin de tahmin edebileceğiniz gibi sağlık göstergesi değildir. Kış aylarında ellerinizdeki nem dengesinin bozulması, sert rüzgârlar ve iç mekânların aşırı ısınmasıyla ellerinizde bu durumlar oluşabilir.
  • Aynı şey, ayaklarınızın da başına gelebilir.
  • Ayaklar, eller kadar dış hava şartlarına maruz kalmasa da kuru hava, soğuk havalar ve aşırı ağır, kapalı ayakkabılar aynı durumun yaşanmasına neden olabilir. Kayak, snowboard gibi sporlar ayak problemlerine ve ayaktaki kan dolaşımının azalmasına neden olabilir.
  • Neyse ki, uygulayabileceğiniz birkaç teknikle ayaklarınızı kış boyu yumuşacık ve sağlıklı tutabilirsiniz.

1. Ayaklarınız Ilık ve Kuru Olsun

Kalın çoraplar ve ayakkabılar giymek ayaklarınızın terlemesine neden olur. Bunun sonucundaysa ayak mantarı, ayak kokusu gibi sorunlar açığa çıkabilir. İpek veya yünden yapılmış nefes alan çoraplar kullanın. İki kat çorap giyecekseniz alta pamuk, üste ise termal çorap giymelisiniz. Hava yağmurlu veya karlı olduğunda su geçirmeyen botlar giyerek ayaklarınızı koruyun. Ofise gittiğinizde mümkünse ayakkabılarınızı değiştirin.

Çoraplarınız ıslandığında çoraplarınızı bekletmeden değiştirin, ayaklarınızı kurulayın ve yeni çorap giyinin. Kış aylarında arabanızda ya da çantanızda yedek çorap taşıyabilirsiniz.

2. Nemlendirici Kullanın

Yaz aylarında ayaklarımız açıkta olduğu için çatlaklar daha kolay oluşur. Bu yüzden yaz aylarında çok daha fazla nemlendirici kullanılır. Kış aylarındaysa ayaklarımıza nemlendirici sürmeyiz. Kış aylarında hava daha kuru olduğundan çatlatmalar ve cilt kuruluğu daha sık yaşanır. Bunun sonucunda enfeksiyon ya da yürüme sırasında acı yaşanabilir.

Çorap giymeden önce her zaman nemlendirici kullanmalısınız. Vazelin gibi petrol bazlı nemlendiricilerden uzak durmalısınız, çünkü bu tarz nemlendiriciler daha çok kuruluğun oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yerine, aloe vera, shea yağı, jojoba yağı ve bal gibi besleyici içerikli nemlendiricileri kullanın. Ayak tabanınızı haftada bir kez törpüleyin. Böylece kullandığınız nemlendirici cildinize daha güzel etki edebilir.

3. Ayağınıza Uygun Ayakkabı Giyinin

Güzel ve uygun bir ayakkabı kullanmanız kış boyunca ayaklarınızla ilgili sorun yaşamamanıza yardımcı olacaktır. Ne yazık ki, pek çok kişi yaz aylarında açık ayakkabılar giymeyi tercih eder. Bu yüzden kapalı ayakkabılara geçtiklerinde ayakları bu ayakkabılara uyum sağlayamaz ve ayaklar sıkışır. Yazın kullanılan spor ayakkabılarının içine kalın çoraplar giymek de ayağın sıkışmasına ve ağrılara neden olur. Özellikle kış sporlarıyla uğraşıyorsanız bu sporlara özel ayakkabıları alırken ayağınıza düzgün bir şekilde uymasına dikkat edin.

4. Ayağınızı Esnetin ve Hareket Ettirin

Ağır ayakkabıların içinde sıkışan ayaklar kas kramplarına ve dolaşım sorunlarına neden olur. Ayağınızda acı varsa ayakkabınızı çıkarıp ayaklarınızı rahatlatın. Çoraplarınızla kısa bir yürüyüş yapmanız bu belirtilerin düzelmesi konusunda size yardımcı olabilir. Ayağınızın üzerinde durup parmak uçlarınızda yükselmeniz ayağınızı esnetmenizi ve hareket ettirmenizi sağlar. Düzenli olarak ayaklarınızı esnetmeniz kan akışını sağlayarak ayaklarınızın ısınmasına yardımcı olur. Uyumadan önce ayaklarınıza yapacağınız kısa bir masaj çok daha rahat uyumanızı sağlayacaktır.

5. Tırnaklarınızı Kesin

Kışın insanlar ayak tırnaklarını kesmeyi sıklıkla unuturlar. Tırnak bakımı, sadece tırnakları güzelleştirmekten ibaret değildir. Ayak tırnaklarına bakım yapmak, tırnak batmasını, tırnak sararmasını ve tırnakların kırılmasını engeller. Ayaklarınızı nemlendirirken tırnaklarınıza bakım yapmayı da ihmal etmeyin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...