Bacak Ülserleri: Tedavi Edilmez İse…

Bacak Ülserleri: Tedavi Edilmez İse…

Bacak Ülserleri Nedir? Bacak ülserleri, bacaklarda görülen iyileşmeyen, açık yaralardır. Tedavi olmadan bu ülser türleri sürekli kendini tekrarlar. Bu hastalık genellikle dolaşım zayıflığından kaynaklansa da pek çok hastalıkla ilişkilendirilmektedir. Bu yaralar, kadınlarda daha sık görülseler de her yaş grubundaki erkekleri ve kadınları etkileyebilir. Erken tedavi edilirlerse bacak ülserleri herhangi bir komplikasyona yol açmadan iyileştirilebilirler.

Bacak Ülserleri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bacak ülserleri, bacaklarda görülen iyileşmeyen, açık yaralardır. Çoğu durumda tedavi, bacak ülserleri belirtilerinin hafifletilmesinde etkilidir.

Tedavi Edilmediğinde...

Vaktinde tedavi edilmezse bacak ülserinin enfeksiyon kapma olasılığı bulunur. ciddi vakalarda enfeksiyon kemiklere yayılabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Belirtileri fark eder etmez doktorunuza görünmeniz önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bacak ülseri için Genel Gerrahi, Kalp Ve Damar Cerrahisi bölümlerine gidilir.

Bacak Ülserlerinin Nedenleri

Bacak ülserlerinin görülme olasılığı yaşla birlikte artış gösterir ve genellikle kalıtsaldır. Yani, ailenizde bacak ülserleri varsa sizde de olma olasılığı yüksektir.

Bacak ülserlerinin diğer nedenleri:
Kan dolaşımının zayıf olması
Diyabet
Hipertansiyon (Yüksek tansiyon)
Kalp hastalıkları
Yüksek kolesterol
Böbrek hastalıkları
Bacaklardaki baskının artması
Sigara kullanımı
Enfeksiyonlar

Varisli damarlar, yani, şiş ve gözle görülür bir hale gelen damarlar sıklıkla bacak ülserleriyle ilişkilendirilirler. Genellikle bacak ülserleri varisli damarlar tedavi edilmediğinde oluşan bir komplikasyondurlar. Ancak, bu iki durum genellikle bir arada görülmez.

Bacak Ülserlerinin Belirtileri

Bacak ülserlerinin belirtileri, bu durumun yaşanmasına neden olan etkene bağlıdır. Ülserler genellikle acı vericidir. Ancak bazı ülserlerde acı olmayabilir. Bu durum kontrol altına alınamayan diyabete bağlı olarak sinir hasarı oluşmasının sonucunda görülebilir. Ağrının ve acının olmaması, birçok hastanın kendine yanlış teşhis koymasına ve tıbbi tedavi aramamasına neden olmaktadır.

Şu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız doktorunuzdan randevu almanız önemlidir:
Açık yaralar
Etkilenen bölgede irin
Etkilenen bölgede ağrı
Yaranın boyutunun artması
Bacaklarda şişlik
Damarların büyümesi
Ağrının genele yayılması ve bacaklarda ağırlık

Bacak Ülserlerinin Teşhis Edilmesi

Doktorunuz fiziksel muayeneyle birlikte bacak ülserleri için test yaparak bu durumun kesin nedenini bulabilir. Çoğu zaman doktorlar sadece bakarak bile bacak ülserleriyle normal yaraları ayırt edebilirler.

Doğru tedaviye karar verebilmek için şu testler istenebilir:
X ışınlarıyla vücudun detaylı görüntüsünün oluşturulduğu tomografi
Güçlü mıknatıslardan ve radyo dalgalarından faydalanarak etkilenen bölgenin detaylı bir görüntüsünü oluşturan MR
Ultrason yani yüksek frekansta ses dalgalarını kullanarak damarlardaki tıkanıklıkların ve sorunların saptanması
Röntgen

Bacak Ülserlerinin Tedavisi

Bacak ülserlerinin tedavisinde ağrının hafifletilmesi, enfeksiyonun önlenmesi ve yaranın büyümesinin durdurulması çok önemlidir. Ülserden irin akıyorsa enfeksiyon kapmış olma ihtimali yüksektir. Enfeksiyonlar, daha fazla komplikasyonun önlenebilmesi için antibiyotikle tedavi edilirler. Sargı bezleri de şişliğin hafifletilmesinde, yaranın kapatılmasında ve enfeksiyonun önlenmesinde kullanılabilir. Doktorunuz, ülsere uygulamanız için merhem verebilir.

Ciddi vakalarda doktorlar daha iyi yürümenize yardımcı olması için ortotik verebilirler. Pentoksifilin, bacaklardaki dolaşımın artırılması için verilebilir.

Doktorunuz, bacaklardaki pıhtı oluşumunu engellemek için aspirin kullanmanızı önerebilir ancak herhangi bir ilaca kendi başınıza başlamayın ve mutlaka doktorunuza danışın.

Evde Uygulanabilecek Çözümler

Tıbbi tedavinin yanı sıra doktorunuz rahatsızlığı azaltmak ve iyileşmenize yardımcı olmak için eve uygulanabilecek birkaç şey önerebilir. Öncelikle, yaralarınızı enfeksiyonlardan korunmak için temiz tutmanız çok önemlidir. Her gün, yarayı sabun ve suyla yıkayarak temizleyin. Doktorunuz takip etmeniz için size özel bir rutin oluşturacaktır.

İyileşmeye yardımcı olacak diğer çözümler:
İyi bir ayakkabı kullanmak
Düzenli olarak hafif veya orta şiddette egzersizler yapmak
Dinlenirken ayakları yukarıya kaldırmak

Doktorunuza danışmadan evde uygulanabilecek alternatif tedavileri kesinlikle uygulamayın. Bu tedaviler, ülserlerin nedenine bağlı olarak faydalı olabileceği gibi durumu daha da kötüleştirebilir.

Bacak Ülserlerinin Önlenmesi

Bacak ülserlerinin en yaygın nedeni kan dolaşımının zayıf olması olduğundan kan dolaşımını engelleyebilecek durumların kontrol altına alınması önemlidir.

Bu durumlar:
Hipertansiyon
Diyabet
Raynaud hastalığı

Düzgün bir diyet ve düzenli egzersizle sağlıklı kalmak kilonuzu azaltır. Buna bağlı olarak bacak ülserleri riski de azalır. Sodyum tüketiminin azaltılması da önemlidir.

Bunu yapmak için:
Paketli ürünler yerine taze yiyecekleri tercih edin.
Sodyum içeriğini öğrenmek için ürün etiketlerini okuyun.

Ayrıca, sigara içmek de bacak ülserleri riskini artırır. Sigara içiyorsanız bırakın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...