Bacaklara Soğuk Lipoliz Yaptırmak Riskli mi?

Bacaklara Soğuk Lipoliz Yaptırmak Riskli mi?

Soğuk Lipoliz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Soğuk lipoliz sinir hasarına neden olmaz. Ancak, uyuşma yaygın olarak yaşanan bir durumdur. Uyuşma haftalarca sürebilir ya da ara ara yaşanabilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Soğuk lipolizin çok ciddi yan etkileri vardır. Ancak, bu olasılıkları işlem öncesinde doktorunuzla konuşmanız yan etkileri kolayca belirleyebilmenize ve hızlı bir şekilde tedavi edilebilmesine olanak sağlar.

Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipolizin bacaklarda uygulanması, bacaklarda bulunan yağların anestezi, iğne veya kesme olmadan alınması demektir. Soğuk lipoliz, cildin altında bulunan yağ hücrelerinin soğutularak parçalanması ve vücut tarafından emilmesinin sağlanması anlamına gelir.

Bu tedavi, ideal kilosuna ulaşmış kişilere yapılır, kilo verme amaçlı yapılmaz.

Soğuk Lipoliz Pahalı Bir İşlem mi?

Bacaklara uygulanan soğuk lipolizde genellikle tek bir seans yeterli olur. Tedaviyi yaptırdığınız yerde tek seansta iki bacak birden tedavi edilir.

Soğuk lipolizi yaptırdığınız yere göre tedavi ücreti değişiklik gösterse de çok ucuz bir uygulama değildir.

Soğuk Lipoliz Nasıl İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, hücrelerin dondurulması yöntemini kullanarak yağlı dokuların soğukla parçalanmasını sağlar. Yağ dokularından elde edilen enerjiyle, yağ hücrelerinin öldüğü ve etrafındaki sinirleri, kasları ve diğer dokuları etkilemediği bir süreç başlar. Tedaviden sonra, sindirilen yağ hücreleri lenf sistemine gönderilerek birkaç ay içinde atık olarak filtrelenirler.

Bacaklarda Soğuk Lipoliz İşlemi

 • Soğuk lipoliz işlemini sertifikalı bir sağlık uzmanı ya da doktor gerçekleştirir. Kullanılan alet halı temizleme makinelerindeki püskürtücülere benzer.
 • Tedavi sırasında doktor bacaklara işlem öncesinde jel uygular. Kullanılan alet, hedeflenen yağ tabakalarına iletilen soğukluğu kontrol eder. Bu cihaz, hedeflenen bölgede hareket eder. Bazı kliniklerde tek seansta birçok bölgenin yapılması için aynı anda birden fazla cihaz kullanılabilir.
 • İşlem sırasında hafif bir çekme ve sıkışma hissedebilirsiniz. Bu tedavi, size çok az acı verecektir. Uygulamayı yapan kişi tedavi yapılan bölgeye tedavi bitiminde masaj yaparak dokuların donmasını engeller. Masaj, vücudun yıkıma uğrayan yağlarının da emilmesine yardımcı olur. İşlemi yaptıran bazı kişiler masajın rahatsızlık verdiğini belirtmişlerdir.
 • Sadece üst bacak yaptırılıyorsa işlem yarım saat kadar sürerken tüm bacak uygulamalarında tek bir bacak için seansın süresi bir saati bulabilir. İşlem sırasında oyalanmak için yanınızda bir şeyler götürmeniz iyi olacaktır.

Soğuk Lipolizin Riskleri veya Yan Etkileri Var mı?

Soğuk lipolizin vücudun birçok kısmında uygulanması güvenli olarak düşünülür.

Bu işlem sırasında acı ve rahatsızlık çok azdır. Bacaklarınızda dondurma işleminden dolayı uyuşma hissedebilirsiniz. Bunun yanı sıra hafif bir baskı veya sıkışma da hissetmeniz mümkündür.

Donma işlemi devam ettikçe soğuk havaya karşı hassasiyet oluşması gibi bazı rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Bu işlem sırasında yaygın olarak yaşanan yan etkiler:

 • Soğuk havaya karşı hassasiyet
 • Karıncalanma
 • Batma
 • Çekilme
 • Kramp

Deneyimli bir soğuk lipoliz uzmanı, tek seansta en iyi sonuçları almanız için gerekli teknikleri bilir. Bacaklardaki yağların daha iyi bir şekilde alınabilmesi için hafif sıkıştırma uygulanması gerekir.

Soğuk lipolizin bacaklara uygulanmasından sonraki birkaç gün içinde acı ve uyuşukluk geçecektir. Bu durumun birkaç hafta içinde tamamen geçmesi gerekir. Kızarıklık, şişlik ve morarma da oluşabilir.

Diğer tüm tıbbi işlemlerde olduğu gibi bu işlem için de doktorunuza danışmanız gerekir. Raynaud hastalığı ya da soğuk hassasiyeti gibi hastalıklarınız varsa bu işlemin sizin için faydalarını ve risklerini iyi düşünmeniz gerekmektedir.

Bacaklarda Soğuk Lipoliz Uygulamasının Sonrasında Ne Beklemelisiniz?

Soğuk lipoliz uygulamasından sonra iyileşme süreci yoktur. Genellikle işlem sonrasında günlük işlerinize hemen devam edebilirsiniz. Bazı durumlarda hafif kızarıklıklar ya da ağrılar oluşabilir ama bu durum birkaç hafta içinde tamamen düzelir.

Tedavi uygulanan bölgelerdeki sonuçlar işlemden sonraki üç hafta içinde gözle görülür bir hale gelir. Genellikle sonuçlar iki veya üç ay içinde ortaya çıksa da bu süreç tedavi yapıldıktan sonraki 6. aya kadar uzayabilir. Yapılan bir araştırmayla, soğuk lipoliz uygulaması yaptıran kişilerin %79’unun bu işlem sonrasında olumlu bir fark gözlemlediği ortaya çıkmıştır.

Soğuk lipoliz, obeziteyi tedavi etmek için kullanılamaz ve sağlıklı bir yaşam tarzının yerine geçemez. Sağlıklı beslenmeye devam etmek ve düzenli egzersiz yapmak sonuçların kalıcı olması için gereklidir.

Soğuk Lipoliz Öncesinde Hazırlık

Soğuk lipoliz için hazırlık yapmanız gerekmez. Ancak vücudunuzun sağlıklı olması ve ideal kilonuza yakın olmanız gerekmektedir. Aşırı kilolu olanlarda ve obez olanlarda soğuk lipoliz işlemi yapılmaz. Soğuk lipoliz uygulaması için ideal kişiler, sağlıklı, fit ve fazlalıkları olmayan kişilerdir.

Cihaz çekme işlemi uyguladığından işlem sonrasında morarmalar görülebilir. İşlem öncesinde aspirin içmek morarmaları önleyebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...