Bağırsak Enfeksiyonu – Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Enfeksiyonu – Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak enfeksiyonları virüs, bakteri, mantar, küf, parazitler ya da çeşitli hastalıkların neden olduğu, tedavi edilmediğinde de ciddi sağlık riskleri doğurabilen rahatsızlıklardır.

Bağırsak Enfeksiyonu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bağırsak enfeksiyonu ihmal edilmeyecek ciddi rahatsızlara yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Bu nedenle erkenden tedaviye başlanılması çok önemlidir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Kusma ve ishal belirtileri üç gün içerisinde geçmemiş ise doktora gitmeyi ihmal etmeyin. 3 yaşından küçüklerde bu belirtiler görülüyorsa acilen tıbbi yardım alın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bağırsak enfeksiyonu için Gastroenteroloji bölümüne gidilir.

Bağırsak Enfeksiyonunun Nedenleri

Bağırsak enfeksiyonlarına neden olan en yaygın mikrop türleri şunlardır:

Salmonella
Çiğ ya da pişmemiş etlerden bulaşan bir çeşit bakteridir. Salmonella sağlığa zararlı ve arıtılmamış su ile de geçebilmektedir. Salmonella vakaları özellikle Afrika kıtasında çok yaygındır.

Escherichia Coli
Daha çok E. Coli olarak bilinen bu bakteri daha çok pişmemiş sığır etiyle bulaşmaktadır. Ayrıca enfekte olmuş süt ürünlerinden ve pastörize edilmemiş meyve sularından da bulaşabilmektedir. Amerika’da E. Coli vakalarından yılda yaklaşık 60 kişi ölmektedir. Bu sayı Afrika kıtasında çok daha fazladır.

Staphylococcus
Et ve benzeri yiyecekler ya da yumurta oda sıcaklığında uzun süre beklerse Staphylococcus toksinleri gelişir. Staphylococcus bulaştığı andan itibaren hızlı bir şekilde (12 saatten daha az bir sürede) semptomlar görülmeye başlar.

Parazitler
Çoğu parazit enfeksiyonları mikroskopik ölçülerde parazitlerden kaynaklansa da gözle görülebilecek büyüklükte parazitler de vardır. Birçok parazit bağırsaklarımızda yaşayarak tükettiğimiz besinlerden faydalanarak beslenme eksikliğine neden olabilir. Parazitler tarafından enfekte olan kişi acil tıbbi yardım almalıdır çünkü bazı parazitler kana karışarak daha ciddi tehlikelere neden olabilirler.

Bağırsak enfeksiyonlarına daha birçok mikrop çeşidi neden olabilmesine rağmen çok büyük oranda bu enfeksiyonlara yukarıdaki mikroplar neden olurlar.

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

Bağırsak Enfeksiyonu

Bağırsak enfeksiyonlarının hem viral hem de bakteriyel belirtileri birbirine benzerdir. Ne tür bir enfeksiyon kaptığınızı öğrenmek için doktor yardımı almanız çok önemlidir.

1. İntestinal (Bağırsak) Ağrı
Bağırsak enfeksiyonunun mide ağrısına neden olmaması çok nadir bir durumdur. Ağrı genellikle karın bölgesinin alt kısmında ya da doğrudan bağırsak bölgesinde olur. Ağrılar orta seviyeli ya da daha şiddetli olabilir.

2. Kabızlık ya da ishal
Bu iki durumdan biri bu enfeksiyon türünde yaygındır. Kabızlıkta ishale göre karın ağrıları daha şiddetli olabilir.

3. Dışkı Görünümünde Değişme
Enfeksiyon dışkının sulu, parçalar halinde ya da mukusumsu olmasına neden olabilir.

4. Şişkinlik
Bağırsak enfeksiyonları özellikle kabızlık durumunda gaz oluşumuna neden olur. Bu gaz oluşumu ağrılı olabilir ve karın şişkinliği ortaya çıkabilir.

5. Rektal Kanama
Bazı bağırsak enfeksiyonlarında görülebilir. Bağırsaktaki enflamasyon alt karın bölgedeki organların kanamasına neden olabilir. Zayıflık, halsizlik ve hastalık hissi rektal kanama geçiren kişilerde yaygındır. Ayrıca dışkı kanlı olabilir böyle bir durumda hemen doktora gidilmelidir.

7. Bulantı ve Kusma
Bu belirtiler karın ağrısı ve şişkinlik kadar yaygın değildir fakat görülebilir. Susuz kalınan durumlarda bulantı, vücut kir ve toksinleri doğal yollardan atamadığında da kusma görülebilir.

8.Diğer Belirtiler
Diğer belirtiler ateş, üşüme, iştah kaybı, karın bölgesinde kramplar, baş ağrısı, aşırı susuzluk ve kilo kaybıdır.

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu genelde alacağınız ilaçlar ve hayat tarzınızda yapacağınız birkaç değişiklikle kolaylıkla geçer.

1. Hayat Tarzında Değişiklikler
İyi beslenme ve hijyene önem verme gibi hayat tarzındaki değişiklikler bağırsak enfeksiyonlarından ve diğer sindirim yolu rahatsızlıklarından korunmanın en önemli yollarıdır.

 • Vücutta sindirim sisteminin sağlığı için lif içeren tam buğdaylılar, baklagiller, yeşil sebzeler ve taze meyvelerden tüketmek çok önemlidir.
 • Hızlı lif gelişimine ihtiyaç duyan kişilere toz ve tablet formda satılan lif takviyeleri iyi gelir.
 • Bağırsak hareketlerinde sorun yaşamamak için günlük olarak yeterli miktarlarda sıvı alımı yapın ve susuz kalmayın.
 • Sindirim yollarına zarar veren ve toksin içeren işlenmiş yiyeceklerden kaçının.
 • Düzenli egzersizler de sindirim yolu sağlığı için önemlidir.
 • Aktif bir yaşam tarzına sahip olun ve stresten uzak durun.

2. Dinlenme
Vücudunuzun doğal bağışıklığında ve enfeksiyonlarla mücadelede yeterli dinlenme önemli bir yer tutar çünkü vücut enfeksiyonlarla mücadelede enerjiye ihtiyaç duyar.

3. Antibiyotikler
Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi en etkili yollardan biridir. Bazı bakteriyel enfeksiyonların kendiliğinden tedavi olma süreci uzun süreler alabilir bu nedenle antibiyotik takviyesi şarttır.

4. Laksatifler
Bağırsak enfeksiyonu kabızlığa neden oluyorsa laksatif almak en iyi çözümdür. Laksatifler dışkıyı yumuşatarak bağırsak hareketlerini hızlandırır. Fakat laksatifler uzun süreli kullanımlarında aşırı bağırsak hareketlerine neden olduğu için sadece kısa periyotlar için alınmalıdır.

5. Bağırsak Enfeksiyonuna Neden Olan Hastalığın Tedavisi
Bağırsak enfeksiyonları sık görülüyorsa bu kronik bir rahatsızlığın işareti olabilir. Sürekli belirtiler divertikül (kolon) iltihabı, ülseratif kolit ve bağırsak sendromu gibi hastalıkların işareti olabilir. Ayrıca Crohn Hastalığı ve kolon kanseri gibi daha ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Bağırsak enfeksiyonlarınızın altında yatan nedeni öğrenmek için doktorunuzdan kan testi analizi ve kolonoskopi yapılmasını isteyin. Unutmayın ki uygun tedavi doğru teşhisi yapmadan yapılmaz.

Yorumlar (17)

 1. sercan

  hocam benım karınım alt tarafında agrı var kronık doktora gttm kan ve ultrason tomografoye gırdım sarılık testıne grdm temz cıktı genelde evde oturunca agrıyor dısardaa agrı olmuyor bıde okulda oturunca acaba neden oluyor bu agrı ne yapmalıyım bagırsaklarımda gelıyor anal bolgedede kasıntı var ılac kullandım ama kasıntı gecmedı batıyor sankı

 2. Barış

  Evlat senin karnının morali bozulmuş olabilir onu tamir ettir derim geçmiş olsun

 3. yesim

  Mrb hocam ben ben cocugum olmadigi icin dr basvurdum bazi kan ve tetkikler yaptilar crp 17, 5 sedim 60 cikti bunun uzerine beni hasteneye yatirdilar yedigun antibiyotik tedavisi aldim fakat agrilarim ve aikayetlerim uzerine emar cektiler ve emarda karin yapisikligi ve bagirsakta kucuk bir yerindede yaposiklik cikti tuplerinle yumurtaliklarimda ayni sekilde enfeksiyondan dolayi yapisilik oldugunu soledir karnin gunden gune sisiyo agri arada bir varken surekli agrimaya basladi beni taburcu ettiler agiz yoluyla antibiyotoge basladilar ve crp olsun sedim olsun utrasyando douglata derinlindede 12 m sivi goruniyo halan ve bu yaposikliklar agrilar kronik bi rahatsizlik oldugunu aoyluyolar ben kadin doguma gittim bu sorun icin hangi doktora gitmem laz im ve sorunum ciddi hasarlara yol acarmi acaba simdidin tskler

 4. ali

  Hocam bnde toplu ortamara falan girdigimde buyuk abdestimi yaptigim yerde tutulma huzursuzluk oluyor.seebi ne olabilir.

 5. seda

  Merhaba benim karnim cok agriyor ve surekli olarak midem bulaniyor. Atesim cok yuksek olmasada var. Ne yapmaliyim?

 6. emrah

  Hocam benim bes yildir karnim agriyor surekli gaz depresyon ve zayiflama varcok asiri usume ellerim ayaklarim hep buz gibi dort kez mideme iki kez bagirsaklarima baktilar ibs deyip gonderdiler ama sikayetlerimde en ufak bi azalma yok surekli burun akintisi ve grip olma kasintilar var sizce ne olabilir ben mantardan supheleniyorum ama kimse dinleyip bakmiyor seselamlar

 7. Ayser

  Sureklibkarin ağrısı ve burunda nezle gibi belirtiler yıllarca .sonunda karaciğer hidadik kist .yanı burun kaşıntı karın ağrısı varsa parazitten şüphelenir derim

 8. Ali sen

  Iyi beslen hic bisicik olmaaaz

 9. Ferhat

  Hocam ben çok zor durumdayım mideme hortum attırdım midem de ülser olduğu söylendi ama çok değil ilaç kullandım fayda etme ben bağaırsak mikrobundan şüphelniyorum çünkü midem değil bağırsaklarım ağrıyor burda yazan tanıların çoğıçu bnede var ne yapmam lazım hastanede neyime baktırmam lazım bu hastanelerin muayeneleri istediğim gibi olmuyır ve hastaneye gitmek istemiyorum yalan dan bakıp gönderiyorlar

 10. Sinem

  Benim surekli karnimin alt bolgesinde ağrı ve şiskinlik var sürekli ishal oluyorum kaç kez doktora gittim hepsi ayrı şeyler soyledi ama hiç bir ilaç işe yaramadı bişyler söylermisiniz

 11. yeliz

  merhaba benimde sürekli migdem ağrıyor iki kere endoskopi yapıldı mikrop çıktı ama halen ağrılarım var ama bu arada karnimda ağrıyor sürekli gaz yapıyorum kilo kaybimda oldu bu arada tam 78 sen 59 za düştüm cevap yazarsanız sevinirim

 12. Özge

  Iyi günler benim ayaklarım hiç isinmiyor ve midem de bi ağrı gibi oluyo sırtıma da ağrısı çok vuruyor bilgi verirseniz sevinirim endoskopi oldum stresten mide ağrısı diyorlar ama bu genellikle ayaklarım usuyunce oluyor

 13. Aynur

  1 ay içinde iki kere bağırsak enfeksiyonu geciriyorum. Miydem çok bulanıyor, ne yapmalıyım. İlaçlarımı düzenli olarak kullanıyorum.Neden enfeksiyon oluyorum.

 14. Kadir

  Ya allah askina dr size cvp vermio verdigi cvp ise aptalca yazmayin su kendini bilmez insan dr bile demek istemiyorum bende okuyorum yorumları belki ise yarar bir bilgi vardir die siz en iyisimi kendinize iyibir hekim bulun…

  • emre

   aynen john waynen…..

 15. Ergün ateşgül

  Hocam bende gaz çok kalbimi çok sıkıştırınca devamlı genirme poluyor hareketsiz yaşantım var ayrıca ankilazon spondilit hastasıyım yardımcı olabilirmisiniz

 16. TAHİR kaya

  Hocam bende endoskopik yaptım mide bulantısı var baş agrısı mide ülseri vede gasritim var ama tedavi gürüyorum ama karnımda bi çarpıntı var acaba neyindir acaba ultrason temiz emar sinüzitim var filim temiz nedendir sizce

Sonraki yazı yükleniyor...