Bağırsak Kurdu (Solucan, Şerit, Tenya) Hastalığı

Bağırsak Kurdu (Solucan, Şerit, Tenya) Hastalığı

Bağırsak kurdu hastalığı, tenya denen bir tür parazitin neden olduğu bir enfeksiyondur. Parazitler, hayatta kalmak için diğer canlılara tutunurlar. Parazitlerin tutunduğu canlılara konak denir. Parazitler, kirlenmiş sularda ve yiyeceklerde bulunurlar. Kirlenmiş su veya yiyecek tükettiğinizde vücudunuzun içinde yaşayıp bazen de üreyebilecek parazitlerle temasa geçebilirsiniz.

Bağırsak Kurdu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Nadiren de olsa komplikasyonlara yol açabileceği için temizliğe dikkat edilmeli ve bulaşacak durumlardan uzak durulmalıdır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Hastalık bir haneye girdikten sonra tüm bireylerin kontrol edilmesi gerekir. Çünkü enfeksiyon oluştuğunda hızla bulaşma eğiliminde olur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bağırsak kurdu için Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Gastroenteroloji yada İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümlerinden birine gidilir.

Bağırsak Kurdu

Bağırsak kurdu hastalığı, kontamine olmuş kırmızı et yemekten dolayı bağırsaklarda tenya denilen parazitin oluşmasıyla görülür.

Bu parazit şu isimlerde de bilinir:

  • Taenia saginata
  • Taenia solium

Bağırsak Kurdu Hastalığının Belirtileri

Bağırsak kurdu hastalığı olan çoğu kişi herhangi bir belirti göstermez.

Bağırsak kurdu hastalığı olan kişilerin anüsün etrafındaki bölge olan perine bölgesinde tahriş olabilir. Kurtlar ya da yumurtalar dışkıyla dışarı atılınca bu tahriş oluşabilir.

İnsanlar genellikle dışkılarında kurtları veya yumurtaları gördüklerinde bu durumun farkına varırlar.

Enfeksiyonun gelişmesi 8 – 14 haftayı bulur.

Belirtiler varsa şunları yaşayabilirsiniz:
Ağrı
Açıklanamayan bir şekilde kilo verilmesi
Bağırsaklarda tıkanıklık
Sindirim sorunları

Bağırsak Kurdu Hastalığının Nedenleri

!Bağırsak kurdu hastalığı çiğ et tüketildiğinde oluşabilir. Kirlenmiş yiyecekler, yenildiğinde bağırsakların içinde üreyecek tenya yumurtası ya da larvası içerebilir.

!Kırmızı etin güzelce pişirilmesi, larvaları yok edeceğinden bu parazitler vücudunuza giremez.

!Bağırsak kurdu 3,5 metreye kadar büyüyebilir. Bağırsaklarda keşfedilmeden yıllarca yaşayabilirler. Bağırsak kurtlarının vücutlarında bölmeleri bulunur. Bu bölmelerin her biri yumurta üretebilir. Bağırsak kurtları olgunlaştıkça, yumurtalar vücuttan dışkıyla atılır.

!Temizliğe dikkat etmemek bağırsak kurtlarının yayılmasına neden olabilir. Bağırsak kurdu, insan dışkısıyla atıldığında dışkıya temas edilmesiyle yayılabilir. Enfeksiyonun yayılmasını engellemek için ellerinizi düzgün bir şekilde yıkamalısınız.

Bağırsak Kurdu Hastalığı için Risk Faktörleri

Bağırsak kurdu hastalığına, sağlık hizmetlerinin zayıf olduğu ve çiğ et tüketilen yerlerde daha sık rastlanır.

Bu bölgelerde bağırsak kurdu hastalığı görülür:
Doğu Avrupa ve Rusya
Doğu Afrika
Sahraaltı Afrika
Latin Amerika
Çin, Endonezya ve Güney Kore gibi Asya’nın bazı kısımları
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 1000 yeni vaka görülmektedir. Ancak, bağırsak kurdu hastalığının yaygın olduğu bölgelere giden kişilerin bu hastalıkla karşılaşma riski daha yüksektir.

Bağırsak kurdu hastalığı, bağışıklık sistemi zayıflayan ve enfeksiyonlarla mücadele edemeyen kişilerde daha fazla görülür.

Bağışıklık sisteminiz şu hastalıklardan dolayı zayıflayabilir:
HIV
AIDS
Organ nakli
Diyabet
Kemoterapi

Bağırsak Kurdu Hastalığının Teşhis Edilmesi

Doktorunuz, dışkınızda kurtları ve kurt yumurtalarını görecektir. Yakın zamanda yurt dışına gidip gitmediğinizle ve sağlık geçmişinizle ilgili sorular sorulacaktır. Doktorunuz, belirtilerinize bakarak bir teşhis koyabilir.

Teşhisi doğrulamak için tam kan sayımı gibi kan testleri istenebilir. Ayrıca, kurtların ve yumurtaların varlığının teşhis edilmesi için gaita tahlili istenir.

Bağırsak Kurtlarından Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Bağırsak kurdu hastalığı, genellikle doktorunuzun vereceği ilaçlarla tedavi edilir. Bağırsak kurdu hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar arasında praziquantel (Biltricide) ve albendazole (Albenza) vardır.

Her iki ilaç da antihelmintiktir yani parazitik kurtları ve yumurtalarını öldürür. Enfeksiyonun tamamen temizlenmesi birkaç haftayı bulabilir. Bağırsak kurtları vücuttan atık olarak atılır.

Bu ilaçlarla birlikte yaygın olarak görülen yan etkiler arasında baş dönmesi ve mide ekşimesi vardır.

Bağırsak Kurdu Hastalığının İyileşmesi

Bu enfeksiyonu yaşayan kişilerde çoğu zaman hastalık tedaviyle düzelir. Hastalık için verilen ilaçlar genellikle etkilidir ve enfeksiyonu iyileştirir.

Bağırsak Kurdu Hastalığının Komplikasyonları

Nadiren de olsa enfeksiyon ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bağırsak kurtları, bağırsağı tıkayabilir. Bu durumun ameliyatla düzeltilmesi gerekir.

Bazı durumlarda ise bağırsak kurdu göz, kalp ya da beyin gibi vücudun farklı kısımlarına ilerleyebilir. Bu duruma sistiserkoz denir. Sistiserkoz, nöbet ya da sinir sisteminde enfeksiyon gibi başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bağırsak Kurdu Hastalığının Önlenmesi

Bağırsak kurdu hastalığını önlemenin en iyi yolu, yiyecekleri iyice pişirmektir. Bunun için, yiyecekleri 60oC’nin üzerinde beş dakika veya daha fazla pişirmeniz gerekir. Pişirme termometresiyle etin sıcaklığını ölçebilirsiniz.

Eti pişirdikten sonra yemeden önce üç dakika bekletin. Böylece ette kalmış olabilecek diğer parazitlerin de yok olmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bağırsak kurdunun yayılmasını engellemek için hayvanların ve etlerin kontrol edilmesini sağlayan yasalar bulunur.

Elinizi düzgün bir şekilde temizlemeniz, hastalığın yayılmasını önlemek için önemlidir. Tuvaleti kullandıktan sonra her zaman ellerinizi yıkayın ve çocuklarınıza da aynısını yapmalarını öğretin.

Ayrıca, suyun temiz olmadığı bir yerde yaşıyorsanız ya da böyle bir yere seyahat ediyorsanız şişelenmiş kaynak suyu için.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...