Bağırsak Metaplazisi Kansere mi Neden Oluyor?

Bağırsak Metaplazisi Kansere mi Neden Oluyor?

Bağırsak metaplazisi, hücrelerin midede şekil değiştirerek bağırsaklarınızdaki hücrelere benzemesi durumudur. Kansere neden olan bir durum olduğu düşünülmektedir. Bir teori, bu değişimin Hellobacterpylori denilen bakterilerden kaynaklandığını öne sürüyor. Bu tür bakteriler, yiyeceklerin bir kısmını kimyasallara dönüştürerek mide hücrelerinin değişmesine sebep olabiliyor.

Bağırsak Metaplazisi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bağırsak metaplazisinin, mide kanserine neden olduğu düşünülmektedir. Bağırsak metaplazisi hastalığınız varsa, mide kanserine yakalanma riskiniz altı kat artar.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bağırsak metaplazisini önlemenin en iyi yolu sigara kullanmayı bırakmaktır. Sigara içmemek, bu hastalığın tedavisinde de etkilidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bağırsak metaplazisi için İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Bağırsak Metaplazisinin Belirtileri

Reflü sorunu yaşayan veya H. Pylorienfeksiyonu geçiren kişilerde, bağırsak metaplazisiasemptomatiktir.  Bunun anlamı hastalığın gözle görülür herhangi bir belirtisinin olmamasıdır. Bu hastalık, endoskopiyle ve alınan biyopsilerle ortaya çıkar.

Bağırsak Metaplazisinin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Bağırsak metaplazisinin nedenleri hala araştırılmaktadır. Ancak, bu riski artıracak bazı durumlar vardır.

Bu durumlar:

  • Sigara içmek
  • Pylorienfeksiyonu
  • Genetik faktörler
  • Çevresel faktörler

Bağırsak metaplazisinde birden çok risk faktörü vardır. Midenizdeki hücreler henüz anlaşılamayan nedenlerden dolayı da değişim geçirebilirler.

Bağırsak Metaplazisinin Tedavisi

Bağırsak metaplazisinin tedavisinde ilk adım endoskopi yapılması ve biyopsi alınmasıdır.

Endoskopi uzun, ince bir tüpün vücudunuza sokulmasını gerektiren bir işlemdir. Bu tüpün ucunda doktorların midenize bakabilmesini sağlayan bir kamera bulunur. Endoskopun ucunda doktorların biyopsi almasını sağlayan bir alet de vardır.

Bağırsak metaplazisi teşhisi konulduktan sonra, doktorlar tedaviye başlarlar. Şu anda en etkin tedavi H. Pylorienfeksiyonunun tamamen iyileştirilmesiyle sağlanır. Bu bakterinin yok edilmesi için antioksidanlardan faydalanılabilir. Yapılan araştırmalar, bağırsak metaplazisini tersine çevirmek için en etkili yöntemin bu yöntem olduğunu gösteriyor. Ancak, bu durumu tersine çevirmenin yollarını keşfetmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bağırsak Metaplazisini Tedavi Etmek ve Önlemek için Diyet

Beslenme düzeninizde yapacağınız bazı değişiklikler bağırsak metaplazisini tedavi etmeye ve önlemeye yarayabilir. Antioksidan bakımından zengin meyveleri ve sebzeleri yemek, bağırsak metaplazisinin tedavisinde oldukça önemlidir. C ve E vitamini, flavanoidler, karatenler ve fenoller de antioksidandır.

Bağırsak Metaplazisinin Oluşturduğu Komplikasyonlar

Bağırsak metaplazisinin oluşma riskini azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler mevcuttur. Ancak, tüm risklerden kaçınamazsınız. Bağırsak metaplazisi teşhisi konulduktan sonra hemen tedaviye başlanmalıdır. Bağırsak metaplazisi, kontrol altında tutulabilir hatta tersine döndürülebilir bir hastalıktır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...