Bağırsak Yeniden Eğitimi: Kronik Kabızlığa Çare

Bağırsak Yeniden Eğitimi: Kronik Kabızlığa Çare

Bağırsak yeniden eğitimi, kronik kabızlığa veya sık sık bağırsak kontrolü kaybı olan kişilere yardımcı olan bir programdır. Program, vücudunuzun düzenli bağırsak hareketlerini düzenleyebilmesi için her gün aynı saatte tuvalete gitmeyi denemeyi içerir. Her gün bir bağırsak hareketi yapmaya çalışacağınız bir zaman ayarlamanız gerekir.

Bağırsak Yeniden Eğitimi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

Bağırsak yeniden eğitimi, kronik kabızlığa veya sık sık bağırsak kontrolü kaybı olan kişilere yardımcı olan bir programdır.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Program, vücudunuzun düzenli bağırsak hareketlerini düzenleyebilmesi için her gün aynı saatte tuvalete gitmeyi denemeyi içerir. Her gün bir bağırsak hareketi yapmaya çalışacağınız bir zaman ayarlamanız gerekir.

Endişelenmeli Miyim?

Bağırsak yeniden eğitim çoğu zaman hemen işe yaramaz, bu nedenle ilk başta stresli ve sinirli hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, bir bağırsak yeniden eğitim programına daha rahat bir tavırla yaklaşmak başarınız için çok önemli olabilir.

Bir zaman seçerken, çalışma programınız da dahil olmak üzere mevcut günlük alışkanlıklarınızı, diyetinizi ve yaşam tarzınızı unutmayın. Düzenli bir yapıyı korumak, bir bağırsak yeniden eğitim programının başarısını sağlamak için kritiktir, bu nedenle size uygun olan bir zamanı seçin. Birkaç hafta sonra ideal olarak her gün aynı saatlerde bir bağırsak hareketi yaşarsınız.

Bağırsak Yeniden Eğitiminin Amacı Nedir?

Doktorunuz, bağırsak düzenini tekrar kontrol etmenize, dışkıları düzenli olarak geçirmenize ve beklenen tutarlılıktaki dışkıları geçmenize yardımcı olmak için bir bağırsak yeniden eğitim programı önerebilir.

Bağırsak yeniden eğitim birçok insan için çok etkili olabilir. Bununla birlikte, bazı insanlar aşağıdakiler de dahil olmak üzere bağırsak yeniden eğitiminden faydalanamayabilir:

 • Gastrointestinal sistemi etkileyen kanserler için tedavi görüyorlardır
 • Günde üç normal yemek yiyemiyorlardır
 • Her gün en az sekiz bardak sıvı içemezler
 • Zayıflamış anal sfinkterleri vardır

Düzenli bir bağırsak eğitim programını sürdürmek için yeterince yiyip içebiliyorsanız, bir bağırsak yeniden eğitim programı başlatma olasılığı hakkında doktorunuzla konuşun.

Bağırsak Yeniden Eğitimine Hazırlanma

Bir bağırsak yeniden eğitim programına başlamadan önce doktorunuz bir semptom günlüğü tutmanızı önerecektir. Bu günlüğünde şunları kaydedersiniz:

 • Gönüllü bağırsak hareketlerinin zamanları
 • İstemsiz bağırsak hareketlerinin zamanları
 • Herhangi bir ilişkili semptomunuz
 • Yediğiniz tüm yiyecekler
 • Tükettiğin tüm içecekler

Bu günlüğü gözden geçirmek, düzenli bağırsak hareketlerine sahip olacak kadar yiyip içip içmeyeceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, bağırsak yeniden eğitim programınız için en uygun günün zamanını belirlemenize yardımcı olabilir.

Bağırsak Yeniden Eğitimi Sırasında Ne Beklenmeli?

Bir bağırsak yeniden eğitim programı, daha normal bir bağırsak eleme düzenine sahip olma yeteneğinizi etkileyebilecek tüm faktörleri ele almayı içerir. Doktorunuz kendi durumunuza göre farklı önerilerde bulunabileceği halde bağırsak yeniden eğitim programları tipik olarak aşağıdaki adımlardan oluşur.

 • Bağırsak hareketi yapmaya çalıştığınız her gün düzenli bir zaman seçin. Genel bir kural olarak, yemekten 20 ila 40 dakika sonraya inecek bir zaman seçmek en iyisidir ve çoğu doktor sabah, kahvaltıdan yaklaşık 20 dakika sonra, tuvalete gitmeyi önerir.
 • Bağırsak hareketi yapıp yapamayacağınızı görmek için tuvalete 10 ila 15 dakika geçirin. Buna çalışırken zorlanmadığınızdan emin ol.
 • Bir idrarı geçiremezseniz, günlük aktivitelerinize devam edin. Bağırsaklarınızı eğitmenin zaman alabileceğini unutmayın, bu nedenle ilk önce bir bağırsak hareketi yapamamanız konusunda endişelenmeyi bırakın.

Her gün aynı saatte bir dışkıyı geçemiyorsanız, bağırsaklarınızı uyarmak için lavman kullanmayı deneyin. Lavman bağırsak hareketlerini teşvik etmek için rektumdan enjekte edilebilen bir sıvıdır. Ayrıca, bir bağırsak hareketini tetiklemek için kuru erik suyu içmeyi veya bir rektal fitil eklemeyi düşünebilirsiniz. İdeal olarak, bu yöntemleri sadece kısa bir süre boyunca kullanmak zorunda kalacaksınız.

Bazı bağırsak yeniden eğitim programları ayrıca biyogeribesleme konusunda bir terapistle çalışmayı da içerir. Biyogeribesleme, vücudunuzun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olan bir terapi türüdür. Bu bilgi, bağırsak hareketleri dahil, vücut fonksiyonları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Bağırsakların yeniden eğitilmesi sırasında biyogeribesleme, mide ağrısı ile tuvalete gitme ihtiyacı arasındaki ağrı arasındaki farkları belirlemenize yardımcı olabilir. Ayrıca vücudunuzda farklı kasları nasıl kullanacağınızı da öğretir ve dışkıyı zorlamadan geçirir.

İdeal olarak, bir bağırsak yeniden eğitim programına başladıktan birkaç hafta sonra her gün bir bağırsak hareketi yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı insanlar her üç günde bir yalnızca normal bir bağırsak hareketi yapabildiklerini görebilirler.

Bağırsak Yeniden Eğitiminin Riskleri

Bağırsak yeniden eğitim çoğu zaman hemen işe yaramaz, bu nedenle ilk başta stresli ve sinirli hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, bir bağırsak yeniden eğitim programına daha rahat bir tavırla yaklaşmak başarınız için çok önemli olabilir. Bağırsak yeniden eğitiminin zaman aldığını unutmayın, sonunda çok etkili olabilir.

Bağırsak Yeniden Eğitim Sonrası Beklenecekler

Bağırsak yeniden eğitimi işleminden sonra normal düzeninize bağlı kalmak, sonuçlarınızı korumanıza yardımcı olabilir. Bu, her gün ilaçlarınızı almanın yanı sıra aynı miktarda yiyecek ve sıvı tüketmeyi içerebilir. Beş gün içinde bir bağırsak hareketi geçirmediyseniz veya mide bulantısı, mide krampı veya ateş yaşıyorsanız doktorunuzu aramalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...