Bakteriyel Trakeit Nedenleri, Belirtileri ve Tanısı

Bakteriyel Trakeit Nedenleri, Belirtileri ve Tanısı

Bakteriyel Trakeit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Hastalığın ilk belirtileri öksürük, burun akıntısı ve hafif ateştir. İki ila beş gün sonra, enfeksiyondan kaynaklanan belirtiler çoğalır ve solunum tıkanıklığı gözlenebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Enfeksiyon Hastalıkları Bölümüne başvurabilirsiniz.

Bakteriyel Trakeit Nedir?

♦♦Trakea, soluk borusu olarak da bilinir. Trakea, vücudunuzun solunum sisteminin önemli bir parçasıdır. Burnunuzdan veya ağzınızdan nefes aldığınızda, hava, ses tellerinizden geçerek trakeadan aşağı doğru ilerler. Trakea, akciğerlerinize hava sağlayan bronşlar olarak da adlandırılan iki tüpe ayrılır. Ayrıca, trakea, soluduğunuzda, karbondioksit açısından zengin havanın vücudunuzu terk etmesine de izin verir.

♦♦Trakeit, trakea enfeksiyonudur. Bakteriler bu enfeksiyona neden oluyorsa hastalığa bakteriyel trakeit denir. Bu durum oldukça nadir görülür ve tipik olarak küçük çocukları etkiler. Eğer yeterince hızlı tedavi edilmezse, hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.

Bakteriyel Trakeitin Belirtileri

♦♦Çocuğunuzda bakteriyel trakeit oluşursa, bu durum muhtemelen soğuk algınlığı gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdikten sonra gerçekleşir. Hastalığın ilk belirtileri öksürük, burun akıntısı ve hafif ateştir. İki ila beş gün sonra, enfeksiyondan kaynaklanan belirtiler çoğalır ve solunum tıkanıklığı gözlenebilir. Yaşanabilecek diğer belirtiler:

 • Yüksek ateş
 • Derin ve şiddetli öksürük
 • Nefes almada zorlanma
 • Hırıltılı solunum
 • Burun akıntısı
 • Siyanoz (Cildin morarması)

♦♦Çocuğunuz stridor da geliştirebilir. Bu durumda, çocuğunuz nefes alırken yüksek, tiz bir ses çıkar. Bu genellikle ciddi bir enfeksiyonun ve solunum yolunun kısmi tıkanıklığının belirtisidir. Bu durum, hayati risk oluşturabilir.

♦♦Sizde veya çocuğunuzda bu belirtilerden biri varsa, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Bakteriyel Trakeitin Nedenleri

Bakteriyel trakeit genellikle Staphylococcus aureus bakterisinden kaynaklanır. Bu duruma başka bakteriler de neden olabilir. Bu bakteriler:

 • Streptococcus pneumonia
 • Hemophilic influenze
 • Moraxella catarrhalis

♦♦Bakteriyel trakeit vakalarının çoğu, soğuk algınlığı veya grip sonrasında gelişir. Üst solunum yolu hastalıklarından sonra, bakteriler çocuğunuzun trakeasını daha kolay istila edebilir. Bu durum enfeksiyona, iltihaplanmaya ve boğazın hızlıca şişmesine neden olabilir. Çocuğunuzun soluk borusunun küçük olması nedeniyle, hafif bir şişlik bile solunum yolunu tıkayabilir.

♦♦Bakteriyel trakeit yetişkinleri de etkileyebilmesine rağmen, daha yavaş gelişir. Eğer bakteriyel trakeit varsa, solunum yolu tıkanmadan önce enfeksiyonun kendi kendine çözülme ihtimali vardır.

Bakteriyel Trakeitin Teşhis Edilmesi

♦♦Çocuğunuzun doktoru, bakteriyel trakeiti teşhis etmek için fiziksel muayene yapacaktır. Bu muayenede, çocuğunuzun solunum sıkıntısı belirtileri nedeniyle nefes alması dinlenir. Teşhisi doğrulamak ve belirtilerin diğer olası nedenlerini elemek için doktorunuz başka testler isteyebilir. Bu testler:

 • Boğazın en üst kısmında bakterilerin olup olmadığını test etmek için yapılan nazofaringeal kültür
 • Soluk borusu salgılarından örnek alınarak yapılan trakeal kültür
 • Kandaki oksijen düzeyini ölçmek için yapılan kan testleri
 • Herhangi bir iltihap, şişme veya enfeksiyon olup olmadığını görmek için röntgen
 • Doktorun kameralı ince bir tüp kullanarak boğazı görmesini sağlayan endoskopi

Bakteriyel Trakeitin Tedavisi

♦♦Çocuğunuzun doktoru, enfeksiyonlara neden olan bakterileri öldürmek için antibiyotik verecektir. Bu ilaçlar, damardan da uygulanabilir.

♦♦Doktor, çocuğunuzun solunum yolundaki tıkanıklığı gidermeye odaklanacaktır. Çocuğunuzun nefes almasını sağlamak için soluk borusuna bir endotrakeal tüp yerleştirilmesi gerekebilir. Bu prosedür, entübasyon olarak bilinir. Tüp yerleştirildikten sonra bir ventilatöre bağlanır. Bu işlem, çocuğunuzun enfeksiyonlardan kurtulurken akciğerlerinin işlevlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak için yapılır.

Bakteriyel Trakeitin Komplikasyonları

♦♦Çocuğunuzun durumu, hastalığın ciddiyetine ve tedaviyi ne kadar hızlı bir şekilde aldığına bağlı olacaktır. Küçük çocukların solunum yolları hızla şişebilir ve bu durum çocuğun nefes almasını zorlaştırabilir. Çocuğunuzun soluk borusu tamamen tıkanırsa, solunum durması ve ölüm yaşanabilir.

♦♦Çocuğunuzun enfeksiyonuna S. aureus bakterisi neden olursa, toksik şok sendromu yaşanma olasılığı artış gösterir. Bu durum ise ateşe, şoka, organ yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir.

Bakteriyel Trakeitin İlerleyişi

♦♦Çocuğunuzun tam olarak iyileşmesini sağlamak için hızlı bir tedaviye gerek vardır.

♦♦Çocuklar genellikle hastalığın akut fazını geçtikten sonra iyileşirler. Çoğu çocuk, uzun süre boyunca mücadele edeceği komplikasyonlarla karşılaşmadan iyileşir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...