Baldır Zorlanması – Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Baldır Zorlanması – Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Baldır kasında zorlanmanın olması, alt bacağınızın arkasındaki iki kasta zorlanmanın olduğu anlamına gelir. Bu kaslara gastroknemius ve soleus kasları denir. Zorlanma oluştuğunda, kas lifleri bir dereceye kadar yırtılır. Zorlanan bir baldır kası, egzersiz sırasında içteki kasların aşırı esnetilmesinden dolayı oluşur. Bu sık yaşanan incinme genellikle koşucularda ve atletlerde görülür. Baldır zorlanması kronik olup uzun süreli olabileceği gibi kısa süreli akut bir durum da olabilir.

Baldır Zorlanması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Baldır kaslarında oluşan ciddi zorlanmalara keskin bir acı eşlik eder. Bu durum hareket kabiliyetinizi engelleyeceği için yürümenize de engel olacaktır.

Kaç Günde İyileşir?

Zorlanan baldırın daha iyi hissetmeye başlaması genellikle üç günü bulur. Tamamen iyileşmesiyse altı haftayı bulabilir. Baldır zorlanmasından dolayı ameliyat olduysanız tamamen iyileşmeniz birkaç ayı bulabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Baldır zorlanması komplikasyon oluşturmadığı sürece evde tedavi edebileceğiniz bir durumdur. İyileşme sürecini uzatmamak ve tekrar yaralanma yaşamamak için doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Baldır zorlanması durumunda Fizik Tedavi, Ortopedi Ve Travmatoloji bölümlerine gidilir.

Baldır Zorlanmasının Belirtileri

Baldır zorlanmasının belirtileri, yaralanmanın ciddiyetine göre değişiklik gösterebilir. Orta dereceli bir zorlanma alt bacağınızda acı hissetmenize neden olabilir. Bu tür yaralanmalarda hafif bir acıyla birlikte yürümeniz mümkündür ama rahatsızlık hissedebilirsiniz.

Baldır zorlanmasının diğer belirtileri:

  • Hafif bir şişlik
  • Kızarıklık
  • Morarma
  • Parmak uçlarınızda duramamanız

Baldır Zorlanmasının Teşhis Edilmesi

Baldırda zorlanmanın oluştuğu bazı belirtiler kontrol edilerek teşhis edilir. Doktorunuz şişlikleri ve morarmaları da kontrol edecektir. Doktorunuz baldır kasınızın zorlandığını anlamak için bazı esnetme hareketleri de yaptırabilir.

Baldır Zorlanmasının Tedavisi

Hafif şiddetli baldır zorlanmaları birkaç günde düzelebilir. Bu sırada bacağınızı rahatlatmak ve süreci hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

Belirtileriniz birkaç gün içinde azaltmaya başlamadıysa daha ciddi bir incinme söz konusudur. Daha ciddi vakalarda, ameliyat ya da fizik tedavi gerekebilir. Doktorunuz böyle durumlarda daha ağır ağrı kesiciler yazabilir. Bu ilaçlar kısa süreli kullanımlar için olduğundan doktorunuz tavsiye ettiği şekilde kullanmanızda fayda vardır.

Baldır Zorlanmasının İyileşme Süreci

Zorlanan baldırın daha iyi hissetmeye başlaması genellikle üç günü bulur. Tamamen iyileşmesiyse altı haftayı bulabilir. Baldırdaki şişlikler ağrıya ya da rahatsızlıklara sebep olabilir. İyileşme sürecinde yürüyüş yapmak iyileşme sürecini artırabilir.

Baldır zorlanmasından dolayı ameliyat olduysanız tamamen iyileşmeniz birkaç ayı bulabilir.

Kas Zorlanmasının Oluşturacağı Komplikasyonlar

Kas yırtılmasının olduğu durumlarda bir an önce tedavi uygulanması tamamen iyileşmenin olabilmesi için çok önemlidir. Bacağınızı birkaç gün dinlendirmek size zor gelebilir ama çok çabuk hareket etmeniz bacağınıza daha çok zarar verir.

Kas zorlanmasının ilk iki haftasında bazı riskler vardır. Kas yaralanması yaşayan kişilerin yaklaşık %30’u bu incinmeleri tekrar yaşarlar. Aynı sporla uğraşan atletlerde veya sürekli olarak aynı kası kullanan kişilerde bu durum daha yüksek bir olasılık oluşturur. Kendinize yeterli iyileşme süresi tanımanız, kas zorlanmaları tedavisinde çok önemlidir.

Kas zorlanmasının veya yırtılmasının bir sonucu olarak hernileşme görülmesi de mümkündür. Bu durum, baldır kası cildin altından dışarı çıktığı zaman gözlenir. Her zaman ağrı yapan bir durum olmasa da bu yumrular daha büyük kas incinmelerine sebep olmamaları için tedavi edilmelidir.

Baldır Zorlanmalarında Esneme Hareketleri

Baldır kaslarınız iyileşene kadar normal aktivitelerinize dönmemeniz gerekse de bazı esneme hareketleri iyileşmenize yardımcı olabilir. Esneme sadece iyileşmeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda dizlerinizdeki ve ayak bileklerinizdeki eklemlerin sağlamlaşmasını sağlar.

Bu egzersizleri yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Kas Zorlanmaları Nasıl Engellenir?

Baldırınızda bir kez zorlanma yaşadıktan sonra ilerleyen zamanlarda aynı baldırda tekrar incinme yaşama olasılığınız daha yüksektir.

Kas gerginliklerini ve baldır zorlanmalarını engellemenin bazı yolları vardır:

  • Egzersize başlamadan önce beş dakika ısınma hareketleri yapın.
  • Egzersizden önce mutlaka bacağınızı esnetin.
  • Egzersiz bitiminde soğuma hareketleri yapın.
  • Soğuduktan sonra beş dakika boyunca kaslarınızı esnetin.
Baldır zorlanmasını, hazır olmadığınız egzersizlerden kaçınarak da önleyebilirsiniz. Egzersizin yoğunluğunu yavaş yavaş artırmanız çok önemlidir. Doktorunuzdan, antrenörünüzden ve fizik tedavi alıyorsanız fizik tedavi uzmanınızdan yapabileceğiniz egzersizlerle ilgili öneri alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...