Balgamlı Öksürüğü Geçirmek için Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem

Balgamlı Öksürüğü Geçirmek için Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem

Balgamlı Öksürük Nedir?

Adından da anlaşılabileceği gibi öksürürken balgamın geldiği durumlara balgamlı öksürük denir. Bu öksürüklerle balgamın akciğerlerinizin dışına çıktığını hissedersiniz. Balgamlı öksürükten sonra ağzınıza balgam gelir.

Öksürme refleksi, tozlu hava gibi yabancı maddelerden vücudu korumaya yardımcı olan bir savunma mekanizmasıdır. Sinir siteminiz solunum yolunuzda tahriş edici bir madde saptadığında beyni uyarır. Beyniniz, göğsünüzdeki ve karnınızdaki kaslara sinyal göndererek havayı dışarı göndermelerini sağlar. Ne yazık ki, öksürme refleksi çok kolay bir şekilde mukus tarafından da tetiklenebilir.

Balgamlı öksürük, genellikle viral ya da bakteriyel enfeksiyonların belirtisidir. Grip ya da nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğinizde vücudunuz normalden daha fazla mukus üretir. Burnunuzda sümük denilen mukus bulunmaktadır. Ancak göğsünüzdeki mukusa balgam denir.

Balgam, göğsünüzde biriktiğinde nefes almanız zorlaşır. Balgam, uzandığınızda boğazınızda kalacağından geceleri daha sık öksürürsünüz. Uykunuzu bölse de balgamlı öksürük endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Virüsler bir müddet vücudunuzda kalacağından birkaç hafta balgamlı öksürük yaşayabilirsiniz ama genellikle bu durum tedaviye gerek kalmadan geçer.

Balgamlı Öksürük için Evde Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Balgamlı öksürüğe genellikle virüsler neden olur. Doktorunuzun belirtilerinizi hafifletmek için vereceği öneriler dışında bu konuda yapılabileceği pek bir şey yoktur.

Bebekler ve Küçük Çocuklar için Evde Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Çocuk doktorlarının en sık karşılaştığı rahatsızlıklardan biri öksürüktür. Viral enfeksiyonların geçmesi için belli bir zamana ihtiyaç olduğundan öksürük için doktorun yapabileceği şeyler çok kısıtlıdır. Bebeğiniz 2 aylıktan küçükse öksürük gözlediğiniz zaman doktora götürmeniz iyi olacaktır.

Onun dışında, çocuklarınızın öksürüğünü evde çözmeniz mümkün. Bebeklerde ve küçük çocuklarda bu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...