Baş Ağrısı ve Depresyon Tedavisinde Kırışıklık Bantlarının Kullanımı

Baş Ağrısı ve Depresyon Tedavisinde Kırışıklık Bantlarının Kullanımı

100 yıldır kullanılan kırışıklık bantları baş ağrısını ve depresyonu geçirmek için de kullanılıyor.Pekibu bantlar gerçekten işe yarıyor mu?

Sosyal medyada uyanır uyanmaz makyaj yapmadan çekildiği iddia edilen fotoğraflarda insanlar genellikle muhteşem görünürler. Fakat birçoğumuz uyandığımız zaman hiç de öyle parıldamayız ve kaşlarımız çatık olur.

Bu derin veya hafif çizgiler sabah ilk uyandığınızda çok daha belirgindir çünkü yüzümüzdeki cilt çok daha ince ve elastiktir. Bu yüzden, gece uyurken yaptığınız tüm hareketler ve yüzünüzü yastığa bastırarak uyumanız kırışıklıklara sebep olabilir.

Kaş ortasındaki kırışıklıkları yok etmek için kullanılan kırışıklık bantları sade, ten renginde olup iddialara göre botoks ile aynı etkiyi iğnesiz bir şekilde gösteriyor.

Bu bantları alnınıza ve kaşlarınızın arasına her gece yatmadan önce yapıştırıyorsunuz. Esasen bu bantların yaptığı iş, bantlama yöntemiyle cildinize uyurken kırışmamasını öğretmek oluyor.

Bu bantları kullanan çok sayıda insan var ve birçoğu sabahları çok daha az sinirli göründüklerini ve bu bantları kullandıktan sonra kaşlarının arasındaki o çukurların kaybolduğunu söylüyor.

Fakat uzmanlar, bu bantları kullanmayı bıraktığınız an cildinizin ona sağladığınız desteği kaybedeceğini ve bunun sonucunda kırışıklıklarınızın tekrar ortaya çıkacağını söylüyor.

Kaşlardaki çatıklığın sebep olduğu kırışıklıkları gidermek son zamanlarda popüler olan kozmetik bir endişe değil. 1950 yılında çekilen Sunset Bulvarı filminde GloriaSwanson bu bantlardan kullanıyor.

Bu ürünlerin botoksa kıyasla daha uygun ücretli olması cazibesini artırıyor olmalı.

Sizi asıl şaşırtacak olan şeyse, kullanıcıların bu bantların baş ağrısına ve depresyona iyi geldiğini iddia etmeleri olacaktır.

Baş Ağrısı

Kırışıklık bantlarının baş ağrısını geçirmesi, yüz yogasına benzer bir etki sağladığı için mümkün. Yoga da olduğu gibi kırışıklık bantları da sizi sakinleştirebilir.

Geleneksel doğu tıbbına göre, kırışıklık bandının konulduğu yer gözlerin merkezidir ve buraya Yintang denir. Burası üçüncü gözün bulunduğu yerdir ve stresi azaltmak için çok etkili bir noktadır.

Bilimsel açıdan yaklaştığımızdaysa, bu iddiaları destekleyen herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Kırışıklık bantlarının ucuz olması ve risksiz bir tedavi sunması, deneyip kendi başınıza öğrenmeniz için güzel bir fırsat.

Depresyon

Klinik psikolojinin açısından olaya bakacak olursak, kırışıklıkların oluşumu ve depresyon kol kola yürür diyebiliriz.

2014 yılında yapılan bir çalışma botoksenjeksiyonlarının, genellikle depresyonda görülen yüz ifadelerini yok ettiğini gösteriyor. Psikomotor hareketlerin sebep olduğu kırışıklıkları önlediği için kullanıcılar duygusal anlamda kendilerini daha iyi hissedip, üzüntü hissinin azaldığını düşünüyor olabilirler.

Kırışıklık bantları cildi sıkı durmak için eğiterek çizgilerin kaybolmasını sağlıyor. Bu durum bilimsel olarak, beynin mutsuz olmadığı sinyalini almasını sağlayabilir. Ancak, kırışıklık bandı kullandığınızda depresyon belirtilerinizin azalacağını kanıtlayan çalışmalar yetersizdir.

Kırışıklık Bantları İşe Yaramıyorsa Başka Ne Kullanabilirsiniz?

Kırışıklıklar ve ince çizgiler aslında o kadar da kötü şeyler değildir. Yapılan bir araştırma, göz etrafındaki kırışıklıkların kişiye samimi bir hava kattığını gösteriyor.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...