Başarılı Olmak için Geleceği Planlayın: Ailece Bu Seneki Okul Yılı için Önceliklerinizi Belirleyin

Başarılı Olmak için Geleceği Planlayın: Ailece Bu Seneki Okul Yılı için Önceliklerinizi Belirleyin

Çoğu aile için, okul yılı bir noktadan sonra ödevler, sportif aktiviteler, öğrenci kulüpleri ve ders dışı diğer aktivitelerle bunaltıcı bir hale gelir. Bu olduğunda, çocuklar stres altına girer, hatta psikolojik olarak tamamen yıpranırlar. Yıl boyunca nelere öncelik vermeleri gerektiğini öğreterek bu durumu önleyebilirsiniz.

Neden Amaç Belirlemelisiniz?

Çocuklarınıza öğreteceğiniz en önemli beceri, amaçlarını belirlemeleri olacaktır. Çocuklarınıza önceliklerini belirlemelerini ve okul yıllarından yetişkinliklerine kadar onlara hizmet edecek amaçları üzerinde çalışmalarını öğrenmeleri için onlara yardımcı olmalısınız.

Okulla alakalı amaçlar söz konusu olduğunda, en iyi yaklaşım çocuklarınızı amaçlarına yönelik cesaretlendirmeniz ve okul yılı başlamadan önce, önceliklerini belirlemelerine yardımcı olmanız olacaktır. Çocuklarınızdan biri okulda basketbol takımına katılmak istiyor olabilir. Diğeri ise piyano ya da gitar gibi bir enstrüman çalmak isteyebilir. Çocuklarınızın hepsinin yüksek notlar almasıysa birinci öncelik olmalıdır. Yazın sonu, çocuklarınızla oturup amaçlarını nasıl başarabileceklerini konuşmak için harika bir zamandır. Örneğin, çocuğunuz basketbola vakit ayırmak istiyorsa plan yapıp bu plana uygun bir şekilde her gün ödevlerini bitirmelidir. Bu aktiviteleri planlamak, çocuklarınızın okula hazır bir şekilde başlamasını sağlar.

Hedef Belirleme

*Okul yılı için plan yapmak, detaylara dikkat edilmesini ve özen gösterilmesini gerektirir. Bu amaçları belirlemek için ailece bir toplantı yapın. Her çocuğunuz için en az bir saat ayırın. Bazı aileler, bu konuşmayı hafta sonları kahvaltıdan sonra yapmayı tercih ederken bazıları akşam yemeğinden hemen sonra çocuklar dağılmadan önce yapmayı tercih eder.

Çocuğunuz için hedef belirleyebilmek için birkaç şeye ihtiyacınız olacak:

  • Takvim
  • Not defteri ve kalem
  • Çocuğunuzun okuluyla ilgili önemli tarihler
  • Okuldaki topluluklar, spor kulüpleri ve ders dışı etkinliklerle ilgili edindiğiniz bilgiler

*Çocuğunuzun sınıfıyla ve ders sonrası yapacağı aktivitelerle ilgili bilgilere sahipseniz takvimi ve not defterini kullanarak bu etkinliklerin günlerini ve hangi saatlerde olacağını yazın. Bu önemli tarihleri takvime not ettikten sonra sınav tarihlerini, spor antrenmanlarını ve müsabakaları karışıklıkları önlemek için not edin.

*Çocuğunuzun yapacağı her şeyi takvime not ettikten sonra çok fazla etkinlik olup olmadığını kolaylıkla görebilirsiniz. Çocuğunuzun ödevlerini yapabilmesi için geriye yeterli zaman kalmasını sağlayın ve bazı saatleri boş bırakın. Çocuğunuzun takvimi başarılamayacak gibiyse bazı aktivitelerden vazgeçmelisiniz.

Genel Kurallar

Çocuğunuzun ders programı ve ders dışı etkinlikleriyle ilgili yeterli bilginiz yoksa buna rağmen planlama yapmanız mümkün. Çocuğunuzla, okul yılı boyunca ne tür aktiviteleri yapmak istediğini konuşun. Ebeveynlerin birçoğu derslerin, spordan ve diğer aktivitelerden önce geldiği konusunda hemfikirdir.

Okulda tiyatro, konser ya da büyük bir maç gibi çocuğunuzun kısa süreliğine yeteneğini sergileyeceği etkinlikler de olabilir. Bu tür durumlarda, düzenlemeleri çocuğunuzun öğretmeniyle birlikte yaparak, çocuğunuzun ödevlerinden ve derslerinden geri kalmasını engellemelisiniz.

Planlamanın Değeri

Çocuğunuz, okul başlamadan önce okulla ilgili düşünmek istemese de hedeflerin belirlenmesi ve detaylı planların yapılması senenin sonunda sizin için oldukça kârlı olacaktır.

Çocuğunuza stresle baş edebilmesi için her yıl, okul başlamadan önce planlama yapmasını hatırlatın. Bu egzersizi ailece yapmak, okul başladığında rahat olmanızı sağlayacaktır.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...