Bebeğinizin Boyu Olması Gereken Kadar Uzun mu?

Bebeğinizin Boyu Olması Gereken Kadar Uzun mu?

Bebeğin boyu başlarının en üstünden ayaklarının tabanına kadar ölçülür. Bebekler küçük yaşlarda ayaklarının üzerinde duramadıkları için bu işlem bebeğiniz yatarken yapılır.

Bebeklerin Boyu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Bebeklerin Boyu Ne Kadar Olmalıdır?

Bebeklerin boyu ortalama 50 santimetredir fakat bu uzunluk yeni doğan bebeklerde değişkenlik göstererek 45.7 ile 60 santimetre arasında olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bebeğiniz yeterince yemiyorsa, gelişmesi olması gerekenden azsa ya da aylık gelişim noktalarına ulaşamıyorsa doktorunuzla görüşmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Aile hekimi yada çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümlerinde düzenli kontrolleri sağlanmalıdır.

Yaşa Göre Ortalama Boy

Yaş Erkek Bebeklerde Ortalama Boy Kız Bebeklerde Ortalama Boy
Doğum 49.9 cm 49.1 cm
1 aylık 54.7 cm 53.7 cm
2 aylık 58.4 cm 57.1 cm
3 aylık 61.4 cm 59.8 cm
4 aylık 63.9 cm 62.1 cm
5 aylık 65.9 cm 64.0 cm
6 aylık 67.6 cm 65.7 cm
7 aylık 69.2 cm 67.3 cm
8 aylık 70.6 cm 68.7 cm
9 aylık 72.0 cm 70.1 cm
10 aylık 73.3 cm 71.5 cm
11 aylık 74.5 cm 72.8 cm
12 aylık 75.7 cm 74.0 cm

Bebeğiniz Bir Yılda Ne Kadar Büyür?

Ortalama olarak bebekler doğduklarından itibaren ilk 6 ayda 1.5 – 2.5 santimetre uzarlar. 6 – 12 ay arasında bebekler her ay ortalama 1 santimetre uzar.

Doktorunuz bebeğinizin rutin kontrolü sırasında boyunu ve kilosunu ölçecek ve büyüme tablosunda işaretleyecektir. Bazı dönemlerde bebeğiniz daha fazla büyüyebilir ya da büyümesi yavaşlayabilir.

Bebeklerde büyüme bu zaman dönemlerinde daha çok gözlenir:

  • 10 – 14günlükken
  • 5 – 6 haftalıkken
  • 3 aylıkken
  • 4 aylıkken
Bebeğiniz büyüme dönemlerinde çok mızmız olabilir ve daha çok besine ihtiyaç duyabilir. Kemiklerde gelişim bazen bir haftayı bulabilir.

Bebeğiniz Büyüdüğü Zaman Boyunun Ne Kadar Olacağı Bilinebilir mi?

Bebeğinizin hayatın ilerleyen zamanlarında ne kadar uzun boylu olacağını kesin olarak bilmeniz çok zordur. Bebeğiniz erkekse 2 yaşına geldiğinde boyunun ölçüsünü alarak, kızsa 18 aylıkken boyunun ölçüsünü alarak ikiyle çarparsanız yetişkin olduğunda boyunun ne kadar olacağını ortalama bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Erken Doğan Bebeklerde Boy

Erken doğan bebeklerde, normal zamanında doğan bebeklerde olduğu gibi kilo ve boy ölçümü düzenli olarak yapılır. Erken doğan bebeklerde boy ve kilo takvimi normal zamanında doğan bebeklere göre birazcık düzenlenmiştir.

Bebeğiniz 16 haftalıksa ve 4 hafta erken doğduysa, doktorunuz kilo ve boy kontrollerinde karşılaştırma yaparken takvimi 4 hafta geriden takip eder. Daha açık bir şekilde söyleyecek olursak, bu durumdayken takvimde 12 haftalık bebeklerin kilo ve boylarına bakarak gelişimleri kontrol edilir.

2 yaşına geldiklerinde erken doğan bebekler genellikle yaşıtlarını yakalarlar ve doktorların artık düzenleme yapmasına gerek kalmaz.

Bebeklerin Boylarını Takip Etmek Neden Önemlidir?

Bebeğinizin doktoru her muayenede bebeğin boyunu ölçecektir. Boy ölçümü oldukça önemli bir şey olsa da doktorunuz büyük ihtimalle bebeğin kilo alımıyla daha fazla ilgilenecektir.

Bebeklerin 5 aylık olana kadar doğum kilolarını ikiye katlamaları ve bir yıl içindeyse doğum kilolarının 3 katına ulaşmaları gerekmektedir.

Bebeklerde kemik gelişimi devam etmektedir. Bebeğiniz doğduğu yıl içinde gelişemezse veya gelişimi yavaşlarsa doktorunuz sizi bir uzmana yönlendirebilir. Endokrin uzmanı kan testleri, röntgen, beyin ve vücut taramaları yaparak bebeğinizdeki gelişimin yavaşlamasına veya durmasına sebep olan etkeni bulmaya çalışır.

Nadir olsa da, doktorunuz bebeğinize şu hastalıklar için test yapmak isteyebilir:

  • Hipotiroidizm
  • Büyüme hormonu eksikliği
  • Turnersendromu

Doktorunuz gerekli görürse ilaç veya hormon tedavisi isteyebilir.

Bebeğinizin Sağlığından Endişeleniyorsanız Ne Yapmalısınız?

Bebeğinizin bezini kontrol etmek, bebeğinizin yeterli beslendiğini anlamak için iyi bir yoldur. Yeni doğan bebekler günde 2 ya da 3 kez bezini ıslatır. Beş günden sonra bebekler günde altı kez bezlerini ıslatmaya başlar. Katı dışkının sıklığı bebeğin anne sütüyle veya mamayla beslenmesine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Her muayenede sağlıklı gelişim gösteren bebekler yeterli besleniyor demektir. Yine de endişeleriniz varsa bunları bebeğinizin doktoruna danışmanızı tavsiye ederiz.

Bebeğim Ne Kadar Beslenmeli?

Her bebek farklıdır ama bebeğinizi ne kadar beslemeniz gerektiğine dair genel bir çerçeveden faydalanabilirsiniz.

Yaş Beslenme Sıklığı Öğün Başına Verilmesi Gereken Anne Sütü veya Mama Miktarı
Yeni doğanlar Her 2 – 3 saatte bir 30  – 60 mL
2 haftalık Her 2 – 3 saatte bir 60 – 90 mL
2 aylık Her 3 – 4 saatte bir 120 – 150 mL
4 aylık Her 3 – 4 saatte bir 120 – 180 mL
6 aylık Her 4 – 5 saatte bir 240 mL’ye kadar

 

Katı gıdalara 6 – 8 aylıkken başlanabilir. Bebeğiniz hazırsa doktorunuz katı gıdaya daha erken başlamanızı önerebilir. Katı gıdaları vermeye başladıktan sonra anne sütünü veya hazır mamayı, bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar vermeye devam etmelisiniz.

Yukarıda verdiğimiz tablo sadece size rehber olması amacıyla oluşturulmuştur. Bebeğiniz acıktıkça onu beslemeniz gerekmektedir. Bebeğinizin doktoru beslenme düzeniyle ilgili başka bir öneride bulunmadığı takdirde bebeğinizi beslememekten ya da anne sütünü veya mamayı içmekle ilgilenmedikleri halde zorla vermekten kaçının.

Bebeklerin boylarını her ay ölçmek önemlidir fakat daha önemlisi bebeğinizin her ay yeterli beslenmesini sağlayarak gerekli gelişimi göstermesi için kilo almasını sağlamanızdır.

Bebeğinizin beslenmesiyle ve gelişimiyle ilgili endişeleriniz varsa bebeğinizin doktoruna bu endişelerinizi danışabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...