Bebek Aknesi Bebeklerin %20’sinde Görülüyor

Bebek Aknesi Bebeklerin %20’sinde Görülüyor

Bebek aknesinin bir diğer adı yeni doğan aknesidir. Yeni doğan bebeklerin %20’sinde görülür. Bebek aknesi çocuk aknesinden farklıdır. Açık komedonlar ve siyah noktalar bebek aknesinde görülmemektedir. Çocuk aknesi aynı zamanda kist ve nodül olarak da meydana gelebilir. Nadir vakalarda tedavi edilmediğinde iz bırakır. Bebek aknesi sadece bebek birkaç aylık olana kadar görülür ancak çocuk aknesi 2 yıla kadar oluşabilir.

Bebek Aknesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bebek aknesi, bebeğin yüzünde ve vücudunda ortaya çıkan, yaygın ve geçici bir cilt sorunudur. Vakaların neredeyse tamamında akne tedavi gerektirmeden geçer.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Eğer bebek aknesinin ardından siyah nokta oluşursa, iltihap dolu tümsek oluşursa ya da iltihaplanırsa acil olarak doktora başvurun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bebeklerde akne durumunda Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları bölümüne gidilir.

Bebek Aknesinin Nedeni

Bebek aknesinin neden oluştuğu bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar anneye ait olan ya da çocuk hormonlarından kaynaklandığını düşünmektedir.

Bebek Aknesinin Belirtileri

Ergen ve yetişkinlere meydana gelen akneler gibi bebek aknesi de kırmızı tümsekler ve sivilceler şeklinde oluşur. Püstül ve beyaz kafa oluşabilir ve kırmızımsı deri etrafını sarabilir.

Bebeklerin yüzlerinin her yerinde meydana gelen bu akneler genel olarak yanaklarda görülmektedir. Bazı bebeklerin boyunlarında da meydana gelebilmektedir.

Akne bebeğiniz telaşlıysa ve ağlıyorsa daha belirgin olabilir. Sert giysiler akneyi tahriş edebilir. Aynı şekilde yüzde kalan salya ve kusmuklar da tahrişte etkilidir.

Bebek aknesi genel olarak doğumda ortaya çıksa da doğumdan 2-4 hafta sonra da meydana gelebilir.

Bebek Aknesine Benzeyen Rahatsızlıklar

Bebek Aknesi Nasıl Tedavi Edilir

Bebek aknesi genel olarak tedavi gerektirmeden kendiliğinden kaybolur. Bazı akneler hafta yerine aylarca kalabilir. Bu inatçı vakalarda çocuğunuzun doktoru akneleri temizlemek için krem ve merhem verebilir.

Reçetesiz yüz yıkayıcılar ve losyonlar kullanmayın. Bu dönemde bebeğin cildi çok hassastır ve kullanacağınız ürünler aknenin kötüleşmesine ya da yüzün tahriş olmasına neden olabilir.

Bebek Aknesine Ev Tedavisi Yardımcı Olur Mu?

Bebeğinizin aknesinin geçmesini beklerken yapabileceğiniz şeyler:

Doktora Ne Zaman Başvurmalı?

Bebek aknesi için bir tedavi yoktur fakat bebek doktoruna danışabilirsiniz. Sağlıklı bebek ziyareti ve genel kontrol bebek aknelerini ve diğer sorunlar danışmak için mükemmel bir zamandır.

Eğer bebek aknesinin ardından siyah nokta oluşursa, iltihap dolu tümsek oluşursa ya da iltihaplanırsa acil olarak doktora başvurun.

Eğer aylar geçmesine rağmen bebeğin aknesi geçmez ise doktor 2,5 yüzdeli benzoyl peroksit losyon önerebilir. Çok nadir vakalarda bebeğin yüzünde iz kalmaması için antibiyotik verebilirler. Altında yatan bir sebep olduğunda ya da bebek aknesi ciddi olduğunda bu durum yaygındır.

Bebek aknesi tekrar etmez ancak ergenlik öncesinde çocuğunuzda tekrar akne oluşursa doktora başvurmak iyi bir fikirdir.

Altında Yatan Nedenler:

  • Tümör
  • Böbreküstü sorunları
  • Konjenital adrenal hiperplazi
  • Diğer içsalgı sistemi bozuklukları

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...