Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Kolay Tedavisi

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Kolay Tedavisi

Bebekler doğumlarından 2 yaşına gelinceye kadarki süreçte ortalama 6 önemli üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Bu enfeksiyonların en yaygın sonucu ise burun tıkanıklığıdır. Bebeklerde burun tıkanıklığı burun yoluyla nefes almayı engellemenin yanı sıra, ağız yoluyla kuru havayı solumak zorunda kalmaya, öksürüğe ve diğer hastalıklara sebep olabilecek bir rahatsızlıktır. İnsanlar genellikle burun tıkanıklığının burun yolundaki mukusun enfeksiyon kapıp, burnu tıkamasından kaynaklandığını düşünür, fakat bu doğru değildir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin tam gelişmemesi, kan damarlarının iltihaplanması, küçük ve dar burun yolu, soğuk algınlığı ve alerjiler bebeklerde burun tıkanıklığının başlıca sebepleridir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Her ne kadar burun tıkanıklığı bebeklerde yaygın bir durum olsa da doktorunuzla birlikte bebeğinizin mukus renginin sarı veya yeşile dönüp dönmediğini kontrol edin. Çünkü bu belirti ikinci bir enfeksiyonun işareti olabilir. Sürekli akan burun ve ateş de bir alerji belirtisi olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Bebeklerde burun tıkanıklığı sıkça rastlanan bir durumdur ve birçok sebebi olabilir. Fakat en çok rastlanan ve dikkat edilmesi gereken başlıca sebepler şunlardır.

Bebeklerde burun tıkanıklığının yetişkinlere göre daha sık görülmesinin temel nedeni bebeklerin bağışıklık sisteminin henüz tam gelişmemiş olmasındandır.

Bebeğin vücudunda yabancı madde olduğu nasıl anlaşılır?

Bebeğinizin burnuna soktuğu maddeleri ilk bakışta göremeyebilirsiniz. Bunu anlamanın başka yolları da vardır.

Burun akıntısı

Burunda bulunan yabancı maddeler burun akıntısına sebep olurlar. Bu akıntı saf, gri ya da kanlı olabilir. Burun akıntısında kötü koku olması enfeksiyon işareti olabilir.

Nefes alıp verirken zorlanma

Bebeğinizim burun delikleri tıkandığı için nefes alıp verirken zorluk yaşayabilir. Yabancı maddenin nefes yolunu tıkaması havanın burundan geçmesini zorlaştırır. Aynı zamanda bebeğiniz nefes alıp verirken burnundan ıslık sesi de çıkabilir.

Bebeklerin burunlarına en çok soktukları nesneler: Küçük oyuncaklar, Silgi parçaları, Kâğıt mendil, Kil , Yiyecek, Ufak çakıl taşları, Küçük piller

Bebeğinizin burnuna yabancı cisim sokmasını nasıl engellersiniz?

Bebeğinizi ne kadar özenle izlerseniz izleyin yine de burnuna yabancı cisimler sokmasını engellemeniz zor olacaktır. Bazı zamanlarda sadece ilgi çekmek için bile bebekler yaramazlık yapabilirler. Bu yüzden bebeğinizi burnuna yabancı cisim sokarken gördüğünüz zaman ona bağırmayın. Eğer bebeğiniz sizi anlayacak olgunluğa erişmiş ise ona nazik bir şekilde bunu neden yapmaması gerektiğini açıklayın. Bu konuşmayı burnuna ya da diğer uzuvlarına yabancı cisim sokmaya çalıştığı her seferde yapın.

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Bebeklerde burun tıkanıklığının nedenine bağlı olarak birçok tedavi yöntemi vardır. Bunlar:

Bebeklerde öksürük

Doğumdan sonra bebekler annelerinin bağışıklık sisteminden yararlanamayacağı için ve kendi bağışıklık sistemleri de tam gelişmemiş olduğu için hastalıklara karşı savunmasızdırlar. Özellikle virüsler bebekler için tehlike arz etmektedir.

Bebekler ilk hastalıklarını soğuk algınlığı olarak geçirirler. Soğuk algınlığının yetişkinlerde görülen birçok belirtisi bebeklerde de görülmektedir. Belirtiler arasında burun tıkanıklığı da sıklıkla görülmektedir.Diğer belirtiler şunlardır:

  • Huysuzlanma
  • Ateş
  • Öksürme
  • Hapşırma
  • İştahsızlık
  • Emzirme sırasında zorlanma
  • Uykuya dalma ve uyumada zorlanma
  • Uyku sırasında burundan ses gelmesi

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...