Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi

Bebekler doğumlarından 2 yaşına gelinceye kadarki süreçte ortalama 6 önemli üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Bu enfeksiyonların en yaygın sonucu ise burun tıkanıklığıdır.

Bebeklerde burun tıkanıklığı burun yoluyla nefes almayı engellemenin yanı sıra, ağız yoluyla kuru havayı solumak zorunda kalmaya, öksürüğe ve diğer hastalıklara sebep olabilecek bir rahatsızlıktır. İnsanlar genellikle burun tıkanıklığının burun yolundaki mukusun enfeksiyon kapıp, burnu tıkamasından kaynaklandığını düşünür, fakat bu doğru değildir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Bağışıklık Sisteminin Tam Gelişmemesi
Bebeklerde burun tıkanıklığının yetişkinlere göre daha sık görülmesinin temel nedeni bebeklerin bağışıklık sisteminin henüz tam gelişmemiş olmasındandır.

Kan Damarlarının İltihaplanması
Burun tıkanıklığının asıl nedeni burun yolundaki kan damarlarının iltihaplanmasıdır.

Küçük ve Dar Burun Yolu
Bebekler yetişkinlere göre daha küçük ve dar burun yoluna sahip olduğu için tıkanıklığa karşı çok kırılgandırlar.

Soğuk Algınlığı
Soğuk algınlığının yanı sıra bakteri ve virüsler nezle ve sinüs enfeksiyonlarına neden olarak burun tıkanıklığına yol açar.

Alerjiler
Saman (bahar) nezlesi ya da toz, böcek, evcil hayvanların deri döküntüleri ve küf gibi alerjenler de bebeklerde burun tıkanıklığına neden olabilir.

Burun tıkanıklığı huysuzluğa sebep olmasının yanı sıra bebeğin nefes almasını, uyku düzenini ve yemek yeme düzenini alt üst eder. Bu nedenle bebeğinizdeki burun tıkanıklığını hemen tedavi etmek bebeğinizi bu sıkıntılardan kurtarmak için çok önemlidir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Bebeklerde burun tıkanıklığının nedenine bağlı olarak birçok tedavi yöntemi vardır. Bunlar:

Saline Damlası
Saline damlaları bebeğinizin burun yollarındaki mukusu çözmek için çok etkilidir. Bu damlaların bebeklerde kullanımı tamamen güvenlidir. Bebeğinizin burun tıkanıklığını gidermek için öncelikle bebeğinizi sırt üstü yatırmanız gerekir. Daha sonra saline damlasından bebeğinizin sol burun deliğine 3-4 damla damlatın. Birkaç dakika bekledikten sonra diğer burun deliğine de aynı şekilde 3-4 damla damlatın. Bu damlatma işlemi gün içinde ihtiyaç olduğu sürece bir çok kez yapmanızın hiçbir sakıncası yoktur. Saline damlalarını eczaneden temin edebilirsiniz.

Bebeğinizin Başını Yükseltin
Bebeğinizi sırt üstü yatağa paralel bir şekilde yatırmak burun tıkanıklığını daha kötü yapabilir. Bu nedenle bebeğinizi uyurken başını bir yastık yardımıyla yükseltin. Gün içinde de bebeğinizi koltuğa dik bir şekilde oturtun.

Buhar Aspiratörü
Eczanelerde satılan buhar aspiratörlerinden bir tane alın. Bebeğinizin yanında çalıştırarak buharı solumasını sağlayın. Buhar aspiratörü bebeğinizin burun kanalındaki her şeyin sıvılaşmasını sağlar. Sıvı da burunda kalmadan dışarı akmaya çalışır. Buhar aspiratörü ayrıca bebeğinizde enflamasyon (iltihap) varsa enflamasyonu azaltır. Buhar aspiratörleri bebekler için son derece güvenlidir.

Nazal Aspiratör
Nazal aspiratörler bebekler için yapılmış olup tüm eczanelerde satılmaktadır. Nazal aspiratörün ucunu bebeğin burnuna hafif bir şekilde yerleştirin ve diğer ağızlık kısmını da kendi ağzınıza alarak yavaşça içinize çekin. Bu işlem sonucu bebeğinizin burun içi temizlenerek bebeğinizin rahatlaması sağlanır.

Sıvı Takviyesi
Bebeklerde burun tıkanıklığı durumunda sıvı takviyesi yapmak iyileşmeyi hızlandırır. Suyun yanı sıra bebeğinize yüzde 50 oranında sulandırılmış meyve suyu da verebilirsiniz. 6 aydan büyük bebeklerde rehidrasyon sıvıları da kullanılabilir.

Emzirmek
Anne sütüyle beslenen bebeklerde anne sütü bebeğin bağışıklığını güçlendirici bir etkendir. Bu nedenle anne sütü burun tıkanıklığının iyileşmesini de hızlandırır.

Sıcak Duş
Sıcak buhar burun tıkanıklığını giderici en doğal yöntemlerden biridir. Banyonuzun kapısını kapatıp sıcak duşu açarak bebeğinizle beraber 15 dakika kalın. İçerinin ısınmasıyla ve buharlaşmasıyla bebeğiniz sıcak havayı solur ve burun kanallarının içi temizlenerek açılması hızlanır. Bebeğiniz başlangıçta biraz öksürebilir, fakat bu burnundaki sıvının temizlendiği ve akmaya başladığı anlamına gelir.

Okaliptus Yağı
Bebeğinizle banyoda iken sıcak duş başlığını açtıktan sonra duş başlığına 3-4 damla okaliptus yağı damlatın. Böylece okaliptus yağı su buharına karışır ve bebeğiniz de bunu solur. Okaliptus yağı antiseptik ve damar sıkıştırıcı özellikleriyle burun kanalının yumuşamasını ve açılmasını sağlar.

Diğer Önlemler
Tüm bunlara ek olarak bebeğinize dokunan herkesin sık sık ellerini yıkaması gerekir. Bebeği hasta olan kişilerden ve sigara dumanından uzak tutun. Çünkü bunlar bebeğinizin solunum yolları enfeksiyonu kapma riskini artırır.

Ayrıca burun tıkanıklığını giderici birçok reçetesiz ilaç satılmaktadır fakat bunlar kesinlikle bebeklere verilmemelidir. Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları da 2 yaşından küçük bebekler için uygun değildir.

Uyarı: Her ne kadar burun tıkanıklığı bebeklerde yaygın bir durum olsa da doktorunuzla birlikte bebeğinizin mukus renginin sarı veya yeşile dönüp dönmediğini kontrol edin. Çünkü bu belirti ikinci bir enfeksiyonun işareti olabilir. Sürekli akan burun ve ateş de bir alerji belirtisi olabilir.

İlk yorumu sen yaz

Tüm yorumları göster

Yorum yaz