Bebeklerde Kabızlık: İlaçsız Çözüm Yolları

Bebeklerde Kabızlık: İlaçsız Çözüm Yolları

Kabızlık bağırsak içinde dışkı hareketlerinin bozulmasıdır ve bebeklerde kabızlık oldukça yaygındır. Kabızlık dışkı bağırsaklarda ilerlerken ağrıya ve boşaltım sıklığının azalmasına neden olur. Kabızlık ayrıca dışkının daha sert ve normalden daha koyu olmasına sebebiyet verir.

Bebeklerde Kabızlık Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Bebeğimin Kabız Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bebeğinizde dışkı çıkarmadan önce ya da çıkarırken bebekte ağlama, ağrı ve rahatsızlık, , sert, koyu, kuru veya kanlı dışkı, dışkı çıkarma sıklığının azalması (genelde haftada 3'ten azdır), karın ya da mide bölgesinde sertleşme, kramplar, iştah azalması gibi durumlar gözlemliyorsanız kabızlık çekiyordur.

Ne Yapmalıyım?

Karınlarına hafif masaj uygulayın, bağırsak hareketlerini hızlandıracağı için sıcak duş aldırın ve beslenmesine dikkat edin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bebeklerde kabızlık için Çocuk Gastroenterolojisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Cerrahisi bölümlerinden birine gidilir.

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?

Bebeklerde kabızlığa neden olan birçok faktör vardır. Bunlar:

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

  • Dışkı çıkarmadan önce ya da çıkarırken bebekte ağlama, ağrı ve rahatsızlık görülmesi
  • Sert, koyu, kuru veya kanlı dışkı
  • Dışkı çıkarma sıklığının azalması (genelde haftada 3’ten azdır)
  • Karın ya da mide bölgesinde sertleşme
  • İştah azalması
  • Kramplar

Bebeklerde Kabızlık Sorunu Nasıl Çözülür?

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bebeklerde kabızlığa karşı keçiboynuzu yedirebilirsiniz. Aynı zamanda keçi boynuzu pekmezi de içirebilirsiniz. Sabah akşam 1 çay kaşığı verebilirsiniz.

Bebeklerde Kabızlık İçin Fitil

Bazı durumlarda bebekler dışkılamaktan kaçınırlar. Bunun sebebi kabızlık sırasında daha önce hissettikleri ağrıdır. Evde uygulanan tedavi yöntemleri işe yaramadığında bebeğinizin doktoru bebekleri için olan özel fitillerden önerebilir. Genel olarak verilen fitil “Gliserin Fitilleri” dir.
Ne kadar ve nasıl kullanılacağını doktorunuz bebeğinizin durumuna göre düzenleyecektir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...