Bebeklerde Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerin cildinde mantar görülebilir. Yeni doğanlarda sıklıkla kafa derisinde görülür. Pişik ve isilikle birlikte annelerin korktuğu hastalıkların başında gelen mantar, daha çok 2 yaşından sonra rastlanır. Ama daha küçüklerde veya yetişkin insanlarda da görülebilir.

Mantar ve isilik karıştırılabilir ama isiliğin sebebi (özellikle yaz aylarında) ter kanallarının kapanmasıdır. Mantar gibi kaşıntılı olmasına rağmen isilikte içi su dolu baloncuklar oluşur ve mantar gibi yuvarlak bölgesel lekeler olmaz. Daha geniş kızarıklıklar oluşur. Bebeklerde mantarı önlemek veya tedavi etmek için birçok yöntem vardır.

Bebeklerde Mantar Belirtileri

Bebeklerde mantar çoğunlukla bozuk para büyüklüğünde yuvarlak bir leke oluşturur. Lekenin merkezi düz, çevresi ise genelde hale şeklinde pürüzlü, kuru ve pul pul olur. Mantar, bebeğin vücudunda da oluşabilir, ancak kafasında oluştuğunda tipik bir halka görünümünden ziyade kel ve pul pul görünüm bırakır. Çapı 1,3 cm’yi geçince daha fazla büyümez. Konaklarla (cradle cap) sık sık karıştırılır. Doktorunuz mantar mı yoksa başka bir tür enfeksiyon mu olduğunu söyleyecektir. Mantar nemli tipte olursa sivilceye benzer küçük şişlikler de görebilirsiniz.

Önemli Notlar
Tedavi edilmezse ve bebeğiniz mantarlı bölgeyi kaşırsa, ikinci bir bakteri enfeksiyonu oluşabilir. Bebeğinizin tırnaklarını kısa ve temiz tuttuğunuzdan emin olun. O bölgeyi kaşıdıklarında sorun olmaması için uyurken ellerine eldiven takabilirsiniz.

Bebeklerde Mantar Nedenleri

Bebeğiniz hastalıklı bir hayvana veya insana dokunursa mantara yakalanabilir. Bu mantar türü havlu, saç fırçası ve elbiseler gibi nemli yerlerde yaşayabilir. Ayrıca bebeğiniz kirli yüzme havuzu çevresinde veya havuz odalarında yalınayak dolaşırsa da mantarı kapabilir. Bilimsel araştırmalar bazı bebeklerin mantara genetik yatkınlığı olduğunu göstermektedir.

Bebeklerde Mantarın Tedavi Yöntemleri

Reçetesiz Satılan Krem ve İlaçlar
Sağlık görevlileri reçetesiz satılan mantar önleyici kremler tavsiye edebilir. Bu kremi günde iki defa her lekenin üzerine az miktarda sürün. Eğer leke kötüleşirse veya başka hastalık belirtileri görülmeye başlarsa kremi kullanmayı hemen bırakın ve bebeğinizin pediyatristi ile iletişime geçin. Bazı nadir inatçı vakalarda ağız yolu ile alınan ilaçlar da tavsiye edilebilir.

Kuru ve Temiz Tutmak
Bebeğinizin cildini kuru ve temiz tuttuğunuzdan emin olun, ayrıca haleli mantara dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Mantar giderilene kadar tüm havlularınızı, elbiselerinizi ve ortak kullanım gerektirecek eşyalarınızı bebeğinizinkilerden uzak tutun. Uygun tedavi yöntemleri sayesinde çoğu mantar enfeksiyonu vakası bir aydan kısa sürede yok olacaktır.
Bebekleri Mantardan Korumak için Yapılması Gerekenler

Kişisel Temizliğe Önem Verin
Mantar, yaygın mikroorganizmalardan kaynaklandığı için, bebeğinizi bu durumdan korumak çok zor olacaktır. Aile bireylerinizi ve bebeğe dokunan herkesi mantar taşıyor olabileceklerine konusunda uyarın, temizliklerine dikkat etsinler.

Mantarın en kolay bulaşma yöntemi, lekeyi kaşıyarak kirli tırnaklarla başka birisine (veya nesneye) dokunmaktır. Mantarı engellemek kolay değildir, ancak temizliğe dikkat etmek hızlı yayılmasını önleyecektir.

Erkenden Kontrol Edin
Kendinizi ve diğer çocuklarınızı kontrol etmek de önemli, çünkü mantarın varlığını erkenden fark ederseniz tedavi daha hızlı sonuç verecektir. Evcil hayvanınızda şüpheli lekeler görürseniz veterinerine götürün.

Mantarı Yaymaktan Kaçının
Her aile bireyinin ayrı havlu, duş lifi ve saç fırçası kullanması önemli. Bu zaten genel olarak tavsiye edilir ancak bebeğinizde mantar varsa daha önemli hale gelir. Mantar enfeksiyonun görüldüğü durumlarda yatak örtülerini ve kıyafetleri sıcak suda yıkayın.

Mantar Önleyici Şampuanlar Kullanın
Bebeğinizde mantar görürseniz, enfeksiyon kaybolana kadar tüm aile en az haftada iki kere mantar önleyici şampuanla duş almalı. Yine tüm bireyler tırnaklarını kısa keserek temiz olduklarından emin olmalı.

1

İlk yorumu sen yaz

Tüm yorumları göster

Yorum yaz