Tuvalet Eğitimi Zaman Ve Sabır İster

Tuvalet Eğitimi Zaman Ve Sabır İster

Bebeğiniz büyüdü. İlk eğitimini vermek için can atıyorsunuz ancak nasıl ve ne zaman? Belki azıcık da tedirginsiniz. Biraz profesyonel yardımla tüm endişelerinizden kurtulacaksınız.

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Neye Dikkat Etmeliyim?

Bebeklerde tuvalet eğitimi zaman ve sabır isteyen bir durumdur. Yaştan ziyade bebeğinizin bu duruma hazır olup olmaması önemlidir. Hazır olduğunda ise aşağıda vereceğimiz bilgiler ışında bebeğinize gerekli eğitimi verebilrsiniz.

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Bebeklerde tuvalet eğitiminde iki püf nokta vardır:

  • Zamanlama
  • Sabır

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Kaç Yaşında Başlanmalı?

Tuvalet eğitiminin ne zaman başlaması gerektiğine doğru karar verebilmek için tek ölçüt bebeğinizin yaşı değildir. Genel olarak tuvalet eğitiminin başlama dönemi 18 ay ve 2.5 yaş arasındadır.

Önemli olan soru şudur: “Ben ve bebeğim buna hazır mıyız?” Bu soru kimi ailelerde bebek iki yaşını doldurunca, kimi ailelerde ise iki buçuk yaşından sonra olumlu yanıt alır. Yani tuvalet eğitimi yaşı yok diyebiliriz. Bu soruyu yanıtlarken şunları göz önünde bulundurun:

  • Bebeğiniz kendi alt elbisesini en azından indirebiliyor mu?
  • Bebeğiniz kasları bir lazımlığa oturmasına ve kalkmasına müsaade edecek kadar gelişti mi?
  • Bebeğiniz altına bez bağlanmasından mutsuz olmaya başladı mı? Bezinin ıslanmasından rahatsız oluyor mu?
  • Tuvalet ihtiyacı geldiğinde sizi uyarabilecek kadar konuşabiliyor mu? Veya tavrıyla belli edebilir mi?
  • Bebeğinizin bezi en azından iki saat süre ile kuru kalabiliyor mu?
  • Siz sabır isteyen bu sürece psikolojik olarak hazır mısınız?

Bu soruların hepsine evet diyemiyorsanız tuvalet eğitimini biraz ertelemeli ve uygun ortamı sağlamaya çalışmalısınız. Aksi takdirde eğitim hem daha uzun süre alacak hem de bebeğiniz ve sizin adınıza daha yıpratıcı bir süreç olacaktır.

Tuvalet Eğitiminin Olmazsa Olmazları

Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Zamanlamanın artık uygun olduğunu düşünüyorsunuz! O zaman başlayalım:

Lazımlık
Bir lazımlığa ihtiyacınız var. Bebeğiniz en fazla nerede zaman geçiriyor ve nerede mutlu ise lazımlığı oraya koyun. Tabi ki başlangıç için.

Lazımlığın Amacı Nasıl Anlatılır?
Bebeğinizin lazımlık üzerine altı bağlı iken veya değilken oturmasına izin verin. Lazımlığın amacını anlatabilmek için, altına bağladığınız kirlenmiş bir bezin içeriğini lazımlığa dökebilirsiniz.

Lazımlığa Oturmayı Övmek
Bebeğinizi, istekli ise, günde birkaç kez bezi olmadan lazımlığa oturtun. Bu esnada eline oyuncak verebilir veya ona masal okuyabilirsiniz. Oturduğu için bebeğinizi cesaretlendirin ve övün, tuvaletini yapmasa bile daha sonra da yapabileceğini vurgulayın. Lazımlığın üzerinde mutlu olmalı.

Sıkıştığını Fark Etmek
Bebeğiniz bu ana kadar “sıkışma” nın ne olduğunu bilmiyordu. Dolan idrarı, torbasını rahatsız edince bezin üzerine bırakıveriyordu. Artık sıkışınca tuvaletinin geldiğini bilmesi ve lazımlığına gitmesi gerekiyor. Bunun için sıkıştığına dair işaretler olunca hemen lazımlığına götürün ve oturması için cesaretlendirin.

Temizliğe Dikkat Çekmek
Temizlik konusunda dikkatli olmaları için uyarın. Klozete dökülen lazımlıktan sonra suyu çekme işini bebeğe bırakabilirsiniz. Ellerini yıkaması gerektiğini söyleyin. Kız çocuklarında altını silerken önden arkaya doğru silmesi konusunda hassas olun. Bu sayede vajina bölgesi temiz kalacaktır.

Bezini Çıkarma Zamanı
Bu şekilde birkaç hafta devam edin. Bebeğinizin hazır olduğunu hissediyorsanız artık bezini çıkarabilirsiniz. Her sıkıştığında istediği an indirebileceği elbiseleri olduğundan emin olun.

Kazalar Olabilir 🙂
Bebeklerde tuvalet eğitimi esnasında kazalar da yaşanabilir. Özellikle heyecanlı bir oyunun ortasında iken bebeğiniz tuvalete gitmeyi unutarak altını ıslatabilir. Böyle durumlarda kıyafet ve temizlik adına hazırlıklı olun, soğukkanlı davranın ve bu durumun son derece normal olduğunun farkında olun. Bu kazaları azaltmak için uyku ve oyun öncesi, yemek sonrası gibi standart zaman dilimlerinde bebeğinizden tuvalete oturmasını isteyebilirsiniz.

Hemen Zorlamayın, Aralar Verin
Bebeğiniz bu eğitim sürecine direnç gösteriyorsa veya karşı çıkıyorsa hiç sorun etmeden bir süre ara verin. Birkaç ay içerisinde tekrar deneyebilirsiniz.

Erkek Çocuklar İçin Ayakta Tuvalet Eğitimi

Çocuğunuzun Geceleri Altını Islatması Nasıl Engellenir?

Çocuğunuzun tuvalet eğitimini tamamlamanız şarttır. Tuvalet eğitimi tamamlandıktan sonra da 5 yaşındaki çocukların %20’si geceleri altını ıslatmaktadır. Bu durumlarda adım adım ilerlemeniz daha kalıcı sonuçlar verecektir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...