Bel Ağrısı İle Yaşamak Zorunda Mıyım?

Bel Ağrısı İle Yaşamak Zorunda Mıyım?

Bel ağrısı doktor ziyaretlerinin yaygın bir nedenidir. Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü (NINDS) bel ağrısının iş ile ilişkili sakatlığın en yaygın sebebi olduğunu göstermektedir. Amerikalıların en az %80'i yaşamlarında bel ağrısı yaşayacaklardır. Çoğu bel ağrısı ağır nesneleri kaldırırken ani hareketlere veya zayıf vücut mekaniğine bağlı kas burkulmaları veya gerilmeleri gibi bir yaralanma sonucu oluşur. Bel ağrısı omurilik kanseri, yırtılmış veya herniasyonlu disk, siyatik, artrit, böbrek enfeksiyonları veya omurganın enfeksiyonları gibi bazı hastalıkların sonucu olabilir. Akut sırt ağrısı birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürebilirken, kronik sırt ağrısı üç aydan uzun sürebilir. Bel ağrısının 30 ile 50 yaş arasındaki bireylerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Bu kısmen vücutta yaşlanma ile ortaya çıkan değişikliklerden kaynaklanır. Yaşlandıkça omurgadaki omurlar arasındaki sıvı içeriği azalır. Bu, omurgadaki disklerin daha kolay tahriş olduğu anlamına gelir. Ayrıca bazı kas tonlarını da kaybedersiniz, bu da sırtın yaralanmaya daha yatkın olmasını sağlar. Bu yüzden sırt kaslarınızı güçlendirmek ve iyi vücut mekaniği kullanmak bel ağrısını önlemede yardımcıdır.

Bel Ağrısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bel ağrısı hem sık görülen hemde birden fazla nedeni olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle öncelikle alttan yatan nedenin bulunması gerekir.

Ne Yapmalıyım?

Kilo vermek, doğru pozisyonda uyumak, ağır kaldırmamak ve sigara içmemek bel ağrılarınızı giderebilmektedir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bel ağrısı durumunda Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Sırt Ağrısı Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu doktor acıyı nerede hissettiğinizi belirlemek için fizik muayene yaparak başlar. Fiziksel bir muayene ağrının hareket açıklığınızı etkileyip etkilemediğini de belirleyebilir. Doktorunuz ayrıca reflekslerinizi ve bazı duyularınızı da kontrol edebilir. Bu, bel ağrınızın sinirlerinizi etkileyip etkilemediğini belirler. Semptomlarınızla ilgili ya da zayıflatıcı belirtileriniz olmadığı sürece, doktorunuz sizi test için göndermeden önce birkaç hafta boyunca durumunuzu izleyecektir. Bunun sebebi, bel ağrısı için çoğu insanın basit kişisel bakım tedavilerini kullanmasıdır.

Bağırsak kontrolü, zayıflık, ateş ve kilo kaybı gibi bazı semptomlar daha fazla test gerektirebilir. Aynı şekilde, bel ağrınız evde tedavi edildikten sonra da devam ederse, doktorunuz size test yapmak isteyebilir. Bel ağrısına ek olarak bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız derhal tıbbi yardım alın.

Röntgen, tomografi, ultrason ve MRI gibi görüntüleme testleri gerekli olabilir; böylece doktorunuz kemik problemlerini, disk problemlerini veya sırtınızdaki bağ ve tendonlarla ilgili sorunları kontrol edebilir.

Doktorunuz sırtınızdaki kemiklerle ilgili bir sorundan şüphelenirse, sizi kemik taraması veya kemik yoğunluğu testi için gönderebilir. Elektromiyografi (EMG) veya sinir iletim testleri sinirlerinizdeki bir problemi tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Bel Ağrısı için Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Sırt Ağrısı Nasıl Önleyebilirim?

Bel ağrısını önlemenin birçok yolu vardır. Önleme tekniklerinin uygulanması ayrıca bel yaralanmanız varsa belirtilerinizin şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Önleme; karın ve sırt kaslarınızı çalıştırmayı, aşırı kiloluysanız kilo vermeyi, eşyaları doğru bir şekilde kaldırılması (dizlerde büküp bacaklarla kaldırma) ve uygun duruşu korumayı içerir.

Sağlam bir yüzeyde uyuyun ve doğru yükseklikte olan destekleyici sandalyelere oturun. Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının. Sigara içiyorsanız, bırakmalısınız. Nikotin, omurilik disklerinin dejenerasyonuna neden olur ve ayrıca kan akışını da azaltır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...