Bel Oyuntusu Nasıl Olmalı?

Bel Oyuntusu Nasıl Olmalı?

Bir okuyucumuz sırt ameliyatlarını önlemekle ilgili bir yazımıza güzel bir soru yöneltmiş. Bu soruda bel oyuntusunun ne kadar içe doğru olması gerektiğini sormuş. Soruyu sağlık uzmanı Jolie Bookspan yanıtlıyor.

“Merhaba Jolie,

Verdiğiniz bilgiler çok harika. Bu bilgileri bizlerle paylaştığın için teşekkür ediyorum.

Sırtım ağrıdığı zamanlarda duvara yaslanarak omuriliğimi düzeltmeye çalışıyorum ve kesinlikle harika hissettiriyor. Tek sorun sürekli bu pozisyonda duramıyorum ve bu şekilde yürüyemiyorum. Dizlerim bükülüyor ya da arkaya doğru çok giderek kocaman bir eğim oluşturuyorum. Dizlerimi bükerken kesinlikle çok tuhaf görünüyorum.

Bu nedenle birkaç sorum olacak:

1 Duvara karşı dururken ellerim ne kadar uzağa gitmeli? Duvara karşı durduğumda doğal olarak kolumu ve dirseğimi belimin arkasına getiriyorum.

2 Omuriliğimi doğal bir şekilde tutup, aptal gibi görünmeden yürümenin bir yolu var mı?

Sırtlarımızı bu kadar önemsediğin için çok teşekkür ediyorum,

Carina”

Omuriliğin açısını değiştirip sırt ağrılarını azaltarak yaşadığın acıların da hafiflemesini sağlamanın bir yolu olan duvar hilesini bulup kullanmakla harika bir iş çıkarmışsın.

Omuriliğini düzgün bir şekilde tutabilmen için yapmak gerekenlere gelirsek:

1 Ellerinin nereye kadar uzandığı hakkında endişelenme. Burada önemli olan çok fazla uzanmak değildir. Önemli olan omuriliğin açısını azaltmaktır. Vücudun şekli, omurilik açısından bağımsız olarak duvardan uzak durmana neden oluyor olabilir.

  • Pelvise doğru çok eğim varsa ya da sırt kısmını çok düz tutuyorsan bel oyuntusu artar. Bu oyuntuyu azaltmak için bel kısmını duvara doğru bastırman gerekir.
  • Pelvisi düz veya eğimli tuttuğunu ya da aşırı arkaya gidip gitmediğini anlamak için daha önce yazdığımız yazılardan faydalanabilirsin. Duvarda yapılacak hareket arkaya aşırı bir şekilde gidiyorsan bunu nasıl azaltacağını öğretecektir. Duvara karşı dümdüz olmaya ya da dönmeye çalışma.
  • Duvara yaslanarak durduğunda üst vücudunun arkaya doğru aşırı gitmesini engellemek için küçük bir düzeltme hareketi yapabilirsin. Bu hareketi yapabilmek için kalçalarını ve gövdeni düzeltmen yeterli olacaktır. Umuyorum ki dizlerini bükmene gerek kalmadan kolayca düz durabileceğini göreceksin.

2 Bu hareketin senin için mümkün ve rahat olması gerekiyor.

Bunun için şunları yapmalısın:

  • Kaslarını sıkıp sıkmadığını kontrol et. Kaslarını çok kasma, sırt kaslarını ve karın kaslarını sıkma. Kasları sıkman doğal hareket etmeni engelleyecektir.
  • Sırt ağrılarını geçirmek ve omuriliğini daha doğal bir şekilde tutabilmek için önerdiğimiz egzersizleri ve esneme hareketlerini uygula.
  • Duruşunun nasıl olduğunu kontrol et. Bacaklarının arkasını duvara değdirmeye çalışma. Sadece ayak topukların, sırtın, omuzların ve kafanın arkası duvara değmeli.
  • Diğer yazılarımızı da kontrol edip kalça ve bacakları esnetmek için önerdiğimiz egzersizleri uygula. Psoas kasındaki gerginliği azaltan esneme hareketleri duruşunun düzelmesine fayda sağlayacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...