Ben Nasıl Enfeksiyon Kapar?

Ben Nasıl Enfeksiyon Kapar?

Ben, ciltte melanosit adı verilen pigmentlerin aşırı düzeyde üretimi nedeniyle oluşan renkli lekelerdir. Pigmentli benlerin bilimsel adı melanositik nevüstür. Birden fazla olan benlere nevüs adı verilir. Benlerin çoğu iyi huyludur. Eğer ben doğumdan itibaren varsa buna doğum lekesi denir.

Enfeksiyonlu Ben Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ben Nedir?

Ben, ciltte melanosit adı verilen pigmentlerin aşırı düzeyde üretimi nedeniyle oluşan renkli lekelerdir.

Enfeksiyon Neden Oluşur?

Ben, kaşıma ya da farklı tahrişler nedeniyle enfeksiyon kapar. Aynı zamanda mantar gibi farklı bir organizmanın bulunması nedeniyle de enfeksiyon meydana gelebilir.

Endişelenmeli Miyim?

Benin sadece tahriş olduğunu ve kendinizin tedavi edebileceğinizi düşünmeyin, çünkü bu durum cilt kanseri başlangıcı belirtisi olabilir.

Endişelenmeli Miyim?

Eğer beninizin enfeksiyon kaptığını düşünüyorsanız ve iki günde iyileşme göstermezse doktora gitmenizde fayda vardır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bakıldığında aslında Cildiye ile alakalı görülmektedir. Fakat tedavi kısmını ise Genel Cerrahi Uzmanları yapmaktadır.Genel Cerrahi Bölümüne başvurabilirsiniz.

Ben, kaşıma ya da farklı tahrişler nedeniyle enfeksiyon kapar. Aynı zamanda mantar gibi farklı bir organizmanın bulunması nedeniyle de enfeksiyon meydana gelebilir. Yaygın olarak ciltte bulunan bakteriler nedeniyle enfeksiyon kaparlar.

Eğer kanama ya da benin görünüşünde bir değişiklik fark ederseniz doktora gitmeniz önemlidir. Benin sadece tahriş olduğunu ve kendinizin tedavi edebileceğinizi düşünmeyin, çünkü bu durum cilt kanseri başlangıcı belirtisi olabilir. 
 

Benlerin oluşma nedeni bilinmemektedir. Ancak inşaların çoğunda bir tane ya da daha fazla bulunmaktadır.
 

Enfeksiyon Kapmış Ben Belirtisi

Ben vücudun herhangi bir bölgesi gibi enfeksiyon kapabilir.

Enfeksiyon kapmış benin belirtileri:

  • Kızarıklık ya da şişme
  • Kanama
  • İltihap akıntısı
  • Ağrı ya da ateş

Enfeksiyona Ne Neden Olur

Benin enfeksiyon kapmasının en yayın nedeni bakterilerdir. Ayrıca bir cilt virüsü ya da mantar da nedeni olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar ben içerisinde kısıtlı olabileceği gibi yayılma ihtimali de vardır. Yayılmış olan bakteriyel enfeksiyonlar selülit olarak bilinmektedir. Selülitler, stafilokok ya da streptokok bakterileri nedeniyle meydana gelir ve bunlar ciltte düşük seviyelerde bulunur. Enfeksiyon sırasında bu bakteriler anormal sayılarda büyürler.

Enfeksiyona neden olan diğer sebepler:

  • Kaşımak

Kaşımak deride açıklık oluşmasına ve bakterinin kendisi için yiyecek deposu bulmasına olanak sağlar.

  • Sıyrık ya da ben üzerinde yara

Ben çevresinde sıyrık ya da kesik meydana gelebilir. Bu durum cildinizin bakteri, virüs ve mantarlara yol açar. Sürekli kaşınan ya da elin çarptığı benleri doktorunuzdan almasını isteyebilirsiniz. Sutyen çizgilerinde, bel çevresinde, kol altında ve kasıklarda bulunan benler kolayca tahriş olabilirler.

  • Büyüyen kıl

Ben, bir kıl kökü içerebilir. Benin içinden kıl çıkması yaygın bir durumdur ve ciddi bir tıbbi sorun değildir. Ancak kıl batığı meydana gelirse ufak bir yara oluşur ve bakterilere giriş yolu açar.

Genel olarak cildi hasara yol açabilen her şey enfeksiyona yol açabilir.

Enfeksiyon Kapmış Ben Tedavisi

Eğer beninizin enfeksiyon kaptığını düşünüyorsanız ve iki günde iyileşme göstermezse doktora gitmenizde fayda vardır. Doktorlar teşhis koyarak doğru tedaviyi belirleyebilir. Bir doktor benin cilt kanseri başlangıcı belirtisi olup olmadığını anlayabilir. Düzenli olarak kanayan ve düzgün bir şekilde iyileşmeyen benler kanserli olabilir.

Enfeksiyon Nasıl Önlenir

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...