Beyin Bozukluklarını İnceliyoruz

Beyin Bozukluklarını İnceliyoruz

Beyniniz vücudunuzun kontrol merkezidir. Omurilik ve geniş bir sinir ve sinir ağını da içeren sinir sisteminin bir parçasıdır. Birlikte, sinir sistemi duyularınızdan tüm vücudunu boyunca her şeyi kontrol eder.

Beyin Bozuklukları Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Beyin bozuklukları yaşanan rahatsızlığa ve bu rahatsızlığın şiddetine göre hafif yada ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle önce teşhis edilmelidir.

Ne Yapmalıyım?

Vücudunuzu en iyi tanıyacak olan sizsiniz bu nedenle yaşadığınız herhangi bir değişiklikte yardım almaktan çekinmemelisiniz. Özellikle beyniniz söz konusu ise.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Beyin bozuklukları için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Beyin Bozuklukları Nedir?

Beyniniz hasar gördüğünde hafızanız, hisleriniz ve hatta kişiliğiniz gibi birçok farklı şeyi etkileyebilir. Beyin bozukluklar, beyninizi etkileyen herhangi bir rahatsızlığı veya engeli içerir.

Bunun neden olduğu koşulları şunları içerir:

  • Hastalık
  • Genetik
  • Travmatik yaralanma

Bu, semptomlarda ve ciddiyette büyük farklılıklar gösteren geniş bir hastalık kategorisidir. En büyük beyin bozuklukları kategorileri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Farklı Beyin Bozuklukları Türleri Nelerdir?

1 Beyin Yaralanmaları

Beyin yaralanmalarına genellikle küt travmalar neden olur. Travma beyin dokusuna, nöronlara ve sinirlere zarar verebilir. Bu hasar, beyninizin vücudunuzun geri kalanıyla iletişim kurma yeteneğini etkiler.

2 Beyin Tümörü

Bazen beyinde tümörler oluşur ve çok tehlikeli olabilir. Bunlar birincil beyin tümörleri denir. Diğer durumlarda, vücudunuzdaki başka bir yerde bulunan kanser beyninize yayılır. Bunlara ikincil veya metastatik beyin tümörleri denir.

Beyin tümörleri kötü huylu (kanserli) veya iyi huylu (kansersiz) olabilir. Doktorlar beyin tümörlerini sınıf 1, 2, 3 veya 4 olarak sınıflandırırlar. Daha yüksek sayılar daha agresif tümörlere işaret eder.

Beyin tümörlerinin nedeni büyük ölçüde bilinmemektedir. Her yaştan insanlarda ortaya çıkabilirler. Beyin tümörlerinin semptomları tümörün büyüklüğüne ve lokasyonuna bağlıdır.

3 Nörodejeneratif hastalıklar

Nörodejeneratif hastalıklar, beyninizin ve sinirlerin zamanla bozulmasına neden olur. Kişiliğinizi değiştirebilir ve karışıklığa neden olabilirler. Ayrıca beyninizin dokusunu ve sinirlerini de yok edebilirler.

Alzheimer hastalığı gibi bazı beyin hastalıkları yaşlandıkça gelişebilir. Bellek ve düşünce süreçlerinizi yavaşça bozabilirler. Tay-Sachs hastalığı gibi diğer hastalıklar genetiktir ve erken yaşlarda başlar.

Nörodejeneratif hastalıklar kalıcı hasara neden olur, bu nedenle semptomlar hastalık ilerledikçe daha da kötüleşir. Yeni belirtiler zamanla gelişebilir.

Nörodejeneratif hastalıklar için tedavi yoktur, ancak tedavi yine de yardımcı olabilir. Bu hastalıklar için tedavi semptomları azaltmaya ve yaşam kalitesini korumaya çalışır. Tedavi genellikle semptomları kontrol etmek için ilaçların kullanımını içerir.

4 Zihinsel Bozukluklar

Ruhsal bozukluklar ya da akıl hastalıkları, davranış kalıplarınızı etkileyen geniş ve çeşitli koşullar grubudur.

En sık teşhis edilen ruhsal bozukluklardan bazıları şunlardır:
Depresyon
Kaygı
Bipolar bozukluk
Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)
Şizofreni

Ruhsal bozuklukların semptomları duruma göre değişir. Farklı insanlar aynı ruhsal bozuklukları çok farklı şekilde deneyimleyebilirler. Davranışlarınızda, düşünce kalıplarınızda veya ruh halinizde bir değişiklik fark ederseniz doktorunuzla konuşmalısınız.

Akıl hastalıkları için başlıca iki tedavi türü ilaç ve psikoterapidir. Farklı yöntemler farklı koşullar için daha iyi çalışır. Birçok kişi ikisinin bir kombinasyonunun en etkili olduğunu düşünüyor.

Eğer bir ruhsal bozukluğa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanız ve sizin için işe yarayacak bir tedavi planı geliştirmeniz önemlidir. Mevcut birçok kaynak var ama kendi kendizi tedavi etmeye çalışmayın.

Beyin Bozuklukları İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Beyin bozuklukları herkesi etkileyebilir. Risk faktörleri, farklı beyin bozuklukları tipleri için farklıdır.

Travmatik beyin hasarı en çok 4 yaşın altındaki çocuklarda görülür, 15 ila 25 yaş arasındaki genç yetişkinler ve 65 yaş ve üstü yetişkinler.

Beyin tümörleri insanları her yaşta etkileyebilir. Kişisel riskiniz genetiğinize ve radyasyon gibi çevresel risk faktörlerine maruz kalmanıza bağlıdır.

Yaşlılık ve aile öyküsü, nörodejeneratif hastalıklar için en önemli risk faktörleridir.

Ruhsal bozukluklar çok yaygındır. Amerikan kökenli Amerikalı yetişkinlerden yaklaşık 1’i bir ruh sağlığı bozukluğu yaşamıştır.

Riskiniz aşağıdaki durumlarda daha yüksek olabilir:
Ailede akıl hastalığı geçmişi
Travmatik veya stresli yaşam deneyimleri yaşamış veya geçirmiş olmak
Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı
Travmatik beyin hasarı geçirmiş olmak

Beyin Bozuklukları Nasıl Teşhis Edilir?

Aile doktorunuz veya bir nörolojik uzmanınız bir beyin bozukluğunu teşhis edebilir. Doktorunuz görüşünüzü, işitmenizi ve dengenizi kontrol etmek için muhtemelen bir nörolojik muayene yapacaktır. Doktorunuz ayrıca teşhis koymaları için beyninizin görüntülerini de isteyebilir. En yaygın tanısal görüntüleme araçları tomografi, MRI ve PET taramasıdır.

Doktorunuzun ayrıca beyninizden ve omurilikten sıvı incelemesi gerekebilir. Bu beyinde kanama, enfeksiyon ve diğer anormallikleri bulmasına yardımcı olur. Ruh sağlığı bozuklukları genellikle semptomlarınızın ve geçmişinizin bir değerlendirmesine dayanarak teşhis edilir.

Uzun Vadeli Görüşler Nelerdir?

Beyin rahatsızlıkları olanlar için görüşler beyin bozukluğunun tipine ve şiddetine bağlıdır. Bazı durumlar ilaç ve terapi ile kolayca tedavi edilir. Örneğin ruhsal bozukluğu olan milyonlarca insan normal bir hayat yaşamaktadır.

Nörodejeneratif hastalıklar ve bazı travmatik beyin yaralanmaları gibi diğer bozuklukların tedavisi yoktur. Bu koşullara sahip kişiler genellikle davranışlarında, zihinsel yeteneklerinde veya koordinasyonunda kalıcı değişikliklerle karşılaşırlar. Bu durumlarda tedavi, hastalığınızı yönetmenize ve mümkün olduğunca bağımsızlığı korumanıza yardımcı olmaya çalışacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...