Bipolar Bozukluğu Olan Birine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Bipolar Bozukluğu Olan Birine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Arkadaşınızda veya sevdiğiniz bir yakınınızda bipolar bozukluk varsa bu durumun zorlayıcı olduğunu biliyor olabilirsiniz. Duygu durumundaki uç noktalardaki değişimler ve kararsız davranışlar hastalığı yaşayan kişinin ve kişinin etrafındakilerin bu durumu kontrol etmesini zorlaştırır. Bipolar bozukluğu olan kişilerin durumlarını nasıl kontrol altına alacaklarını öğrenmeleri önemlidir. Ancak, bu kişilerin arkadaşlarının ve ailelerinin de mani veya depresyon nöbetleri sırasında nasıl yardım edeceklerini bilmeleri için durumu kontrol altına almayı öğrenmeleri gerekir. Önem verdiğiniz kişilerde bipolar bozukluk varsa onlara yardım etmenin yollarını öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Bipolar Bozukluk Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bipolar bozukluk, hayat boyu sürecek ve profesyonel tedavi gerektiren bir durumdur. Bazen bipolar bozukluk ve hastalığın tedavisi vücut üzerinde uzun süreli etkilere neden olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Eğer bipolar bozukluğunuz varsa sürekli bir tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Hatta kendinizi iyi hissetseniz bile düzenli olarak bir profesyonel uzman ile görüşmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bipolar bozukluk için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Eskiden manik depresyon olarak bilinen bipolar bozukluk duygu durumunda, enerjide ve hareketlilik düzeyinde aşırı değişikliklere neden olan bir akıl sağlığı bozukluğudur. Bu değişiklikler kişinin günlük işleri sürdürme yetisini etkiler.

Bipolar bozukluk genellikle gençlerde ve genç yetişkinlerde görülür. Hastalığın ortalama başlangıç yaşı 25’tir. Ulusal Ruh Sağlığı Derneği’ne göre Amerika’daki yetişkinlerin yaklaşık %3’ünde bipolar bozukluk görünmektedir.

Bipolar bozukluğun 6 farklı türü vardır. Benzer belirtilere neden olsalar da bu türlerin ciddiyeti ve tedavi şekilleri farklılık gösterir.

En ciddi türden en az ciddi olana göre bipolar bozukluğun 6 türü:

  • Bipolar bozukluk tip 1
  • Bipolar bozukluk tip 2
  • Salınımlı bozukluk (Siklotimi)
  • Madde/ilaç kaynaklı bipolar bozukluk
  • Başka rahatsızlıklardan kaynaklanan bipolar bozukluk
  • Tanımlanamayan bipolar bozukluk
Bipolar bozukluğun ana belirtileri duygu durum nöbetleri olarak adlandırılan duygusal aşamaların görülmesidir. Bu nöbetlerde aşırı mutluluk ve neşenin olduğu mani nöbetinden derinden üzüntü ve çaresizliğin yaşandığı depresyona geçilebilir. Bipolar bozukluğu olan bazı kişiler aynı anda hem mutluluk hem üzüntü yaşayabilir ve bu duruma karma nöbet denir.

Bipolar Bozuklukta Yaşanan Zorluklar

Bipolar bozukluğu olan kişiler duygu durumlarında değişiklikler yaşadıklarında genellikle enerji seviyelerinde ve aktivite durumlarında, uyku düzenlerinde ve günlük diğer işlerinde ciddi değişimler yaşarlar. Halüsinasyon ve sanrı gibi psikotik belirtiler de ciddi nöbetler sırasında görülebilir. Bu durum, bipolar bozukluğu olan kişiler için de etrafındaki kişiler için de korkutucu olabilir.

Bipolar bozukluk hayat boyu devam eden bir hastalıktır. Bipolar bozukluğu olan kişiler zaman zaman hiç belirti yaşamasalar da belirtiler her an geri dönebilir. Bazen bipolar bozukluğu olan kişilerde, belirti göstermedikleri dönemlerde bir sonraki nöbetin ne zaman yaşanacağını bilmediklerinden gerginlik oluşabilir.

Bipolar Bozukluğu Olan Birine Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Bipolar bozuklukla yaşamak kolay değildir ancak bu durumu yaşayan birisinin hayatında özellikle nöbetler sırasında olumlu bir değişiklik yaratabilirsiniz.

Bipolar bozukluğu olan birine yardım etmenin 10 yolu:

Bipolar bozukluğu olan birine yardımcı olmak zorlayıcı olabilir. Kişinin duygu durumundaki değişiklikler tahmin edilemezdir ve bu değişikliklere nasıl tepki verileceğini ve nasıl başa çıkılacağını bilmek zor olabilir.

Ancak çaba gösterirseniz arkadaşınızın veya yakınınızın hayatında büyük bir fark oluşturabilirsiniz. Size güvenebileceklerini bilmeleri, tedavi planlarına bağlı kalmalarına ve daha olumlu bakmalarına yardımcı olacaktır. Bipolar bozukluğun inişleriyle ve çıkışlarıyla mücadele eden sevdiğiniz birine yardım ettiğinizi bilmeniz sizin için tatmin edici olabilir.

Soru: 

Bipolar bozukluğu olan biriyle ilişki nasıl kurulabilir?

Cevap:

Hatırlamanız gereken en önemli şey, kişinin davranışlarının hastalığın bir belirtisi olmasıdır. Tıpkı bakteriyel enfeksiyondan dolayı boğaz ağrısı yaşayan birinin ateşi, boğaz ağrısı ve konuşma güçlüğü olması ve bu durumun hastalığı yaşayan kişinin normali olmaması gibi. Aynı durum bipolar bozukluğu olan kişiler için de geçerli. Bazen bipolar bozukluğu ve diğer akıl sağlığı sorunları olan kişiler, hayatlarındaki kişilerin akut bir şekilde hasta olduklarında gösterdikleri tepkilerle baş edemedikleri için yakınlarının onları terk ettiğinden şikâyetçi olurlar. Sevdiğiniz kişilere onların yanında olduğunuzu ve her zaman onlara yardımcı olacağınızı bilmeleri güven dolu bir ilişkinin kurulmasını sağlar. Sevdiğiniz kişinin hisleriyle ilgili konuşması için fırsat verin ve siz de hislerinizi onlara anlatın. Açık ve dürüst bir iletişim tüm kaliteli ilişkilerin temelidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...