Bipolar Bozukluğun Vücut Üzerindeki Etkileri

Bipolar Bozukluğun Vücut Üzerindeki Etkileri

Bipolar bozukluk, mani ve depresyon nöbetlerine neden olan bir akıl sağlığı bozukluğudur. Duygu durumunda yaşanan bu şiddetli değişimler ciddi sonuçlar doğurabilir, hatta kişinin hastanede kalması gerekebilir.

Bipolar Bozukluk Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bipolar bozukluk, hayat boyu sürecek ve profesyonel tedavi gerektiren bir durumdur. Bazen bipolar bozukluk ve hastalığın tedavisi vücut üzerinde uzun süreli etkilere neden olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Eğer bipolar bozukluğunuz varsa sürekli bir tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Hatta kendinizi iyi hissetseniz bile düzenli olarak bir profesyonel uzman ile görüşmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bipolar bozukluk için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Bipolar Bozuklukta Kullanılan İlaçların Etkileri

Bipolar bozukluk için kullanılan ilaçların farklı etkileri bulunmaktadır. Diğer ilaçlarda da olduğu gibi bipolar bozuklukta kullanılan ilaçların da yan etkileri vardır. Ancak, uzun süreli kullanımdan dolayı da yan etkiler görülebilir.

Yan Etkiler

Uzun Süreli Kullanımdan Kaynaklanan Etkiler

Uzun süreli kullanımda lityum, böbrek hastalıklarına neden olabilir. Lityumun tek başına kullanılmasına monoterapi denir.
Araştırmacılar, lityumun yan etkilerinden ve monoterapiden dolayı lityumun yerine kullanılabilecek alternatiflere ihtiyaç duyulduğunu belirtmektedir. Araştırmacılar, lityumun bipolar bozukluğu tedavi etmek için uzun süreli olarak kullanımının uygun olmadığını da belirtmekteler.

Bipolar Bozukluğun Etkileri

Bipolar bozuklukta kullanılan ilaçların vücut üzerinde etkileri olmasına rağmen kontrol altına alınmayan bipolar bozukluğun vücut üzerinde çok daha ciddi olabilecek etkileri vardır.

Bipolar hastalığı olan kişilerin anksiyete, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi durumları yaşama olasılıkları da daha yüksektir.

Doktorunuzla Konuşun

Bipolar bozukluğunuz varsa akıl sağlığınıza ve tedavi planınıza dikkat etmeniz çok önemlidir. Sık sık doktorunuzun yanına giderek muayene olun. Danışmanlık alın ve ilaçlarınızın dozunu kontrol ettirin. Aile, arkadaşlar ve doktorlar kişinin bipolar nöbet geçirdiğini ve acil yardıma ihtiyacı olduğunu anlayabilir.

Bipolar bozukluğu olan kişilerin yan etkilerinden dolayı ilaçlarını kullanmak istememeleri çok sık görülür. Ancak, bipolar bozuklukla başarı bir şekilde yaşamak konusunda ilerlemek, ilaçların düzenli alınmasıyla ilişkilidir.

Bipolar bozukluğunuz varsa ve ilaçların yan etkilere neden olduğundan endişeleniyorsanız tedavi planınızla ilgili doktorunuzla görüşmelisiniz. Mani veya depresyon nöbeti geçirdiğinizi düşündüğünüzde doktorunuzu aramalısınız. Bazen tedavi planında değişiklik yapılması gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...