Bipolar Bozukluğunuzu Başkalarına Anlatmak için İpuçları

Bipolar Bozukluğunuzu Başkalarına Anlatmak için İpuçları

Bipolar bozukluk teşhisi şimdi de konmuş olsa 20 yıl önce de konmuş olsa, durumunuzu izah etmeniz gereken durumlar olacaktır. Her önünüze gelene durumunuzu anlatmanız gerekmese de ailenize, partnerinize ve profesyonel iş ilişkisi kurduğunuz kişilere anlatmanız gerekebilir.

Hakkında Konuşun: Peki Ne Zaman?

Durumunuzu birine anlatırken takınacağınız tavır tamamen size bağlıdır. Mizah, bu gibi durumlarla başa çıkmak için yardımcı olsa da insanlar akıl hastalıklarıyla doğrudan uğraşmadıkları sürece bunları anlamakta zorluk çekerler.

Karşınızdaki kişiye ne söyleyeceğiniz tamamen sizin kontrolünüz altındadır. Tedavinizden, terapilerden, nasıl hissettiğinizden ve hastalığın hayatınızı nasıl etkilediğinden bahsetmeyi tercih edebilirsiniz. Durumunuza bağlı olarak bazen daha az anlatmak daha iyi olabilir.

Konuştuğunuz kişinin size yönelttiği sorular sizi rahatsız ediyorsa kibar bir şekilde konuşmayı bitirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Şu an bu sorulara yönelik konuşacak kadar rahat olmadığınızı ve uygun hissettiğiniz zaman onlarla daha fazla şey paylaşabileceğinizi belirtebilirsiniz.

Önemli olan sizin paylaşmaktan rahatsızlık duymayacağınız şeyleri doğrudan paylaşmanız olacaktır.

Konuşmanın Provasını Yapın

Bipolar bozuklukla ilgili konuşma yaparken, herhangi bir fiziksel sorunu paylaşıyor gibi davranıp duygusuz ve sade bir dil seçmeniz önemlidir.

Bu konuşmayı daha önceden prova edebilirsiniz. Bunu, tıpkı bacağı sakatlandığı için kayak yapmaya gidemeyecek birinin durumunu arkadaşlarına izah etmesi gibi düşünebilirsiniz. Konuşacağınız diğer konular arasında zaman zaman kendinizi geri tutmanız gerektiği, bundan rahatsız oluyor olmanız ancak hastalığınızın sorumluluğunu almış olmanız, hastalığın belirtilerini hafifletmek için ilaç kullanıyor olmanız ve bu ilaçları kullanırken alkol tüketmemeniz gerektiği bulunur.

Bacağınızla ilgili bu açıklamayı yaparken duygusuz ve sade bir dil kullanabiliyorsanız aynısını bipolar bozukluk için de yapabilirsiniz.

Kullandığınız dil tamamen size bağlıdır. Konuyu konuşurken kendinize deli demek istiyorsanız ve ilişkiniz güven ve yakınlıkla doluysa herhangi bir sorun yoktur.

İki taraf da kara mizahı saygı çerçevesi içinde sürdürdüğü sürece bu şekilde bir konuşma yapmak kişiyi rahatlatacaktır. İlişki o noktada değilse bu tür konuşmalardan, şakadan ve kara mizahtan uzak durulmalıdır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...