Bipolar Bozukluk İçin İlaçlar Ve Yan Etkileri

Bipolar Bozukluk İçin İlaçlar Ve Yan Etkileri

Psikiyatristlerin ilaçları ilk tedavi olarak seçmesinin nedeni belirtileri hızlı bir şekilde kontrol altına almaktır. Belirtileri kontrol altına alındıktan sonra tekrar etmemeleri için tedavi uygulanır. Devam tedavisi mania ve depresyon gibi durumların ortaya çıkmamasını da sağlar. Bipolar bozukluğu tedavi etmek için çeşitli ilaçlar mevcuttur. Buna ruh hali dengeleyiciler, antidepresanlar ve anksiyete ilaçları da dahildir. Doktorunuz maksimum etki içi bu ilaçların kombinasyonunu verebilir. Doğru ilaç kombinasyonunu bulmak deneme yanılma yöntemini gerektirir. Yan etkiler nedeniyle ilaçlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Genellikle ilaçlar birer birer değiştirilir. Bu doktorunuzun değişimleri daha yakından takip edebilmesini sağlar.

Bipolar Bozukluk İçin İlaçlar

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Doktor yardımı almaktan asla kaçınmamalısınız ve düzenli kontroller ile size en uygun ilacın bulunmasına yardımcı olmalısınız.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Eğer bipolar bozukluğunuz varsa sürekli bir tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Hatta kendinizi iyi hissetseniz bile düzenli olarak bir profesyonel uzman ile görüşmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bipolar bozukluk için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Bipolar Bozukluk İlaçları

İlaçlar Ve Hamilelik

Lityum ve valproik asit gibi ilaçlar bebeklerde doğum kusuru riskini arttırmaktadır. Bazı ilaçlar ise doğum kontrol ilaçlarının etkisini azaltmaktadır. Eğer hamileliği engellemek için ilaç kullanıyorsanız bunu doktorunuza bildirin.

Ayrıca emzirme sırasında da doktorunuza ilaçlar hakkında sorular sormaktan çekinmeyin.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...