Bipolar Bozukluk İçin Uyku Önerileri

Bipolar Bozukluk İçin Uyku Önerileri

Besleyici bir diyet ve düzenli egzersizin yanında yeterli uyku iyi bir genel sağlığın fiziksel gerekliliklerinden birisidir. Bipolar bozukluk gibi kronik hastalıklar genel sağlığı daha önemli bir hâle getirmektedir.

Bipolar bozukluğu olan kişilerin karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi yeteri kadar uyumaktır. Manik ya da hipomanik aşamalardan geçen kişiler uzun süreler boyunca çok az uyuyarak ya da hiç uyumadan durabilirler. Bipolar depresyon yaşayan kişiler çok fazla uyumak ya da hiç uyumamak gibi sorunlar yaşayabilir.

Bilerek ya da bilmeyerek uzun süre uykusuz kalmak manik ya da hipomanik nöbetlerin gelişmesine yol açabilir. Yeterli uykuyu nasıl alacağınızı öğrenmek bipolar bozukluğu yönetmenin büyük bir parçasıdır.

Uyku Hijyeni Tavsiyeleri

Bipolar bozukluğu olan kişilerin daha fazla ilaca ihtiyaç duymadan düzenli uyumasına yardımcı olabilecek yollar vardır. Bunlara uyku hijyeni adı verilir.

  • Bir Çizelge Belirleyin

Geceleri yatağa gitmek ve sabahları uyanmak bir çizelge hazırlayın. Bu çizelgeyi hazırlamak bipolar bozukluğu olan ve ruh hali değişimleri yaşayan herkes için yararlı olabilir.

  • Yatak Odanızı Optimize Edin

Uyku hijyeni yatak odasının mümkün olan en rahat şekle getirilmesini de içerir. Buna en uygun yatak ve yastığı seçmek, ışık, gürültü ve diğer dikkat dağıtıcıları elemek de dahildir.

  • Diğer Aktiviteleri Kısıtlayın

Yatak odasının uyku için ayrılan bir alan olmasını sağlayın. Televizyon izlemek ya da laptopta çalışmak gibi diğer aktiviteleri kısıtlayın.

  • Diyet Ve Egzersizinizi Uyarlayın

Uyku öncesinde alkol, kafein ve büyük öğünlerden kaçının. Ayrıca yatma saati ve egzersiz arasında birkaç saat bırakmak da iyi bir fikirdir. Egzersiz uyumanızı kolaylaştırabilir ancak enerjinizi arttırmasını uykuya dalmanızı da zorlaştırabilir.

  • Rahatlamak İçin Zaman Ayırın

Uyku saati öncesinde rahatlamaya çalışın. Işıkları kapatmadan önce ılık bir duş alın, kitap okuyun ya da meditasyon yapın.

Uyku Yardımı

Uyku yardımına sıra geldiği zaman yapacağınız en iyi şey doktorunuzla konuşmaktır. Bipolar bozuklukta kısa süreli olarak uykuya yardımcı ilaçlar kullanılabilir. Bunlar bağımlılık riskini azaltmak için kısa süreli olarak kullanılır.

Uyku Yardımının Yan Etkileri

Uykuya yardımcı ilaçlar reçetesiz olarak da satılmaktadır.

Eğer uyku yardımı gerekiyorsa bazı riskleri de mevcuttur:

  • Bağımlılık yapabilir. Dikkatli kullanım önemlidir.
  • Unutkanlık, uyuklama ve koordinasyon sorunları gibi yan etkileri mevcuttur.
  • Uyku yardımı alkol ve diğer sinir sistemini etkileyen maddeler ile birlikte kullanılmamalıdır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...