Bipolar Bozukluk İçin Yoga

Bipolar Bozukluk İçin Yoga

  • Bipolar bozukluk enerji ve ruh halinizle birlikte genel fonksiyonlarınızı yerine getirme kalitenizi de etkileyen bir mental sorundur. Bipolar bozukluğu olan hastalarda yoğun duyguların bulunduğu dönemler meydana gelmektedir. Stresin bipolar bozukluğu kötüleştirdiği gözlemlenmiştir.
  • Stres ve anksiyetenin rahatlamasına yardımcı olabilen herhangi bir şey bipolar bozukluğun azalmasını sağlayabilir. Yoga genel tedavi planına yararlı bir ekleme olabilir. Fiziksel, meditasyonel ve duygusal elementler ile durumunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olur.
  • Yoga pek çok insan için sakinleştiricidir. Disiplinli hareketler, kontrollü nefes alışverişi ve meditasyonun kombinasyonunu içerir. Bu kombinasyon rahatlayarak canlanmanızı sağlar.
  • Yoga ayrıca esnekliğinize ve dengenize odaklanarak genel fiziksel dinçliğinizi de arttırabilir. Yeterli uyku ve besleyici bir diyet ile birlikte egzersiz iyi bir genel sağlığın temellerini oluşturur. İyi bir genel sağlık kronik sorunlar ile savaşabilmenizi sağlar.

Nasıl İşe Yarar?

Yoga genellikle poz adı verilen duruşlarda nefes kontrolünüz ve meditasyon ile esnemenizi ve dengede durmanızı içerir. Bu kombinasyon kişileri daha sakin ve canlanmış hissettirir. Stresinizi yönetmenize yardımcı olur. bipolar bozuklukta stres yoğun ruh hallerini tetikleyebilir.

Yoganın değişik türleri ve seviyeleri vardır. Bir yoga salonunda size sunulabilecek seçenekler:

  • Hatha Yoga

Yeni başlayanlar için ideal olan ve stres yönetimine yardımcı olan sakin bir yoga türüdür.

  • Iyengar Yoga

Destekler kullanarak pozunuzun sabit kalmasını sağladığınız rahatlatıcı bir yoga türüdür.

  • Bikram Yoga

Isıtılmış bir odada yapılan yoga türü ve aynı zamanda “hot yoga” olarak da bilinir.

  • Vinyasa Yoga

“Flow yoga” olarak da bilinen bu yöntem daha hızlıdır ve yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir.

  • Power Yoga

Vinyasa yoganın fitnes odaklı versiyonudur.

Yoga bipolar bozukluk için tedavilerin yerini almamalıdır. Doktorunuzun size vermiş olduğu ilaçları almaya devam etmelisiniz. Doktorunuz konuşma terapisi gibi farklı terapiler de önerebilir.

Kimler Yoga Yapabilir?

Yoga binlerce yıldır geniş kitleler tarafından yapılmakta ve güvenli olduğu varsayılmaktadır. Neredeyse herkes yapabilir. Kendi yeteneklerine uygun olan pozlar ile başlamanız iyi bir fikirdir.

Derslere Ulaşım

*Kendi evinizde öğretici kitaplar, DVD’ler, televizyon şovları ya da çevrimiçi dersler ile yogayı öğrenebilirsiniz. Yoga kurslarının geneli ilk başlayanlara temel hareketleri öğretmek için dersler sunmaktadır. Başlangıç dersine girmek pozları doğru şekilde öğrenmenize yardımcı olur. böylece sakatlanma riskiniz azalır.

Yan Etkileri

*Yoga genel olarak güvenli kabul edilir ancak belirli sorunları olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Buna hamile kadınlar, glokom hastalığı olanlar ya da diğer göz sorunları olanlar ve fiziksel kısıtlamaları olanlar.

*Brown Üniversitesi tarafından yapılan bir ankette bipolar bozukluğu olan ve hatha yoga yapan kişilerin genelinde pozitif sonuçlar görülmesine rağmen bazı negatif sonuçlar da görülmüştür. Buna hızlı nefes alışverişi ve öz yetenek değerlendirmesinden kaynaklanan ajitasyon da dahildir. Kendinizi kabul edilmiş hissettiğiniz ve yeteneklerinizin elverdiği ölçüde yoga yapmanız en iyi sonucu verecektir.

*Bütün egzersiz programlarında olduğu gibi yogada da başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.

Uzmanlar Ne Diyor?

Meditasyon gibi düşüncelerinizi ve duygularınızı vücudunuz üzerinden kontrol etmek depresyon ve anksiyeteye karşı güçlü bir deneyimdir. Kendi zihninizin efendisi olmak bipolar bozukluğun neden olduğu kontrolü kaybetme hissinin tam tersidir. Kaliforniya’da görev yapan bir psikiyatrist olan Dr. Soroya Bacchus’a göre “Yoga size otokontrol stratejilerini öğretir.”

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...