Bipolar Bozuklukta Bilişsel Davranış Terapisi

Bipolar Bozuklukta Bilişsel Davranış Terapisi

Bilişsel davranış terapisi, bipolar bozukluğu kontrol altına almak için kullanılan bir psikoterapi yöntemidir. Psikoterapide, terapistle birebir görüşme gerekir. Ayrıca, terapistin ve benzer sorunları yaşayan diğer kişilerin bir arada bulunduğu grup terapileri de yapılabilir. Çok farklı yaklaşımlar olsa da hepsinde hastaya düşüncelerini, bakış açılarını ve davranışlarını kontrol etme konusunda yardımcı olunur. Psikoterapi, sorunlarla sağlıklı bir şekilde başa çıkılmasının yolu olarak da düşünülebilir.

Bilişsel Davranış Terapisi Sizin Tedavi Planınızla Nasıl Birleşecek?

Genellikle bipolar bozukluğun tedavisinde ilaçlar ve psikoterapiden birlikte faydalanılır. Bilişsel davranış tedavisi, psikoterapinin en yaygın kullanılan tedavisidir.

Bilişsel davranış terapisi çok farklı amaçlarla kullanılabilir:

  • Akıl hastalıklarının belirtilerini kontrol altına almak için
  • Bu belirtilerin tekrarlanmasına neden olacak davranışların önlenmesi için
  • Duygularla ve stresle başa çıkmanın yollarının öğretilmesi için
  • İlaçlar etkisiz olduğunda veya kullanılamayacak durumda olduğunda alternatif bir tedavi olarak

Bilişsel Davranış Terapisi Nasıl İşe Yarıyor?

Bilişsel davranış terapisinin ana amacı, durumunuza yeni bir bakış açısı kazanabilmenizdir. Bunu doğrudan olumsuz düşüncelere ve korkulara meydan okuyarak yaparak bu düşüncelerden ve korkulardan kurtulmanızı sağlar.

Terapi genellikle kısa sürelidir ve doğrudan belirli sorunları yok etmeye veya bu sorunları kontrol etmeye odaklanır. Terapi sırasında sizin ve terapistinizin katkıları önemlidir.

Bilişsel davranış terapisinde, terapistinizle birlikte şu durumlar üzerinde çalışırsınız:

Kimler Bilişsel Davranış Terapisi Alabilir?

Bilişsel davranış terapisi çeşitli durumlardaki pek çok kişi için etkili olabilir. Psikoterapi hastanede veya özel merkezlerde uygulanabilir. Bilişsel davranış terapisi, terapi türlerinin en yaygın uygulananıdır. Pek çok işveren, çalışanlarına yardımcı olması için psikoterapi önermektedir.

Yan Etkileri Nelerdir?

Psikoterapinin doğrudan bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak, bilişsel davranış terapisi almaya karar verirseniz sorunlarınızı terapistle ve grupla konuşmaya açık olmalısınız. Bu, aşılması güç bir engel oluşturabilir.

Bilişsel davranış terapisi, bipolar bozukluğu tedavi etmek de dâhil olmak üzere çeşitli sorunları tedavi etmek için kullanılabilir. Tedavi, sorunlarınızı ve onlara karşı oluşturduğunuz tepkileri anlamaya dayanır. Daha sonra bu tepkilerin hangilerinin sağlıksız olduğu belirlenir ve yerine sağlıklı alternatifler koyulmaya çalışılır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...