Bipolar Bozuklukta Elektroşok Tedavisi

Bipolar Bozuklukta Elektroşok Tedavisi

Elektroşok tedavisi, 20. yüzyılın başından beri kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi, bipolar nöbetlerini kontrol etmek ve önlemek için çok etkilidir ama sadece son çare olarak kullanılabilir. Tedavi, ilaç ve hayat tarzında yapılacak değişiklerle hastalık kontrol altına alınmaya çalışılır. Elektroşok tedavisi, duygu durumunu değiştirmek için kullanılmaktadır. Elektroşok tedavisinin geçmişte kullanımı bu tedavinin kötü ünlenmesine neden olsa da şu anda bipolar bozukluk için bu yöntemin kullanılması güvenli ve etkili olarak düşünülmektedir. Elektroşok, genellikle bipolar bozukluğun depresif aşaması için kullanılır ama mani aşamasında da kullanılabilir. İleride yaşanabilecek nöbetlerin engellenmesi konusunda etkili olduğu da gösterilmiştir.

Elektroşok Tedavisine Karar Verilmesi

Bipolar bozukluğu tedavi etmek konusundaki etkinliğiyle ilgili yeterli kanıt bulunamasa da, elektroşok tedavisi genellikle son çare olarak düşünülen bir yöntemdir.Genellikle hemen tedavi edilmesi gereken çok ağır ve acil vakalarda ya da ilaçlar etkili olmadığında bu tedaviye başvurulur.

Elektroşok Tedavisi Nasıl Yapılır?

İşlem sırasında, yaralanmaları engellemek için kas gevşetici verilir. Bilincinizi geçici olarak kapatacak anestezi yapılır. Daha sonra hemşire kafanıza bantları yerleştirir. Bu bantlar, elektrik veren bir makineye bağlıdır.

Vücudunuz uyur durumda olup, kaslarınız gevşemişken doktorunuz beyninize küçük elektrik sinyalleri gönderir. Bu sinyaller, hala tam olarak anlaşılamayan hareket mekanizmasını aktifleştirir. Bazı uzmanlar bu durumu, beyni yeniden başlatmak olarak açıklamaktalardır. Beyne sinyal verildikten sonra beyin yeniden başlayarak normal bir şekilde işleyişini sürdürür.

Elektroşok Tedavisinin Yan Etkileri

Elektroşok tedavisinin en görülebilir yan etkisi hafıza kaybıdır ancak bu durum terapi seansı süresiyle sınırlıdır. Tedavi, geçici kafa karışıklığına da neden olabilir. Bunun yanı sıra geçici fiziksel yan etkiler de yaşayabilirsiniz.

Bu yan etkiler:

  • Bulantı
  • Kusma
  • Baş ağrısı
  • Çene ağrısı
  • Kas ağrısı
  • Kas spazmları

Elektroşok Tedavisini Kimler Alabilir?

Etkili olmasına rağmen elektroşok tedavisi özel durumlarda sadece son çare olarak başvurulan bir yöntemdir. Elektroşok, ilaç tedavisine karşı dirençli bipolar bozukluklarda ya da çok ağır nöbet geçirilen durumlarda kullanılır.

Hamile kadınlarda ve yaşlılarda bu tedavinin uygulanması güvenli olarak düşünülür. Ancak, kullanılan bazı ilaçlar risk oluşturabilir. Bu tedavinin eğitimli bir doktor tarafından uygulanması gerekmektedir. Ev ortamında uygulanamaz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...