Bipolar Bozuklukta İlişki Rehberi

Bipolar Bozuklukta İlişki Rehberi

Bipolar bozukluktaki duygu durumundaki değişimler, davranışlarda aşırı değişimlere neden olur. Mani nöbetleri sırasında bipolar bozukluğu olan kişinin anormal seviyede enerjisi olur ve uyuyamayabilir. Depresif nöbetler sırasındaysa bipolar bozukluğu olan kişi yorgun ve üzgün görünür. Dışarı çıkmak veya herhangi bir şey yapmak istemez. Duygu durumundaki bu büyük değişimler iletişim kurmayı ve sosyalleşmeyi güçleştirir. Bipolar bozukluğun belirtileri ilaç ve psikoterapiyle baş edilebilir hale gelse de özellikle romantik ilişkiler söz konusu olduğunda bu durum sorun yaratabilir. Romantik ilişkilerde ne yapılması gerektiğini öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Romantik İlişkiler ve Bipolar Bozukluk

1 Bipolar Bozukluğunuz Varsa Romantik İlişkiler

Bipolar bozukluğu olan kişi sizseniz, durumunuzun romantik ilişkiniz üzerindeki etkilerine aşinasınız demektir. Yeni bir ilişkiye başlamak ve partnerinize bipolar bozukluğunuzdan bahsetmek için doğru zamanı bulmak sizin için strese neden olabilir.

Bu endişeler son derece anlaşılabilirdir ama sağlıklı bir romantik ilişkinizin olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Yeni bir ilişkide başarı şansının yükseltilebilmesi için açık bir şekilde iletişim kurduğunuzdan ve tedavi planınıza bağlı kaldığınızdan emin olmalısınız.

Ne Yapabilirsiniz?

2 Bipolar Bozukluğu Olan Biriyle Romantik İlişki

Bipolar bozukluğu olan biriyle birlikteyseniz, partnerinizin duygu durumundaki değişiklikleri kontrol edemeyeceğinizden bu durum oldukça zorlayıcı olabilir. İlişkinizin başarılı olabilmesi için iletişim kurmaya odaklanın, partnerinizin tedavi planını destekleyin ve kendinize dikkat etmeyi de unutmayın.

Ne Yapabilirsiniz?

Bu adımları atmak, ilişkiniz için faydalı olsa da bipolar bozukluğu olan biriyle ilişkide olmak, ikiniz de ne beklemeniz gerektiğini bilseniz bile oldukça zor olabilir. Bu oldukça normal bir durumdur. Bipolar bozukluğunuz varsa veya bipolar bozukluğu olan biriyle birlikteyseniz sağlıklı bir ilişki kurmanın mümkün olduğunu unutmamalısınız.

Başarılı bir ilişkinin sırrı açık bir şekilde iletişim kurmak, bipolar bozukluğu olan kişinin tedavi planlarına uymasını sağlamak ve ihtiyaç duyulduğunda destek almaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...