Bipolar Bozuklukta Takviyelerin Kullanımı

Bipolar Bozuklukta Takviyelerin Kullanımı

Takviye kelimesi, haplardan tabletlere, beslenme düzeninden sağlığa yardımcı maddelere kadar çok geniş bir alanı kapsar. Aynı zamanda, günlük kullanılan multivitaminler ve balık yağı tabletleri ya da Japon eriği ve kava gibi daha egzotik ürünler de takviyelerin içine girer. Bazı takviyeler, gün içinde ihtiyacınız olan besin miktarını karşılamak için faydalıdır. Sarı kantaron, kava ve Japon eriği gibi diğer takviyeler ise antidepresanlara alternatif olarak pazarlanmaktadır. Yine de, bu takviyelerin beyin ve sinir sisteminin işleyişi üzerinde faydaları olduğuna inanılmaktadır.

Takviyeler Bipolar Bozukluğu Nasıl Tedavi Eder?

Bipolar bozuklukta takviyelerin nasıl kullanılacağına dair fikir birliğine varılamamıştır. Bazıları takviye kullanımını denemeye değer bir seçenek olarak görürken, bazıları ise takviye kullanmanın para ve vakit kaybı olduğunu düşünmektedir.

Sarı kantaronun hafif ve orta şiddetli depresyonlarda faydası olduğunu kanıtlayan çalışmalar bulunsa da ağır depresyonlarda faydalı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Takviyeler Nasıl İşe Yarar?

Multivitaminler ve balık yağı kapsülleri, vücutta eksik olan maddeleri tamamlayabilmek için kullanılır. Duygu durumundaki değişikliklerle B vitamini gibi önemli vitaminlerin eksikliğinin ilişkili olduğu bilinmektedir.

Antidepresan veya uykuya yardımcı olduğu öne sürülen takviyelerin etkinliği ve güvenliği hakkında fikir ayrılıkları bulunur. Bu yüzden, bu tür bir takviyeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Takviyelerin Yan Etkileri Nelerdir?

Bazı takviyeler, bipolar bozukluk için kullanılan diğer ilaçlarla çeşitli şekillerde etkileşime girebilirler. Kullanılan takviyeye ve vücutla etkileşime girme şekline göre bazı takviyeler depresyonu ve maniyi daha kötü hale getirebilir.

Multivitamin hapları ve tabletleri, balık yağı kapsülleri eczanelerde en sık görebileceğiniz takviyelerdendir. Diğer takviyeleri aktarlardan bulabilirsiniz.

Ürünlerin kalite kontrollerine dikkat edilerek alınması gerekir. Ayrıca, pek çok takviye hakkında yeterli çalışma bulunmadığından bu ürünlerin ne kadar etkili olduğu bilinmemektedir.

Takviyelerle ilgili inceleme yapan kaynaklarda belirtilen ifadeler son derece karışıktır. Bazı uzmanlar, bipolar bozukluğu tedavi etmek için kısıtlı da olsa kullanım alanı olabileceğini düşünürken, bazıları takviyelerin en iyi ihtimalle etkisiz, en kötü ihtimalleyse tehlikeli olabileceğini düşünüyor.

Takviyelerde kalite kontrolü değişiklik gösterebilir. Bu yüzden aldığınız ürünün güvenli olup olmadığını anlamak oldukça zordur.

Herhangi bir takviyeyi tedavi planınıza eklemeden önce mutlaka doktorunuzla konuşun.

Bipolar Bozukluğu Tedavi Etmek için Sadece Takviye Kullanılabilir mi?

Takviyeler, bipolar bozukluğu tedavi etmek için hiçbir zaman tek başlarına kullanılmamalıdırlar. Bipolar bozuklukta takviyelerin kullanılmasının etkili olduğunu gösteren yeterli kanıt yoktur. Yapılan bir çalışma, bipolar bozukluğun belirtilerinin takviye kullanımıyla düzeldiğini gösterse de bunun tam tersi sonuçları gösteren başka çalışmalar vardır. Takviyeler hakkında çok az şey bilindiğinden, tedavinizden maksimum faydayı alabilmek için doktorunuzla konuşmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...