Bipolar Bozuklukta Tedaviyi Değerlendirerek İlerleyin

Bipolar Bozuklukta Tedaviyi Değerlendirerek İlerleyin

Bipolar bozukluğun tedavisi kişiden kişiye değişir. Beynimiz benzer yapılara sahip olsa da farklı çalıştığından tedavi şekli de değişir. Araştırmacılar hâlâ bipolar bozukluğa tam olarak nelerin sebep olduğunu bulmaya çalışsalar da bu hastalığın sebep olduğu belirtileri geçirmek için çok sayıda tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Değerlendirin

Bipolar bozukluğun tedavisi, deneme yanılma sürecinden oluşur. Doktor, genellikle bir ilaç verip, ilacın işe yarayıp yaramadığını kontrol eder. Yaşadığınız belirtilere bağlı olarak, doktorunuz çeşitli ilaçları bir arada kullanabilir. Antipsikotikler, hastanede tedavi yapılması gereken akut mani için kullanılabilse de genellikle duygu durum sabitleyici lityum gibi ilaçlar bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılırlar. Bazı hastalarda, seçici serotonin geri alım engelleyiciler depresif belirtileri geçirmek için kullanılabilir.

Bazı ilaçların etkilerini göstermeleri için birkaç hafta geçmesi gerekebilir. Kullandığınız ilacın etkisini göstermesi için ne kadar süre geçmesi gerektiğini doktorunuza danışabilirsiniz. Bipolar bozukluk için kullandığınız ilaçlardan fayda görmediğinizi düşünmenize neden olacak pek çok etken bulunur.

Doktorunuzla konuşmadan önce düşünmeniz gereken durumlar:

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...