Bipolar Bozuklukta Uykunun Önemi

Bipolar Bozuklukta Uykunun Önemi

Besleyici bir diyetin ve düzenli egzersizin yanı sıra yeterince uyumak, genel anlamda sağlıklı olmak için gerekli olan üç ana fiziksel gereklilikten biri olarak düşünülmektedir. Bipolar bozukluk gibi kronik bir hastalığa sahip olmak genel sağlık durumunu çok daha önemli bir hale getirir. Yeterince uyumak, bipolar bozukluğu olan pek çok kişinin yüzleştiği en büyük sorunlardan biridir. Mani ya da hipomani nöbeti geçiren kişiler uzun süreler boyunca çok az uyurlar veya hiç uyumazlar. Bipolar bozukluğun depresyon aşamasını yaşayan kişiler çok az ya da çok fazla uyuyabilirler. Bilerek veya bilmeyerek çok az uyumak, mani ve hipomani nöbetleri geçirme riskini artırır. Doğru oranda uyumak, bipolar bozukluğu kontrol altına almanın önemli bir kısmını oluşturabilir.

Bipolar Bozukluk Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bipolar bozukluk, hayat boyu sürecek ve profesyonel tedavi gerektiren bir durumdur. Bazen bipolar bozukluk ve hastalığın tedavisi vücut üzerinde uzun süreli etkilere neden olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Eğer bipolar bozukluğunuz varsa sürekli bir tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Hatta kendinizi iyi hissetseniz bile düzenli olarak bir profesyonel uzman ile görüşmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bipolar bozukluk için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Uyku Hijyeniyle İlgili Tüyolar

Bipolar bozukluğu olan kişilerin ilaçlara başvurmadan düzenli uyuyabilmeleri için pek çok yol vardır. Bu yöntemler, uyku hijyeni olarak bilinmektedir.

1 Program Oluşturun

Gece aynı saatte uyumak ve sabahları da aynı saatte uyanmak için bir düzen oluşturun. Bu rutini oluşturmanız herkes için faydalı olabilir ama bunu yapmanız bipolar bozukluğun duygu durumu değişimleri konusunda da yardımcı olacaktır.

2 Yatak Odanızı Düzeltin

Uyku hijyeni, yatak odanızın mümkün olduğu kadar rahat olmasını da kapsar. Bu durum doğru yatağı ve yastıkları seçmekten, ışık, gürültü ve diğer dikkat dağıtıcı etkenleri yatak odanızdan uzaklaştırmaya kadar her şeyi kapsamaktadır.

3 Diğer Aktiviteleri Sınırlandırın

Yatak odanızın sadece uyumak için gittiğiniz bir yer olduğundan emin olun. Yatak odanızda televizyon izlemek ya da bilgisayarınızla çalışmak gibi diğer aktiviteleri uzaklaştırın.

4 Diyetinizi ve Egzersiz Rutininizi Değiştirin

Yatma vaktinizden önce büyük porsiyonlarda yemek yemekten uzak durduğunuz gibi alkol ve kafeinden de uzak durun. Egzersiz ve yatma vakti arasında birkaç saat olmasını sağlayın. Egzersiz uyumanızı kolaylaştırsa da egzersiz yapmanın enerji verici bir etkisi de olacağından uykuya dalmanızı güçleştirebilir.

5 Rahatlamak için Vakit Ayırın

Yatmadan önce rahatlamak için çaba gösterin. Ilık bir banyo yapın, keyifli bir şekilde kitap okuyun ya da ışıklarınızı söndürmeden önce meditasyon yapın.

Uyku Hapları

Uykuya yardımcı olacak ilaçlar söz konusu olduğunda, yapılacak en iyi şey ilaçları kullanmadan önce doktora danışmak olacaktır. Bazı ilaçlar bipolar bozukluğu olan kişilere yardımcı olmak için kısa süreliğine kullanılabilir. Bu ilaçların kısa süreli kullanılması bağımlılık riskini azaltır.

Uyku Haplarının Yan Etkileri

Uyku hapları gibi ilaçları doktorunuzun tavsiyesiyle kullanabilirsiniz. Uyku hapı kullanmanız gerekiyorsa bu ilaçlarla birlikte bazı risklerin de oluştuğuna dikkat etmelisiniz.

Bu riskler:

  • Uyku hapları bağımlılık yapabilir. Bu ilaçların dikkatli bir şekilde kullanılması önemlidir.
  • Uyku haplarının koordinasyon üzerinde ters etkisi olabilir ve ilaçlar uykulu olmaya ve amneziye neden olabilir.
  • Bazı durumlarda bu ilaçlar düşmanca ve agresif davranışlara neden olabilir.
  • Uyku hapları, alkol veya merkezi sinir sistemini etkileyen diğer maddelerle birlikte kullanılmamalıdır.

Sağlığınızın iyi olması için düzenli bir uyku rutininin olması önemlidir. Ancak, bipolar bozukluğu olan kişilerin yeterince uyuyabilmesi bu kişilerin yaşadığı en büyük sıkıntılardandır.

Yatma vaktinizi programlamanız ve yatak odanızı uyumaya uygun hale getirmeniz size yardımcı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...