Bipolar Bozuklukta Yoganın Etkisi

Bipolar Bozuklukta Yoganın Etkisi

Bipolar bozukluğu olan kişiler, yoğun duygusal dönemlerde nöbetler geçirirler. Stresin, bipolar bozukluğu kötüleştirdiği bilinmektedir.

Bipolar Bozukluk Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk, enerjinizde ve duygu durumunuzda değişikliklere neden olabilecek zihinsel bir sağlık sorunudur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bipolar bozuklukta ömür boyu doktor yardımı almak önemlidir. Bu nedenle düzenli doktor yardımı almaktan çekinmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bipolar bozukluk için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Bipolar Bozuklukta Yoga

Stres ve anksiyeteyi hafifleten her şey bipolar bozukluğu yönetmek için yararlı olabilir. Yoga, bipolar bozukluk için uygulanan genel tedaviye katkıda bulunabilir. Yoga yapmak, hastalığın fiziksel ve duygusal belirtileriyle baş etmenize yardımcı olacaktır.

Yoga, birçok insanı rahatlatır. Yogada; disiplinli hareketler, kontrollü solunum ve meditasyon bir arada yapılır. Bu kombinasyon, sizin gevşemiş ve canlanmış hissetmenizi sağlayabilir.

Yoga, esnekliğinizi ve dengenizi hedefleyerek genel fiziksel durumunuzu geliştirmeye de katkıda bulunabilir. Yeterli uyku ve besleyici bir diyet ile birlikte, esneklik, aerobik ve güç kazanmak için yapılan egzersizler sağlıklı olmak için sağlam bir temel oluşturacaktır. Sağlık durumunun iyi olması, bipolar bozukluk gibi kronik bir hastalıkla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Yoga Nasıl İşe Yarar?

Yoga, genellikle kontrollü nefes alma ve meditasyon yaparken vücudunuzu belirli durumlarda germe ve dengeleme işlemlerini içerir. Bu kombinasyonun insanların üzerinde sakinleştirici ama canlandırıcı bir etkisi vardır. Bu yüzden, yoga yapmanız stresle baş etmenize yardımcı olacaktır. Bipolar bozukluğunuz varsa stres yaşadığınızda mani ve depresyon nöbetleri tetiklenecektir.

Yoganın farklı seviyeleri ve türleri vardır. Yoga dersine gittiğinizde karşılaşabileceğiniz yoga türleri:

  • Hatha yoga, yeni başlayanlar için önerilebilecek sakin bir yoga türüdür ve genellikle stresi yönetmeye yardımcı olur.
  • Iyengar yoga, pozları çalışmanıza yardımcı olacak rahatlatıcı bir yoga türüdür.
  • Sıcak yoga olarak da bilinen Bikram yoga, ısıtmalı bir odada yapılır.
  • Akış olarak da bilinen Vinyasa yoga, genellikle daha hızlı tempoludur. Bu yüzden, yeni başlayanlar için daha zor olabilir.
  • Power yoga, Vinyasa yoganın bir türü olup daha yoğun hareketler içerir.

Yoga, bipolar bozukluk için geleneksel tedavilerin yerini almamalıdır. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanmaya devam etmelisiniz. Doktorunuz konuşma terapisi gibi alternatif terapiler de önerebilir.

Kimler Yoga Yapabilir?

Yoga binlerce yıldır binlerce insan tarafından uygulanmaktadır ve genellikle yapılması güvenli kabul edilmektedir. Hemen hemen herkes nasıl yoga yapacağını öğrenebilir.

Kendi becerilerinize uygun pozları denemeniz iyi bir fikir olacaktır.

Yoga Dersleri

Eğitici kitapları, DVD’leri, televizyon şovlarını veya internetten bulabileceğiniz kaynakları kullanarak evde yoga öğrenebilirsiniz. Ancak, düzenli olarak derslere katılmak profesyonel yoga eğitmeninden yoga öğrenmenizi sağlayacaktır. Yoga dersi verilen pek çok yerde, size temelleri öğretecek başlangıç ​​seviyesinde dersler sunulmaktadır. Yeni başlayan derslerine gitmek, her bir pozun doğru şekilde nasıl uygulanacağını öğrenmenize yardımcı olacaktır. Doğru öğrenmeniz, yaralanma riskinizi azaltacaktır.

Yoga dersleri, pek çok yerde verilmektedir. Birkaç farklı yoga stili olduğu için bu türleri deneyip size en uygun olanını seçmelisiniz.

Yoganın Yan Etkileri

Yoga genellikle güvenli kabul edilse de bazı hastalıkları olan kişilerin dikkatli olmaları gerekir. Hamile kadınlar, glokom ya da başka göz hastalıkları olan ve fiziksel kısıtlılıkları olan kişiler yoga yaparken dikkatli olmalıdırlar.

Brown Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, Hatha yoga uygulayan bipolar bozukluğu olan kişilerin birçoğunda olumlu sonuçlar alınmasına rağmen bazı kişilerin olumsuz yan etkiler bildirdiği görülmektedir. Bu yan etkilerin arasında hızlı nefes almayla ilgili sorunlar ile hareketleri becerememe konusunda kişilerin kendini eleştirmeleri bulunmaktadır. Kendinizi rahat hissettiğiniz ve kabul gördüğünüz bir ortamda yeteneklerinize uygun bir şekilde yoga yapmanız faydalı olabilir.

Herhangi bir egzersiz programında olduğu gibi, yogaya başlamadan önce de doktorunuzla konuşmanız iyi bir fikir olacaktır.

Uzmanlar Ne Diyor?

Meditasyon gibi, vücudunuz aracılığıyla düşüncelerinizi ve duygularınızı kontrol etmeniz depresyon ve kaygının tam tersi olan güçlü bir deneyimdir. Bipolar bozuklukta kontrolünüzü kaybettiğinizi hissettiğinizde kendi aklınızın efendisi olmak düzeltici bir etki gösterecektir. Yoga, size kendinizi kontrol etme stratejilerini öğretir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...